stanblove
stanblove (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D7100 Kullanıcıları

merhaba arkadaşlar d7000 deki sensörde yağlanma, back focus vb. sorunlar hala devam ediyor mu? Lütfen markacılık yapmadan cevaplayınız.

#stanblove' tarafından 01.11.2013 00:29:09 tarihinde düzenlendi.

#stanblove' tarafından 17.11.2013 15:13:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Kasım 2013, 00:27 - İp: 88.***.**1.129
doktor_ramiz
doktor_ramiz (üye)
Ankara / Meraklı

Magazin haberi gibi teknoloji haberi mi olur. Pes yani.

Tarih: 26 Kasım 2013, 22:50 - İp: 46.***.**8.12
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Tam paparazzi haberi gibi olmus .

D7100 ile ilgili kronik ( tek tuk demiyorum - her modelde olabilecek ) bir sorun simdiye kadar yabanci forumlarda gormedim.

Tarih: 27 Kasım 2013, 02:36 - İp: 96.***.**5.17
doktor_ramiz
doktor_ramiz (üye)
Ankara / Meraklı

D7100 aldığım günden beri zevkle kullanıyorum. Vizörden baktığımda bana keyif veriyor. Şiddetle tavsiye ederim.

Tarih: 27 Kasım 2013, 09:43 - İp: 95.***.**6.136
stanblove
stanblove (üye)
İstanbul / Meraklı

Sn. Buzlucam sizin kullandığınız makine nedir?

Tarih: 27 Kasım 2013, 13:33 - İp: 37.***.**0.227
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

d7000 nikon kullanıyordum..zaten bu sitedeki ve başka yerlerdeki fotograf örneklerimden exif bilgilerinden görebilirsin ne kullandığımı... hiçbir yerde fotoğraf örneği olmayanların hangi makinayı kullandığını gerçek anlamda bilmen imkansız çünki pek çok insan sadece yazmış olmak için yazıyor gerçek kullandığı modeli yazmıyor ...
sol taraftan benim adımın üzerine tıkla cevapladığı konular ve actığı konulara bak istersen, kişiler hakkında fikir sahibi olursun!!

#buzlucam' tarafından 27.11.2013 15:58:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Kasım 2013, 14:34 - İp: 188.***.**9.93
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

madem konuyu açtın sana d7100 hakkındaki fikirlerimi söyleyim, sensör lekeleri oil spot drop sorunu hala bir muamma bazı sitelerde örnekler var ve tartışılıyor kendim kullanmadım kullanırsam bu sorun varmı yazarım. d7000 yeni eski hepsinde bu sorun var. aynı d600 gibi..
diğer noktalara gelirsek nikon d7100 Fotoğraf kalitesi olarak benim kişisel gözlemimce düşük isoda canon 70d den daha ayrıntılı ve net fotoğraflar çekiyor fakat iso 1600 lere doğru yukseldikçe canon 70d biraz daha öne geçiyor ve ayrıntıyı daha iyi koruyor netlik daha iyi.
nikon d7100 ün buffer sorunu var seri çekimde raw da kullanıyorsan çok daha çabuk tıkanıyor 8 den sonra teklemeye yavaşlamaya başlıyor.70d bu konuda daha iyi.. bu kadar seri çekerim ben kuş fotoğrafı meraklısıyım diyorsan böyle bir fark var. Bana kalırsa ben tek tek çektiğim için önemli bir sorun değil.
Hep canon 70 d ile karşılaştırıyorum çünki muadili model olarak en çok tercih edilen modeller.
Bir diğer husu ise canon 70d de liew view modunda yeni kullanılmaya başlayan focus mekanizması liew view de faz- kontrast focus sistemi sensör üzerindeki pixeller arasındaki özel algılayıcılarla sağlanıyor bu çok yeni bir teknik ve canlı görüntüde ve lew viewda focusu çok hızlandırıyor. Yok eğer vizörden bakıyorsan 2 side aynı benzer focus mekanizmasını kullanıyor. pek farklı değil. d7100 daha önce çok başarılı olan d300s modelinin focus sistemini kullanıyor ki buda d7000 de kullanılan ve back focus vs sorunlarına yol açan focuslama sistemindeki şikayetler üzerine değiştirildi denemiş ve sağlam bir focus sitemi olarak uygulandı. d7100 dede bir iki sitede bac focus yazanları gördüm ama genl bir sorun olarak bulunduğunu sanmıyorum çünki gerçekten çok az sayıda internetteki örnekler. Canon 70d de bi kaç yerde front focus sorunundan yakınıldığını gördüm genele maledilemeyeceğini düşünüyorum.
Nikon d7100 ün fotoğraf örneklerinde renklerede biraz sarı ve yeşile sapma dikkatimizi çekiyor ve bu konuda örnekler ve yakınmalar mevcut.Canon da gerçeğe daha yakın renkler olduğu söylensede pek çok yerde aynı şekilde CANON 70d de kırmızıya kayma şeklinde yakınmalar ve örnekler de mevcut. tabii bunların nedenleri makinaların farklı ışıklarda beyaz dengesini yanlış algılamasından kaynaklı hatalarda olabilir ... bir diğer konu İse Nikon d7100 ün low pass filter'ının kaldırıması nedeniyle moire sorununa çok daha fazla yol açtığının söylenmesi, fakat buna kesinlikle katımadığımı söylemeliyim benim gördüğüm örneklerde caon 70d aynı ortamda çekilen örneklerde nikon 7100 den daha fazla moire e neden oluyordu, yani yazılımsal başarı sağlanmış d7100 ve moire sorunu yok. hatta daha başarılı buldum bu yönden ...bU ARADA BİR KAÇ YERDE canon 70d de pixel ve çizgi şeklinde sensör hatasından bahsedildiğini gördüm... BUNLAR AKLIMA İLK ANDA GELEN AÇIKLAMALAR BUNLARA BAKARAK TERCİHİNİ YAP ben olsam d7000 i zaten hiç düşünmem. TERCİHİMİ CAN 70D VE NİKON D7100 ARASINDAN YAPARIM.. 7100 kötü bir makine değil en çok kafa kurcalayan noktası yağ lekeleri varmı yokmu oil spot sorunu? Ben 7100 kullanmadım kullansaydım çok net şekilde var veya yok derdim. Pek çok kulanıcı malesef oil drop la normal sensör kirliliğini ayıramayacak derecede , bu konu hakkında bilgisiz, pek çok kullanıcıda f16 ve yukarısını kullanmadığı için ve genelde manzara vs çektiği için makinalarında böyle bir sorun olduğunun farkında bile olamayacak durumda , en çok sıkıntıyı macro çekiminde ve kısık diyaframda yansıtıyor. ama zaman ilerledikçe f11 gibi diyaframlarda bile lekeler arttıkça gözükmeye başlıyor 1-2 yıl içinde.
canon 70 dede oynar dokunmatik lcd ekran olması bir farklılık ama tercih nedeni olabilirmi kişiye bağlı...
Birkaç yerdede 20-30 dakikalık uzun çekimlerde d7100 de 100 iso dahi çok fazla mavi leke oluştuğunu gösteren örnekler gördüm fakat çok uzun çekim olduğu için busorunu dikkate almaya değmeyeceğini düşünüyorum, pek çok makinada sensör ısınmasından aynı sorun var zaten...
İnternette ki örnekler şu anda tam bir fikir vermiyor sensör deki d7100 lekeleri konusunda. sen bu konuyu nerden bu kadar emin olabiliyorsun diyorsan ben sensör temizliğimi yıllarca kendim yaptım , ve makinam bozulunca (d7000) tüm makinayı söküp sensörün önündeki low pass filterı mikroskop altında inceledim evet bunlar yağ lekesiydi, bazılarının dediği gibi partikül yada başka bir sorun değil ama bu bahsettiğim D7000 İÇİN GEÇERLİ. Bilmediğim şeyi atmam popüler söylemlerle uğraşmam. Kişisel ego işleriylede uğraşmam. SONUÇ GÖZE ALIYORSAN NİKON'A SICAKSAN D7100 AL, SENSÖR LEKESİNİDE BOŞVER,TAKINTI YAPACAKSAN HER GÜN KONTROL EDECEKSEN CANON 70D AL, ÇÜNKİ YAĞ LEKESİ OLMASADA DİĞER LEKELERİDE SORUN ZANNEDECEKSİN,BU ARDA BENİM NİKON D7000 SHUTTER 'I 49.000 de iflas etti 150.000 dayanır denmesine rağmen bunuda yazayım. başka bir yerde değinmiştim..
yukarıda bahsettiğim konuların hepsi yabancı sitelerden aldığım değerlendirmeler, fotoğraf sorunları.
ok............

#buzlucam' tarafından 27.11.2013 19:19:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Kasım 2013, 16:28 - İp: 95.***.**0.10
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

evet başka fikri olan varsa açıklarla buyursun gelsin yazdığım sorunlara ve açıklamalara yönelik yabancı site örneklerinin hepsinin adreslerini koyabilirim fotoğraf örnekleriyle beraber.. D7000 de insanlar hiç bir sorun yok derken 2 yıl önce bütün sorunlarını yazmıştım, ben yazdıktan 2 yıl sonra herkes bende yazmıştım desede pek çoğu beni o zaman eleştirmişti şimdi bazılarında olduğu gibi... 2 yıl sonra daha yeni itiraf ediliyor sorunların olduğu. açın ilk forum konularına bakın. O zamanda sen anlamıyorsun, karalıyorsun saldırılarına maruz kalmıştım.

#buzlucam' tarafından 27.11.2013 16:40:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Kasım 2013, 16:39 - İp: 188.***.**7.246
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Yok eğer ben makina alacağım ille nikon olsun diyorsan sana ilk Önereceğim Nikon D610 dur . Çünki NIKON İLK OLARAK RESMİ AÇIKLAMAYLA NİKON D600 DE OİL DROP sorunu olduğunu kabul etti ve tamAmen bu soruna yönelik denenmiş yeni makinayı NİKON D610 U çıkarttı , bu makinada bu sorunun olmadığına eminim çünki çok fazla eleştiri aldı d600 den... ancak bu makiNa full frame ve fiyatı yüksek.
OK...........

#buzlucam' tarafından 27.11.2013 19:03:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Kasım 2013, 16:43 - İp: 95.***.**0.10
stanblove
stanblove (üye)
İstanbul / Meraklı

Çok güzel bi açıklama olmuş çok teşekkür ederim bu kadar ilgi tahmin etmiyordum açıkcası.

Tarih: 28 Kasım 2013, 16:20 - İp: 37.***.**2.175
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

nikon d7100 hakkında yakında ayrıntılı ve gerçek deneyimlerden oluşan bir inceleme daha yazacağım.... merak edenler için...

Tarih: 1 Aralık 2013, 23:27 - İp: 78.***.**5.119