gozturk
gozturk (üye)
Ankara / Meraklı

Nikon D90 Alacağım , Ancak Sorularım Var

Merhaba,
Adım Gürkan.Ankaralıyım.Siteye yeni üye olmuş biri olarak herkese selamlar...
Forum sitelerini diğer hobilerim nedeni ilede çok takip ederim.Bazılarında da yöneticilik yapıyorum.Bu siteden de çok şey öğrendim.Kesinlikle forum siteleri yaşatılmalı diye düşünüyorum.Direk kullanıcı yorumlarının olduğu ,parayla satın alamayacağını sayısız tecrübe mevcut.
Fotoğrafçılık üzerine eskiden gelen bir merakım var.Belli süre d-slr like makina kullanımından fotoğrafçılık üzerinde temel unsurlar konusunda bayağı bir yol katettim.Dolayısı ile d-slr makina almak şart oldu.

Aslında başlangıçta giriş segment bir makina almaya niyetliydim.Canon 1100 d Nikon D 3100 yada 5000 vs.Bu makinalar üzerinde yapmış olduğunuz yorumları okurken hiçte hesapta olmayan bir şekilde aklımı çeldi fikirleriniz.Giriş segment bir makina yerine ,orta segment bir makina...Aslında çokta haklı buldum.1 sene sonra alacağım makinayı birkez daha değiştirmek istemem.Zaten gül gibi canon sx 20 yi satmak bile beni yeterince üzerken.

Kullanıcıların tavsiyeleri üzerine fiyat-performans değerlendirmesi açısından D90 sanırım son kararım oldu.Efsane makina oluşu kullanıcı memnuniyetleri ön plana çıktı.Eksileri yokmu elbette var,video performansı beğenilmiyor.Buna razı gelirim.

Ancak;
1. 2011 sonunda 2008 de çıkmış bir makinayı almak yanlış bir karar olur mu?

2. Yanlış karar değilse işlemcisi ve teknolojisinin bir alt kademede olması beraberinde neler getirir.Yoksa yeni işlemcili muadil makinalardan çok çok iyi fotoğraf çeken yetenekli bir makina mıdır?

3. 2.500 TL gibi bir bütçeyle alınabilecek muadil nikon karşılığını D7000 olarak öneriyorlar.Her ne kadar daha pahalı olsada.Ancak bu makinada da üretim hataları varmış.Fikriniz nedir?Fiyatı 3.500 tl civarında çünkü

4. Ankarada satış rakamları 2.500 2.600 tl civarında iken fotografium.com da hemen hemen bu fiyata yedek batarya,çanta,hafıza kartı ve 50 mm lens hediyesi var.Ancak garantisi Karfo değil. Sitenizde de hakkında her nekadar olumlu yorumlar yapılsada öncelikle bu site ile sorun yaşayan oldu mu?Ayrıca önemli hediyeleri ile aynı paraya satılan ancak Duru İthalat diye bir firma tarafından ithal edilmiş bir cihaz almak hayati hatamıdır/neden olmasınmıdır/kesinlikle olur elbettemidir.Sitede karfo hakkında yeterince olumsuz görüş varken ve ülkemizde garanti şartları aslında satın aldığınızda başladığını zannetiğinizde , çoktan bitmiş olduğunu farkettiğiniz bir düzenden ibaretken doğru karar ne olur.Bu Duru Elektronik menşeyli ürün alan ve deneyimi olanların görüşleri nelerdir?

Umarım baş ağrıtmadım.Sorduğum soruların cevapları sitede yok değil .Ancak yeni ve taze fikirlerin de öğrenilmesi açısından yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla,
Gürkan

Tarih: 10 Ekim 2011, 11:45 - İp: 212.***.**6.142
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Bilgisayar değil fotoğraf makinesi alıyorsunuz.

Video önemli değilse D90 alabilirsiniz.
Elinize oturursa 500D almak size birşey kaybettirmeyecektir.

Fotografium sağlam sitedir, merak etmeyin.

D90 18-105 veya 500D ile 18-135 öneririm.

Tarih: 10 Ekim 2011, 15:55 - İp: 78.***.**6.249
gozturk
gozturk (üye)
Ankara / Meraklı

Teşekkür ederim Emre bey.
500 d güzel cihaz ancak D90 üzerindeki 2. lcd ekran çok işime yarayacak tarzda...

Tarih: 10 Ekim 2011, 16:48 - İp: 212.***.**6.142
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Hayır, diyemeceğim çünkü ben de D90 kullanıcısıyım ve çok işime yarıyor evet

D90 Canonun 550D 600D 60D 7D modellerinden ISO performansı olarak üstündür ki zaten hepsi aynı sensörü kullanıyor.

2008 model olması bir dezavantaj olarak görülmemesi kanaatindeyim, aksine, 3 yıl önce piyasaya çıkıp, hala rahatlıkla satılabilen bir makinenin bu durumu tesadüf olamaz

Video konusunda eksik ancakm makineyi aldığımdan beri 1. videom laz işi uçan bir botu çekmek içindi, 2. videom ise tripodu test etmek içindi. Daha da kullanmadım

D90 alabilirsiniz, içiniz rahat olsun

Vatanbilgisayar ara ara %25 indirim yapıyor, 6 taksit ile 2200 liraya denk geliyordu. Bekleyin isterseniz

Tarih: 10 Ekim 2011, 18:45 - İp: 78.***.**5.155
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

d7000 den uzak durda ne alırsan al... ağzı yanmış biri olarak....

#buzlucam' tarafından 10.10.2011 19:36:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ekim 2011, 19:36 - İp: 88.***.**2.19
midass
midass (üye)
Ankara / Amatör

dostum bu soruları ve cvpları cok uzun zamandır yasayan biri olarak seni çok iyi anlıyorum
bence video önemsiz sakın deme sonra ilerde bir kısa film çekelim dersin pişman olursun.
550d 18-135 le keyfine bak asla pişman olmazsın
ama biraz küüçüktür o ayrı mesele

Tarih: 10 Ekim 2011, 22:00 - İp: 94.***.**1.19
senereroglu
senereroglu (üye)
Ankara / Amatör

Sayın Göztürk, kusura bakmayın ama Nikon D90 konusunda bu kadar soru sormanız zaman kaybından başka bir şey değil. Oldukça araştırma yapmışsınız, ancak sıfır hata, kemiksiz bir alış veriş, malı gözünden yada 12 den vurmak buna ne derseniz deyin araştırmalarınız artık bu noktaya gelmiş, sorduğunuz 4 soru büyük ölçüde iktisat fakültesi son sınıf öğrencilerinin cevaplayabileceği cinsten, Nikon 90 ı nereden alırsanız alın verdiğiniz paranın karşılığını fazlasıyla alırsınız, istediğiniz zaman 2. elde alıcı bulursunuz, Nikon d7000 d 90 dan yüzde elli daha pahalı olduğundan 2000 lira bütçesi olana alternatif olamaz, D7000 e takılırsanız bir 3 yıl daha zaman kaybedersiniz.
Bu kadar araştırma yapmışsanız, size gidip Nikon D90 makinayı almak düşer, selamlar...

Tarih: 11 Ekim 2011, 09:25 - İp: 78.***.**9.228
gozturk
gozturk (üye)
Ankara / Meraklı

Yorumlarını esirgemeyen herkese teşekkürler.
Senereroglu bey,fiyat anlamında araştırma yapıyorum.Keseye uyması lazım sonuçta.
İyi bir alternatif ve yeterince param olunca alacağım.

Tarih: 11 Ekim 2011, 09:41 - İp: 212.***.**6.142
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

@midass

İhtiyaçlar kişiden kişiye değişir, konu sahibi bunun bilincinde olarak seçimini yapmış.

Tarih: 11 Ekim 2011, 16:31 - İp: 78.***.**6.198
  • 1