kackar053
kackar053 (üye)
Rize / Amatör

Nikon D90+16-85 Aldım

Nikon D90 makinesini almaya karar verdim. Amerika fiyatı düştüğünü görünce şubat ayında gelecek arkadaşıma sipariş verdim. Kararımda http://www.kenrockwell.com/nikon/d90/iso-3200.htm sitesindeki inceleme etkili oldu. Sizlerden lens seçiminde yardım istiyorum. Alternatifler;
1. Body + 18-105 VR kit 1100$
2. Body:840$, 16-85 VR :530$ Toplam: 1370$
3. Body:840$, 18-200 VR :620$ Toplam : 1460$
4. Body:840$, tamron 18-270 : 585$ Toplam: 1425$

18-105 ile 16-85 arasındaki fiyat farkına değecek kalite farkı varmıdır? 16-85 çok kaliteli bir lens ise onu almak isterim. Yok kalte farkı yoksa 18-105 imi almalıyım?
16-85 ile 18-200 fiyatlar birbirine yakın fakat aralık daha geniş, bu iki lens arasında kalte farkı varmı? 18-200 ün sunduğu geniş aralığı karşılayacak bir kaitede ise 16-85 yine 16-85 i alırım. Kaite farkı önemsizse 18-200 ü alırım.

Birde tamronun 18-270 i nasıl bir lens aralık çok geniş bu lens tercih edilebilirmi? 18-200 ile mukayese etsek hangisi daha kalitelidir?

Çok araştırma yaptım makineye kara kılabildim fakat lens seçimini henüz yapamadım. Yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim.

#kackar053' tarafından 12.02.2009 11:22:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ocak 2009, 15:53 - İp: 81.***.**3.224
drvolki
drvolki (üye)
Ankara / Meraklı

D90 iyi makina ama Ken Rockwell'in yorumuna o kadar da önem vermeyin.
Yeni çıkan her Nikon'un iyi olduğunu söyler. Canon'sa kötüdür. Pahalı Canon'lar iyidir ama daha uygun fiyatlı Canon DSLR'lerden bahsetmez. Nikon'u eleştirir gibi yazsa da daha piyasaya çıkmamış eline almadığı kamerayı gelmiş geçmiş en iyi Nikon fotoğraf kamerası şeklinde tanımlar vs, vs. Pek zok sitede de KR hakkında ciddi eleştiriler okuyabilirsiniz.
Düzenli olarak sitesini takip eden biri olarak özellikle fotoğraf makinaları hakkındaki yorumlarının ciddi şekilde taraflı olduğunu düşünüyorum. Hatta çeşitli karşılaştırmalarında teknik detayları bilmeyenleri yanıltarak belli bir noktaya (her zaman yeni çıkmış bir nikon'a) yönelten yorumları var.
Lens yorumları daha objektif ve öğreticidir. Tabi bu noktada Sigma'nın yaptığı her şeyi kötülemesi, kesinlikle karşılaştırmalarda değinilmesi gereken Sigma 12-24 gibi lenslerinin adından bile bahsetmediğini de unutmamak gerek. Sonuçta adamın web sitesine her gün 100000'den fazla ziyaret eden var.
Tavsiye olarak kullandığım için söylemeliyim 16-85'in iyi bir lens ama 18-105 VR'yi kullanmadım.
Farklı lensler almayı düşünmüyorsanız 18-200 VR'yi düşünün.

Tarih: 2 Ocak 2009, 18:20 - İp: 193.***.**9.53
jimbo
jimbo (üye)
İstanbul / Amatör

bence 18-200 VR hem geniş açı hem de zoom olarak en iyi tercih, zaten yaygın bir lens. kolay gelsin

Tarih: 9 Şubat 2009, 20:21 - İp: 212.***.**4.136
jimbo
jimbo (üye)
İstanbul / Amatör

ken rockwell benim gördüğüm en pratik teknik analizci--onun yazdıklarını başka sitelere de girerek teyit etme ve çürütme imkanınız var. bence incelemeleri ve tavsiyeleri üst düzeyde.
ayrıca
dpreview.com
photographyreview.com

sayfalarındaki teknik incelemeler de çok faydalı olur. her zaman 4-5 büyük internet sitesini incelemekte fayda var.

Tarih: 9 Şubat 2009, 21:23 - İp: 88.***.**0.18
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon ve Nikon yeni bir modeli piyasaya sürmeden önce mutlaka Ken Rockwell'e gidip test ettirirlermiş, Ken en iyi makinalara "Nikon", daha az iyilere "Canon" etiketi koyarmış.

Bir keresınde Ken test ettiği bir makina için "buna ben Canon etiketi bile koyamam" demiş, Pentax markası işte böyle doğmuş.
-----------------------------------------------------------

Nikon hastalığını bir kenara bırakırsak Ken'in makaleleri öğretici. Ama yanar döner bir adam işte birgün 35mm film öldü artık diyor ertesi gün sırf Nikon D3X'in fiyatına sinirlenip "tıpkı dijital kol saatleri gibi dijital fotograf makinaların da modası geçecektir" diyor. Uzun lafın o da neyin iyi ve işe yarar olduğunu biliyor ama bazen duygularına kapılıp hoşuna gideni öne çıkarabiliyor.

Bunları bilerek Ken'in alet edevat değerlendirmelerini okursan neyin gerçekten daha önemli olduğunu anlıyorsun. Makina alırken satıcıların burnumuza dayadıkları bir sürü işe yaramaz özelliği kulak arkası edip pratikte neyin lazım olduğunu kavrıyorsun. Ken'in neyi değerlendirdiğinin pek bir önemi yok, mühim olan nasıl değerlendirdiği, bunu kavrayabiliyorsan sen de kendi değerlendirmelerini kendin yapabilirsin. Bu arada, Ken'in lens değerlendirmeleri daha objektiftir.

Ken'in esas makaleleri alet edevatla değil, fotografçılığın kendisiyle ilgili olanlar, renk, kompozisyon, zamanlama vs. esas onların okunması lazım.

Esprinin orjinali :
-----------------------------------------------------------
Before Nikon or Canon releases a camera they go to Ken and they ask him to test them, the best cameras get a Nikon sticker and the less good get a Canon sticker

Once Ken tested a camera, he said I cant even put Canon on this one,thats how Pentax was born

Tarih: 9 Şubat 2009, 23:46 - İp: 85.***.**8.111
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Lens kesinlikle 16-85

18-105 i unutun
18-200 ve 18-270 aralık olarak çok iyi görünsede keskinlik ve kalitede 16-85 ten uzaktalar

bütçeniz elveriyorsa makine olarak D300 ü de düşünün bence
400-500 USD fark kesinlikle değer

Tarih: 10 Şubat 2009, 00:04 - İp: 88.***.**8.206
kackar053
kackar053 (üye)
Rize / Amatör

Nikon D90 ile beraber 16-85VR lens satın aldım. İlk izlenimlerim çok olumlu. İkisini de tanımaya çalışıyorum. Daha çok öğrenmem gereken konular var. kilavuzlarda ingilizce Türkçelerini bulamadım. Öğrendikçe izlenimlerimi buraya yazacağım..

Tarih: 12 Şubat 2009, 11:19 - İp: 81.***.**3.224
jimbo
jimbo (üye)
İstanbul / Amatör

antika.nın Nikon Canon esprisini çok tuttum eğlenceli.

Ken Rockwell.in how to make great pictures bölümü gerçekten enfes, what.s new ise vatandaşın -bizim- anlayabileceğimiz açıklamalar olması itibarıyla faydalı. asıl beni ilgilendiren konular bunlar

ayrıca

letsgodigital.org
photographyreview.com
dpreview.comldum

selamlar
her gün girdiğim siteler.

netfotograf.com/forum.u da çok faydalı ve pratik bu

Tarih: 12 Şubat 2009, 20:30 - İp: 81.***.**6.203
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Hayırlı olsun, 16-85 karelerini eklerseniz bir de..

Tarih: 14 Şubat 2009, 20:10 - İp: 85.***.**8.151
  • 1