darkamas
darkamas (üye)
İzmir / Amatör

Nikon D70s - Canon 350d - Sony R1

Merhaba

Daha önce D70 ve Sony R1 arasında kararsız kaldığım için bu konuda bir başlık açmıştım. Ama daha sonra aklıma gelen Canon 350D'yi de eklemeden edemedim. Ben bu makinelardan birini birkaç gün içinde yurtdışından bir yakınım vasıtası ile sipariş edicem. Fakat Nikon ya da Canon'u aldığımda uzunca bir süre objektif almak gibi bir imkanım olmayacak. Bu dSLR makinelerin üzerlerinde gelen objektifler (örn. 18-70 nikkor) beni ne derece tatmin eder? Sony R1'in problem ettiğim tek yanı SLR like olması. Hangisini tercih etmeliyim? Uzun vadede R1 ile problem yaşayabilir miyim? D70 ve 350D arasındaki farklar neler? Sizlerden acil yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...

Tarih: 3 Mayıs 2006, 16:41 - İp: 81.***.**5.1
jeantigana
jeantigana (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

selam darkamas makinelerin hepsi kendi alanlarıda en iyisi
CANON 3DO D ALSAN LENSİ BELLİ ÇOK BASİT 18 X 55 VERİYO SANA YETERSİZ KALIR LENS ALMAN LAZIM EN AZ 500$ DAHA HARCAMAN GEREK YADA SİGMA CANON UYUMLU ALMAN LAZIM YİNE 300 $ HARCAMAN LAZIM
SONY R1 LENSİ SABİT OLUP SLR OLMAYIP SLR BAŞLANGICI MAKİNEDİR FAZLA LENS DEĞİŞTİREMEDİĞİN İÇİN DETAYLI NETİCELER ALAMAZSIN
D70S 6.1 MEGAPİKSEL OLUP ÜZERİNDEKİ LENSİ 18-70 DX LENSTİR.
SİZE ÖNERECEĞİM MAKİNE NİKON D70S OLUP KALİTELİ NETİCELER ALIRSINIZ.

Tarih: 4 Mayıs 2006, 12:06 - İp: 85.***.**2.108
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

DSLR aldınız. Çok'da iyi bir Lens aldınız. iş bittimi? yoo iyi lensi taktın diye SLR iyi çekmez! bin türlü ayarı var. diyafram nedir? enstane nedir? bilmeden tipine, elde tutuşuna hayran olup SLR alırsanız elinize kocaman bir hayal kırıklığından başka hiç bir şey geçmez? SLR 1-2 yıl fotoğraf çekip bazı konulara hakim olduktan sonra kullanabileceğiniz bir sınıf bunu da ayrıca belirtirim. "Auto" mod kullanıcılarına duyurulur.

Bu yazı 350D ve 70-300 lensi ile auto modda "jpeg" fotoğraflar çeken sevgili Cihana ithaf edilmiştir.

Tarih: 4 Mayıs 2006, 12:59 - İp: 85.***.**8.17
necro
necro (üye)
İstanbul / Amatör

D70s

Tarih: 5 Mayıs 2006, 11:37 - İp: 81.***.**2.75
trigger
trigger (üye)
İstanbul / Amatör

R1

Tarih: 5 Mayıs 2006, 15:53 - İp: 85.***.**9.165
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

darkamas Merhaba
Arkadaşım alacağın makinaya madem istediğin kalitede lens ler alma şansın yok o halde hiç düşünmeden bir R1 al.
Burada açmış olduğum Sony DSC-R1 test topiğinin 130 ve 134. sayfasındaki benim çektiğim fotoğrafları incele ve yukarıda yazdığın makinaları aldığında üzerlerindeki kit lens leri ile böyle fotoğraf çekmek için çok zorlanacağını fakat R1 ile çektiğin her fotoğrafın böyle olacağını bilmeni isterim.
130 ve 134 . sayfadaki fotoğraflara bakmadan karar verme.

Tarih: 5 Mayıs 2006, 16:31 - İp: 81.***.**8.93
mea
mea (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

nikon d70s
r1 bildigim kadarıyla cmos lens e sahip üstelik slr değil aynı katagoriye bence koymanız yanlış

Tarih: 5 Mayıs 2006, 20:21 - İp: 212.***.**4.147
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

"cmos lens!"
Canon'un son çıkardığı SLR 30D de Cmos sensör var (dikkat LENS değil)! bu durumda almamalıyız öyle değilmi

Dostum cmos lens diye bişey olmaz bu biiir. cmos hakkında bildiklerinde datron-orite gibi makinelerle kısıtlıysa biraz daha araştır derim buda iki...

Tarih: 5 Mayıs 2006, 23:10 - İp: 85.***.**0.123
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Murat ben CMOS LENS olayına cavap vermek istememiştim,ama sen vermişsin.
Forumları izlemenin bir faydası daha.Bu günde yeni bir şey öğrendik.Sony DSC-R1 de CMOS LENS varmış keşke almasaydık herhalde kötü birşey.....!
Baksana hiç tavsiye edilmiyor !!

Tarih: 5 Mayıs 2006, 23:40 - İp: 85.***.**9.131
jackosman
jackosman (üye)
İzmir / Amatör

Sony Carl - Zeiss lens kullanmıyor mu ya ? Ne cmos u ?

Tarih: 6 Mayıs 2006, 07:55 - İp: 85.***.**3.90
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

d70s al . amacın ne olursa olsun d70s seni mutlu edecektir. bende d70s alıcam. r1 guzel makine ama slr diil. yarının ne getirecegini bilemessin. d70s aldıracaksın yurt dısından . sonra yine lens alırsın yurt dısından. slr makine ozgurluktur. paran oldugunda istedigin lensi alır kullanırsın. ayar işine gelirsek, fotografciligin temelidir. digital çıktı mertlik bozuldu ama hala temel konular onemli. diafram - enstantane oranları, ışık açıları ...vb. bunları bir şekilde öğrenmen lazım ama meak etme slr makineyi alınca çok çok kısa bir sürede öğrenirsin. nikon rakiplerine gore daha iyi bir lens veriyor. sonra 300 $ verip macro lu bir zoom lens aldın mı al git istedigin yere makineni... ihtiyacına göre lens alırsın, 2. el lens alırsın..nikonda sınır yok ki. 10 sene evvel urettigi bir lensi 100 ytl ye l 2. el kullan. bu kadar kolay. r1 her ne kadar mukemmel bir slr like makine olsada yukarıdaki gibi geniş yelpazeli bir kullanım olanağın olmayacaktir. fotografci için özgürlük (her alanda) çok önemlidir. seçeneklerin olmalı. 2 tane slr like makine ile dolasmak mı daha pratik 1 body 2 lensle dolasmak mı daha pratik. seçim senin not : burda 35 noktadan ölçüm uyapabilen canon u neden hiç konusmadım biliyormusun.. Turkiye de canon lensleri cok pahalıda o yuzden. Amerikada olsaydık canon tavsiye ederdim yeni bir tartisma baslatmak istemem ama 5000 $ doalrlık canon 5d bu sitede d200 u yenmiştir. Canon iyi makine yani ama lensde makine kadar önemli olduğu için canon Tükiye pazarında kaybetmiştir.

Tarih: 6 Mayıs 2006, 13:04 - İp: 88.***.**0.191