viennale
viennale (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D80 Mi? Canon 450d Mi?

iki makineyi benim icin karsilastirirsaniz cok sevinirim..
hangisi daha avantajli ve kaliteli

Tarih: 8 Haziran 2008, 20:39 - İp: 78.***.**8.207
cedric55
cedric55 (üye)
Samsun / Amatör

dün iki makinayıda elime alıp deklanşörlerine basma fırsatım oldu sadece.ikiside hoş.d80 biraz daha eli dolduruyo.aslında aralarındaki farkları ben de merak ediyorum.d80 de sanırım entegre temizleme sistemi yokmuş.bu bir dezavantajmı bilemiyorum.450d de live view özelliği ve 3.0''ekran öne çıkıyo.yanılmıyosam d80 daha büyük bi sensöre sahip.d80 de 2.5'' ekran.d80 de aşırı pozlama hatası var olduğu forumda dillere dolanmış durumda.ama denemedim görmedim yorum yapamam.ama yine de kafa karıştırıyo.incele fırsatı olanlar yada ilk elden kullanıcılar eminim daha detaylı bilgi vereceklerdir.bir de d80 de yüksek isoda noise problemi olduğu yine kaynaklarda geçiyo.iso performansları dikkate alındığında sanırım canon daha önde.saygı ile...

Tarih: 8 Haziran 2008, 21:01 - İp: 88.***.**1.190
leadera
leadera (üye)
İzmir / Amatör

Ben D80 kullanıyorum, memnunum çok sağlam makina. 450d yi sadece internette inceledim ve mağzanın vitirininde gördüm. Tabii daha yeni bir model, bu yüzden teknolojik olarak daha donanımlı livewiev özellği ile toz temizleme mekanizması var. Beklentilerine göre karar ver ama d80 daha sağlam bir body ve üstünde lcd ekran var. Aslında teknolojiyi çok seven biriyim ama artık işin ucu kopuyor ve kopmaya devam da edecek. örneğin livewiev ve bunun gibi birçok özellik makinaları çok ön plana çıkartıyor, herhalde ileride bu aletler robot olacak ve kendi kendilerine komutla çekim yapacaklar. Bence bu kadarı da fazla gibi geliyor. pro. çekim yapan biri neden vizöre bakmadan, o zevki almadan çekim yapar anlamam.... livewiev benim için pro. makinada istemediğim bir özellik mesela. livewiev istiyorsan kompakt makina alınsın.Hoşçakalın.....

#leadera' tarafından 08.06.2008 22:53:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Haziran 2008, 22:50 - İp: 88.***.**4.31
agnosi
agnosi (üye)
İzmir / Firma

live view özelliği bence profesyonel bir makinede aranmaması gereken bir özellik. gerçi adı geçen makineler yarı profesyonel

d80 kullanıcısıyım ama canon eos 350d 400d çok kullandım. artıları eksileri var tabiki. 3" lcd bütün menü ve pozlama işlemlerinin burdan yapılacağı düşünülürse çok fazla pil yer ayrıca live view da aynı şekilde pilin çabuk bitmesine sebep olur. nikonda pozlama için ayrıca küçük bir ekran var makinenin üzerinde. pil ömrünü de olumlu etkiliyor tabi bence çok kullanışlı ve en büyük artılarından biri. canon 350d de vardı yeni modellerde kaldırmışlar sadece kocaman lcd var herşeyi ordan yapıyosunuz. iso konusunu da fazla dert etmem dersen (nerde kaldiki nikonda 'High ISO Noise Reduction' özelliği var 3 seviye nois mois kalmıyor) nikon al derim ,)
makine eline oturuyor ağırlığı var bikere o vizörden bakınca zaten kopuyorsun dünyadan 450 de incelemedim ama pozlamayı ve ayarları 3"ekranda yapmak istemem. livewiew da kullanmam. liewview geçtim önizleme bile kullanmıyorum çoğu zaman yeterki sen ne çektiğini bil.

Tarih: 9 Haziran 2008, 16:25 - İp: 88.***.**4.168
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

Bence ufak teferruatlara takılmayıp tercih yaparken kendinize şöyle sorular sorun derim.

1-Hangi markaya yatırım yaparsam ilerde alacağım objektif yelpazesi daha geniş ve fiyat olarak beni üzmez. Ve ikinci elini rahat bulurum?

2- Hangisi daha yeni teknoloji ?

3- Karanlık ortamlarda ve gece daha rahat çekim kolaylığı sağlamam açısından ISO yu arttırırsam, hangisi grensiz ve iyi bir performans verir?

Tarih: 9 Haziran 2008, 20:54 - İp: 88.***.**6.255
viennale
viennale (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaslar neden yorum yapilmiyor. üstadlarim lütfen yardimci olun. iki makinaya kadar eledim ama karar veremiyorum hangisini almam hususunda. nikon d80 teknosada 1899 ytl. canon 450d de ayni civarlarda. hangisine bu parayi yatirirsam pisman olmam lütfen yorumlarinizi bekliyorum..

Tarih: 9 Haziran 2008, 21:52 - İp: 78.***.**2.15
agnosi
agnosi (üye)
İzmir / Firma

teknosadaki 450D üzerinde gelen objektif nedir?
d80 üzerinde 18-135 obj. var.
450d üzerinde büyük ihtimal 18-55 obj. vardır. bunları da dikkate al.

yurtdışında bu iki makinenin body fiyatları 700-800 dolar civarında.

Tarih: 9 Haziran 2008, 22:20 - İp: 212.***.**0.74
erdenbay
erdenbay (üye)

450D ile gelen kit objektif (18-55 IS), Canonun yeni ürettiği optik kalitesi gayet başarılı ve üzerinde "IS" yani titreşim önleme özelliği olan yeni objektifidir. Yanii eski 18-55 ile alakası yok.

Ayrıca ben olsam 450D yerine,fiyatı şu an baya düşmüş olan,(Alüminyum gövdeli,daha hızlı ,daha büyük body ve farklı özellikli ,bir üst segmentteki,Canon 40D yi tercih ederdim. USA da 40D ,450D den body olarak 140$ daha pahallı , ki bu fark 40D için değer.

Tarih: 9 Haziran 2008, 23:00 - İp: 88.***.**6.255
adonist
adonist (üye)
Kocaeli / Amatör

D80 in kitlensi 18-135 macro çekimlerine uygunmudur?

Tarih: 9 Haziran 2008, 23:04 - İp: 88.***.**0.125
erdenbay
erdenbay (üye)

"D80 in kitlensi 18-135 macro çekimlerine uygunmudur?"

Slm. Hiç bir makinanın kit lensi macro çekimler için uygun değildir, diye biliyorum...

Bazı telezoom lensler dışınde (Sigma 70-300 Apo Macro) gibi. Ama bu lensler bile gerçek, ayrıca alacağınız 100mm maco lenslerle çektiklerinizin kalitesini veremezler.

Macro çekime meraklıysanız,ayrıca macro lens almalısınız...
NİKKOR NİKON 105 VR

#erdenbay' tarafından 09.06.2008 23:26:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Haziran 2008, 23:16 - İp: 88.***.**6.255
agnosi
agnosi (üye)
İzmir / Firma

kit lensler ile makro çekim yapılıyor ancak objeye 45cm kadar yaklaşmanıza izin veriyor. daha yakın mesafeyi netleyemiyorsunuz. makro ve micro çekimler için özel objektifler var. bir de objektifi ters takma yöntemiyle de makro çekimler yapılabiliyor. ancak tavsiye edilmiyor pek. 450d yerine 40d bence de daha doğru bir tercih olacaktır.

Tarih: 10 Haziran 2008, 11:47 - İp: 88.***.**4.168
  • 1