larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D80, Canon 400d’den Kötü?

Birkaç gün önce olduğum bu sitede ilk kez canon tavsiye eden insanlarla karşılaştım...

Bu zamana kadar hiç bir yerde Nikon D80 yerine Canon 400D al diyenlere rastlamamıştım.. Şimdi forumlara biraz bakıyorum da tavsiyeler alışılmadık şekilde Canon ağırlıklı..

Nedir Canon 400D'nin Nikon D80'e avantajları?. Ben şu ana kadar avantaj olabilecek tek özellik olarak Canon'un düşük ışıkda biraz daha iyi performans verdiğini duymuştum sensörünün cmos olması sebebiyle..

Varmı başka bir avantajı? Makineleri şöyle bir ele alınca bile Nikon D80 daha sağlam bir gövdeye sahip geliyor.. Üstelik Nikonda bir de küçük ek LCD ekran var, arkadaki büyük ekranı açmadan ayarların kontrol edilebileceği.. Aksi söyleniyor ama Nikon'un lensleri de biraz daha ucuz gibi sanki.. Canon da da biraz çeşit daha fazla gibi...

Tarih: 24 Mart 2008, 20:06 - İp: 88.***.**4.138
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

farkli segmentteki makineler, 400d giris seviyesi icin, d80 ise orta seviye amatorler icin. teknik olarak ikisinin de birbirine avantajlari vardir illa ki

Tarih: 24 Mart 2008, 21:08 - İp: 81.***.**7.8
emexci
emexci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ben bir sürelik 400d kullanmistim. ancak d80'i de elime alip fotograf cekmisligim var. test fotolarini da karsilastirdigimda d80 daha iyi gibi görünüyor. D400 cok kücük bir gövdeye sahip. cogu zaman elimden düsecek gibi oluyordu. d80'de saglam bir gövde var. üst lcd'si sayesinde her ayar icin ana lcd'ye bakmak zorunda kalmiyorsunuz. ayrica nikon'un lens cesitliliginin yaninda, icten netleme özelligi de bu makinayi secmek icin yeterli bir sebep.

kisacasi ben hic düsünmeden d80 alirdim.

Tarih: 24 Mart 2008, 22:02 - İp: 80.***.**8.35
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

içten netleme ozelligi nedir acaba?

-----------------------------------

d80 pozlamasının tutarsız oldugu soylenir,az yada cok degil tutarsız.soyleyenlerin yalancısıyımki kullananlar soyluyor zaten.
400d daha iri bir body olsa,ikisi arasında bukadar fark varmıs gibi konusulmazdı dıye dusunuyorum.yuksek iso performansıda kucumsenecek bir durum degildir enazından.
fotografı direkt etkileyen yuksek ıso performansı ve tutarlı pozlama,
ve sadece ergonomiyi etkileyen ustteki lcd ekran ve body.

karsılastırmanın bile denk artı eksiler uzerıne kurulmasının daha iyi olacagını dusunuyorum.

Tarih: 24 Mart 2008, 22:31 - İp: 88.***.**2.99
eco
eco (üye)
İstanbul / Meraklı

bence pek kıyaslanacak makineler değil biri ford fiesta ise diğeri passat
biri girişseviyesi diğeri orta. ikisini kullandığım için biliyorum insan elininde bir ergonomisi var ve büyük body e alıştığın zaman diğerleri gerçekten küçük geliyor eline oturması ve titrememesi çok önemli 400d ile nikonun d40x ini kıyasyalabilirsiniz.

lens çeşitliliği açısından nikonda canonda birbirinden aşağı değildir. kafanızdan ccd cmos gibi de ayrımı silin iki teknolojide sürekli kendini geliştiriyor ve birbirlerinden kötü değiller. ayrıca nikonların doğa ve manzara fotograflarında çok daha başarılı olduğunu düşünüyorum tabiki kullandığınız lense görede değişecektir. şimdiden kolay gelsin dileklerimle

Tarih: 24 Mart 2008, 23:30 - İp: 88.***.**7.77
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Tarih: 25 Mart 2008, 00:17 - İp: 85.***.**0.237
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bir onceki mesajımdada dedigim gibi,eger 400d body olarak daha kaliteli olsaydı,kimse d80 demezdi diye dusunuyorum.
seviyeleri arasında fark yok,nikonun d70i vardı ve d80 cıkardı canonunda 300dsi vardı 350d-400d cıkardı.

Tarih: 25 Mart 2008, 05:48 - İp: 88.***.**2.99
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Bu makinelerin her ikisini de kullandım, her iki makinenin de birbirlerine eksileri ve artıları var. İki makine bana göre de farklı segmentlerde değil. gaijin in dediği gibi 400D nin body sorunu var. D80 deki LCD durum göstergesi de D80 e avantaj kazandırıyor. Fakat D80 in siyah beyaz LCD sinin aydınlatması iyi değil, en azından K10D deki gibi birşey beklerdim.

Işık algılaması, RAW kalitesi ve ISO performansı 400D de daha iyi. D80 de ki fazla pozlamayı bende yaşadım EV -05 te tutmakta fayda var. Ama hangi makine derseniz bu tercih meselesidir.

Tarih: 25 Mart 2008, 08:57 - İp: 212.***.**0.50
emexci
emexci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

icten netleme dedigim, otomatik fokusun objektif'te netleme yaparken netleme ayarinin oynamamasi. baska türlü nasil anlatili bilmiyorum, canon'da sonic motor diyorlardi galiba..

Tarih: 25 Mart 2008, 16:57 - İp: 80.***.**1.65
  • 1