perkunas
perkunas (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D80 Doğru Bir Tercih Mi?

merhaba,
benzer konular defalarca açılmış ama bir kez de ben sorayım, işin içinden çıkamadım çünkü.

iki hafta önce kit lensle birlikte D80 aldım. Ama şimdi biraz daha araştırma yaptıkça pişman oluyorum sanırım. Canon 450d ile değiştirmeyi düşünüyorum. sizce mantıklı mı? yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 8 Eylül 2008, 17:58 - İp: 212.***.**9.186
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

İnternetten donanım araştırması yapmak yerine makinayı sevmeye çalışmayı iyice kurcalayıp her özelliğini öğrenmeye çalışmayı denediniz mi...

Belki 450 d den daha kötü,eski bir makina oalbilir ama bu sizin D80 ile 450d den daha kötü fotoğraf çekeceğiniz manasına gelmez.

Yaptıysanız bile bir hata ikinci hataya düşmeyin,uzun süre kullanmanızı tavsiye ederim elinizdeki gövdeyi.

Tarih: 8 Eylül 2008, 18:11 - İp: 88.***.**7.180
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

"Makine Çekmez İnsan Çeker"

İçine sinmediyse değiştir ama body'nin ağır oluşu seni bu duruma itmiş olabilirmi?

Tarih: 8 Eylül 2008, 18:53 - İp: 78.***.**7.13
oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

karar verip üstünede para verip gayet güzel bir makine almışsınız.

bana göre güncel modellere göre tek eksiği sensör üzerine bulaşması muhtemel tozları kendi kendine temizleyememesi.

yinede pişman olunulacak bir model değil.

ayrıca benim gözlemim d80'in kit lensi (18-135) 450d'nin kit lensinden çok daha kaliteli sonuçlar veriyor. (lenslerin tek fiyatlarıda size bir fikir verebilir)

hayırlı uğurlu olsun , güle güle kullanın.

eğer bire bir değiştirme imkanı varsa fazla beklemeyin. makineniz her nekadar güzel olsada içinizde keşke diye bir ruh hali oluşmasın.

tüketiciler için söylenegeldiğini sandığım bir söz var : "almak öğren satmak öğren cebinden katmak öğren"

alıp satmada tüccar para kazanır tüketici ise zarar eder.

özetle birebir değiştirebiliyorsanız değiştirin. yada içinizde ukde kalacağına zarar etmeyi göze alıp (belkide etmezsiniz) satın ve yeni bir model alın.

Tarih: 8 Eylül 2008, 19:21 - İp: 88.***.**9.94
perkunas
perkunas (üye)
İstanbul / Amatör

birebir değiştirme imkanım var mı bilmiyorum. henüz aldığım yere sormadım. aslında makineye ısındım ama eksi yanları evet ağır gelmesi ve toz önleme sisteminin olmayışı. sonuçta kısa bir süre kullanıp değiştirebilecek durumda değilim, o yüzden olmuşken bütçeme göre en iyi seçim olsun istedim.

Tarih: 8 Eylül 2008, 20:59 - İp: 85.***.**1.151
warp83
warp83 (üye)
İstanbul / Meraklı

D80 güzel makinedir. Bence hiç boşu boşuna makinenizi değiştirmeyin. Çıkın dolaşın bol bol fotoğraf çekin. İhtiyacınıza göre lens takviyelerini zaman içinde yaparsınız zaten. Markadan markaya geçiş yapmak çokta iyi birşey değildir. Nkonla başladıysanız Nikonla devam edin. Sonuçta her markanın kullanım özellikleri kendine has oluyor. O özellikleri benimseyince de daha bir güzel işler çıkartırsınız.

Keşke konusuna gelince elektronik konusunda keşkeler hiçbir zaman bitmeyecektir.

Tarih: 8 Eylül 2008, 22:14 - İp: 88.***.**0.3
oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

makineye ısındıysan fazla düşünüp canını sıkma derim.
fotoğraf çekmeye bak. verdiğin paranın hakkını ancak güzel fotoğraflar çekerek alabilirsin. fotoğraf çekme fırsatları oluştur.
herşey daha yeni başlıyor.

Tarih: 8 Eylül 2008, 23:28 - İp: 88.***.**9.94
_sude_
_sude_ (üye)
İzmir / Meraklı

ben de kısa süre sonra nikon d 80 alacağım...

gerçekten çok güzel bir makina, emin ol teknnolojiyle paralel seyreden konularda keşkeler bitmeyecek.

ama nikon d 80 bizi çok uzun süre idare eder diye düşünüyorum. olması gereken slr özellikleri ve nikon kalitesiyle beraber çok iyi işler çıkartılabilir. kit lens konusunda söylenenlere katılıyorum. azımsanmayacak bir aralığa sahip bence, özellikle canonun 18-55 inden sonra

aldığın makineye yatırım yapmaya bak bence, uv ve polarize filtre tavsiye edebilirim

Tarih: 9 Eylül 2008, 22:54 - İp: 88.***.**0.118
tosgaba
tosgaba (üye)
İzmir / Meraklı

öncelikle makinanız hayırlı olsun ..
bende uzun süren araştırmalarım sonucunda nikon d80 e karar verenlr arasındayım ve bikaç güne alacagım inş..
bence sende kararında çok ii yapmışsın daha fazla düşünüp canını sıkma ve makinanın tadını çıkar.
ayrıca ben gövde agırlıgını bi avantaj olarak görenlerdenm

Tarih: 10 Eylül 2008, 09:46 - İp: 85.***.**1.12
perkunas
perkunas (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkür ederim olumlu yorumlarınız için. evet sanırım daha fazla düşünmeye gerek yok. gün geçtikçe makinenin sesine bağlanıp kalıyorsunuz zaten.. ama body ağırlığı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim maalesef tosgaba

Tarih: 10 Eylül 2008, 12:34 - İp: 212.***.**9.186
oguz orhan
oguz orhan (üye)
İzmir / Amatör

Ben de aynı makineyi ve objektifi kullanıyorum..
Bşkere kesinlikle pişman değilim.
Tabii ki daha iyi ve üst model makinalar var, ama bu elinizdekinin kötü olduğu anlamına gelmez..

Arkadaşların dediği gibi özelliklerini keşfedin ve zor şartlarda (gece vs) fotograflar çekin..
Makineyi iice kullanmaya başlayıp özelliklerini öğrendikçe sonnrasında d300 mü 700 mü diye düşünürsünüz zaten..

Güle güle kullanın
Oguz Orhan / IZMIR

Tarih: 12 Eylül 2008, 16:47 - İp: 81.***.**0.218