kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D80 :ilk İzlenimlerim

Makinayı sadece body olarak aldım. Sonrasında ise 50 mm 1.8 objektif aldım. Hali hazırda bulunan 18-70 objektifle bir sure daha devam etmeyi dusunuyorum.

en cok hosuma gidenler.
1-Lcd buyuklugu ve lcd goruntu kalitesi
2-Kolay kullanım
3-Extra menuler
4- Garip gelecek ama ben bu sd kart olayını sevdim. ayrıca bazı durumlar için pratikliği var. Kucuk card reader larda alıp direk usb ye takarak zahmetsiz aktarım yapılabilir bize ait olmayan pc lerde daha cok onem kazanıyor
5-Yine retocuh menusunda fotograf boyutu değiştirme ve kırpma gibi işlevselillikler internetten foto transfr yapacaklar icin extra yazılıma gerek bırakmıyor. Bir cafeden aktarmak durumunda kaldıgınızda oldukca işlevsel
6- Bataryanın ne kadar kaldıgını yuzde hesabı olarak gorebilme.
7- Hızlı şarj. 2 saat 15 dakika sarj olma suresi ve 2700 adete kadar cekim ikmanı. Ben 700 den fazla cekemedim halen
8-Aydınlık ve geniş vizör
9-Yüksek iso başarısı
10- 10.2 mp goruntunun psde rahatca bozulmadan işlenmesi

#kontrast' tarafından 04.10.2006 11:16:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Eylül 2006, 15:09 - İp: 88.***.**5.123
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

ilker abi portre derken neden bahsetiğini anlamadım 17-50 için ,sonucta portresi cekilen kişinin kadraja alınamamasından mı yokda alan derinliğinin ayarlanamamasından mı?bu lens neden portre için uygun değil aydınlatırsan sevinirim..kolay gelsin..

Tarih: 16 Eylül 2006, 18:44 - İp: 88.***.**3.229
muratcicek
muratcicek (üye)
Yurtdışı / Meraklı

kontrast makinan hayırlı uğurlu olsun ALLAH kazasız belasız kullandırsın.

Tarih: 16 Eylül 2006, 18:55 - İp: 88.***.**9.126
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

17-50 lik bir lensle 17mm deyken portrenize yaklaştığınızda geniş açıdan dolayı yüzün şekli bozulmaya başlıyor, 50mm e getirdiğinizde ise diyafram açıklığı 5,6 lara kadar çıkıyor ve bu durumda alan derinliği yaratmakta çok zor.
Portre çekimleri için benim kullandığım en iyi lens 50mm 1,8 olan idi ama daha iyi lenslerde var.

Tarih: 16 Eylül 2006, 18:56 - İp: 85.***.**7.230
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

teşekkür ederirm murat ve diger arkadaşlar.

Makinaya sahip olupta kullanamamak kadar buyuk bir işkence yokmuş. Bu arada burdan mng kargoya sevgilerimi gonderiyorum.

Lens secimimi ilk olarak illaki sahip olmak istedigim 50 mm 1.8 den yana kullandım. 200 ytl ye karfo garantili olarak aldım lensi. Şimdi d80 de deneyemiyorum ama d70s de bri kac cekim yapıcam.

bu arada almanya fiyatı banada yuksek geldi. Bundan dolayı uzgunum..

50 mm tercih etmemim sebebi fiyat olarka uygunlugu olmak uzere. Portre ve ürün cekimleri icin uygun olması.

İkinci tercihimi neyden yana kullanacgaım henuz belli değil. Ama 17-70 e yakın duruyorum. İlkerinde dediği gibi keskinlik basta olmak uzere macro özellğininin iyi olması ve biz studyo fotografcıları icin işlevsel bir zoom aralığına sahip olması.

aynı zamanda manzara cekimleri ve portre cekimleri icin kullanılacka bri lens gibi duruyor. Dezavantaj ise 400 euroluk fiyatı. Tabi bu benim icin bir dezavantaj.

Tarih: 16 Eylül 2006, 20:04 - İp: 85.***.**0.49
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

bu arada portre cekimlerde zoomun önemi adına ben farklı bisey soylicem.

Ne kadaro fazla zoom yüzde o kadar az leke demek. Geniş acıda cekilen bir portrede yüzdeki lekeler sivilceler cok bariz bi şekilde can sıkaraken yuksek zoom degerinde otomayik bir rutuş atıyor.

ayrıca xtolga senin dedigin de cok önemli. Geniş acıdan ceilen portre kapı arkasındaki delikten gelen kişinin kim olduguna bakmak gibi bir sey olur.

Genelde burun fazla buyuk cıkar geniş acıda ve fotogafın genelinde perspectif bozulması olur.

Tarih: 16 Eylül 2006, 20:08 - İp: 85.***.**0.49
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

bir şey sormak istiyorum hazır ustalarıda bulmuşken,

geniş açıya ortalama bir fotoğrafçının niye ihtiyacı olur?
mesela ben 28mm ile bir şeyler çekmek istiyorum ama persfektif hataları oluşuyor, fotoğraf göze hoş gelmiyor, ancak 50mm ve üstü beni tatmin ediyor.(geniş açı ile fotoğraf çekmek bence ustalık isteyen bir iş)

yani 17-70mm bir lens alacağımıza kaliteli bir 28-85mm lens almak daha mantıklı değil mi?
28mm de dslr'lerde 42mm'ye denk geliyor, bu kadar geniş açı yeterli değil mi?

Tarih: 16 Eylül 2006, 20:32 - İp: 81.***.**5.177
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

50 mm objektif ile d70s de cekildi..

model...

d80 uzerine takılan 18-70 objektif..

Tarih: 16 Eylül 2006, 20:34 - İp: 85.***.**0.49
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

yine aynı exif ve model..