3512
3512 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D80 -- İzmir

öncelikle merhaba

belki çok gereksiz bi konu olacak ama şimdiden özür diliyorum herkesten

kendim daha güzel fotolar çekebilmek için slr özelliğine sahip prof makina almaya karar verdin nikon d80 kıt olarak satılan 18 135 mm lens le birliktemi almalıyım yoksa sizin tavsiye edebileceğiniz lens warmı
okudugum konularda tamron 17-55 f2.8 lens çok övülüyor
ben ilk kez başlayacağım lütfen yardım edin
güzel fotolar elde etmek istiyorum ve tek bir lens kullanmak istiyorum uzun sure..

spot almak istiyorum fiyat açısından,spot urunlerde dıkkat etmem gerenler warmı?

yalnısım olduysa kusura bakmayın.. cvp verirseniz sevinirim

Tarih: 14 Ağustos 2008, 03:38 - İp: 88.***.**9.225
keje50
keje50 (üye)
İstanbul / Meraklı

arkadasım tam bu derdin aynısı bendede var lütfen cevap verin....

Tarih: 15 Ağustos 2008, 12:17 - İp: 88.***.**2.132
oguz orhan
oguz orhan (üye)
İzmir / Amatör

Ben de D80 kit aldım yaklaşık 1buçuk yıl oldu.
18-135mm objektif orta kalite bir objektif diyebilirim.
Çoğunlukla işinizi görecek bir lensdir.

Şimdilerde D300, D700 gibi daha gelişkin modelleri çıktı Nikon'un.
Bütçenizin durumunu bilmiyorum ama o modelleri de düşünmenizi tavsiye ederim.
D80 den çok şey beklememenizi söyleyebilirim.. Elinize alıp çekmeye başladığınızda 'bunları amatör kameramla da çekiyordum " diyebilirsiniz.. Doğrudur, çekersiniz..

D80 ve 18-135 ile amatör makinanın yapamadığı (geriye kalan %10, 20 diyebiliriz) şeyleri yapabilirsiniz.

Örneğin gece uzun pozlayarak (veya yüksek iso ile) daha aydınlık kareler çekebilirsiniz..
Veya anında ister 18mm ile geniş, isterseniz 135 ile zoom yapabilirsiniz (açı yaklaşık 7.5 kat değişiyor, yani x7.5)
Diyafram açıklığını ayarı sayesinde alan derinliğini değiştirerek istediğiniz gibi net-flu fotograflar çekebilirsiniz.. Her ne kadar noise (gürültü) olsada az ışıklı ortamlarda yüksek iso'lara çıkabilir bu uç şartlarda fotograf çekebilirsiniz..
Vs, vs

Tabi bu saydığım ekstrem durumları ne kadar sık yaşıyorsunuz..
Bir de şartlara ve taleplere göre makinayı doğru ayarlamayı öğrenmeniz gerekir. Çoğunlıkla kendi Auto mod'da halleder herşeyi.. Ama yinede Manual ayarlamayı bilmeniz gerekir.

İleride daha geniş açıda çekmek isteyebilirsiniz (örn bina içi veya manzara vs), 18mm yerine daha geniş açıya sahip bir lens almak isteyebilirsiniz (örn 14mm veya daha düşük).
Yada 135mm tele (uzak) objektifiniz yetmez, belki birde 300mm veya 400mm istersiniz.. uzaktakilerin detaylı karelerini almak için, yada aydaki kraterleri çekmek için..

Bunların hepsi DSLR makinadan tam yararlanmak istemeniz durumunda edinmeniz gereken ekipmanlardır..

Zoom objektifler (örn 18-135mm aralığında değişebilen, veya 70-300mm aralığında değişebilen) daha fazla optik komponent ihtiva ettiklerinden sabit açılı objektiflere göre daha vasat fotograf çekerler. Sabit açılı objektiflerin yapısı daha basit olmasına karşın daha kaliteli görüntü alırlar diyebiliriz.
Yani çok katlı zooma sahip objektifler görece çok da iyi sayılmazlar. Bunu da unutmamak gerekir.

Sonuç olarak;
DSLR kullanan birisi olarak beklentilerimize bağlı ekipman seçimi konusunda dikkatli olmamız gerekir. Emin değilsek, bütçemin belirlediği ekipman beklentilerimi şekillendirecek diyorsak D80 kit başlamak için optimum (gayet uygun) çözümdür. Zaten olayı özümsedikçe sorularınızın cevabı sizde olacak..

UZUN OLDU, ama kafalardaki soruları birnebze cevaplamak açısından...

Saygılarımla
Oguz Orhan / Izmir

Tarih: 18 Ağustos 2008, 00:56 - İp: 88.***.**7.209
  • 1