mmvn
mmvn (üye)
Yurtdışı / Amatör

Nikon D7000 Yeni Aldim Dumanli Nokta

arkadaslar merhaba, araniza yeni katiliyorum.

uzun dusunceler ve incelemeler sonucu bende bir nikon d7000 18-105 kit ile birlikte aldim daha dogrusu piyangodan cektim) (malum sorunarindan dolayi)

makine henuz 70 cekimde ve gok yuzunu ceker iken buglu bir nokta fark ettim, halbuki makine elime gecer gecmez ilk isim oil drop testi yapmak idi ekteki resimler beyazkagitta cektigim ve hic bir sorun gorunmedigi resim ve sonrasi acik gok yuzunde bulanik bir lekeli 2 adet fotograftir. tel citin ustunde iki bulut arasinda kaliyor leke.

hatta makine acik iken LCD ekrana goruntuyu aldigimda bilgisayarin ekrarnina acik beyaz renk fona baktigimda bu lekeyi bariz bir sekilde goruyorum.

ayarlar kismindan sesnoru de temizledim sonuc yine ayni o leke orada duruyor.

bu arada makine dubaiden geldigi icin turkiyedeki garanti kismini bilmiyorum alir iken 1 yil uluslar arasi garantili demisti satici kutu iceriliginden cikan garanti belgesi de onu gosteriyor. seri numarasi 88xxxxxx diye devam ediyor bunu da belirtmekte fayda var sanirim.

yardimlarinizdan dolayi simdiden tesekur ederim.

Tarih: 9 Şubat 2014, 10:43 - İp: 94.***.**6.21
breakidz
breakidz (üye)
Rize / Amatör

ocağın 26 sında bende D7000 aldım ve aynı sendeki gibi 2 adet nokta tespit ettim gökyüzünü çekerek test ederken. Hemen aldığım yere yolladım ve değişim yaptılar. Kargo pazartesi elime ulaşacak. Sende imkanın varsa hemen yolla ve değişim iste.

Tarih: 9 Şubat 2014, 11:39 - İp: 78.***.**8.241
mmvn
mmvn (üye)
Yurtdışı / Amatör

@breakidz degisim biraz zor cunku dubaiden aldim kargo ile ne derece sagikli olur o da tartisilir, tr den servise goturecegim musait zamanda bakalim, sizin yeni makine elinize ulastiginizda kontrol edin ayni durum soz konusu olabilir.

Tarih: 9 Şubat 2014, 12:09 - İp: 94.***.**0.46
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

beyaz kağıt drop oil tesi idiyse bişey görmemen normal.çünkü f:5 drop oil testi yüksek f değerinde yapılır. meselea mavi gökyüzü fotoları f:13 de çekilmiş. ama yağ değil toz o.. manüdeki temizlik şeysi o kadar da becerikli bişey değil.

Tarih: 9 Şubat 2014, 12:19 - İp: 212.***.**4.105
mmvn
mmvn (üye)
Yurtdışı / Amatör

@kesim00 sanirim iyi bir haber verdiniz yag olmamsi bu tozu nasil temizleyebilirim, yada yetkili birine mi vereyim ne dersiniz?

az once de LCD den fotograf cektim direk ekranda gozukuyor bu nokta
acaba objektiften olabilir mi ? arkadas baska bir objektif getirip onunla da denerim.

Tarih: 9 Şubat 2014, 12:27 - İp: 94.***.**9.246
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

oyle her tozda temizlk olmaz.bekle biraz

Tarih: 9 Şubat 2014, 19:25 - İp: 217.***.**4.129
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

"No name" olmayan ( parcalanip plastik partikuller pompalamayacak ) iyi bir pompa ile ( Giotto Rocket gibi ) guvenli bir mesafeden sensore 1-2 " fıs "layin - gidebilir ...

Tarih: 9 Şubat 2014, 20:26 - İp: 96.***.**5.17
mmvn
mmvn (üye)
Yurtdışı / Amatör

Evet arkadaslar son durum iyi. Bugun ikinci farkli bir objektif ile denedik acaba objektifte mi sorun var diyetemiz cikti benimki. Bir kac kez taktik cikarttik sanirim kilitleme mekanizmasinin sarsintisindan buglu nokta biraz dis tarafa kaydi. SOnuc olarak cok mutlu oldum demekki yag degil kesim00 ustadimizin dedigi gibi tozmus. o da zamanla ucar gider insallah. Degerli yorumlariniz icin tesekur ederim. Gercekten piyango alir gibi aldik makineyi ve ikramiye cikti. Alacak arkadaslaar da ust seri nosunu tercih etsinler sanirim bu sorun giderilmis.
Tesekurler.

Tarih: 9 Şubat 2014, 20:37 - İp: 90.***.**3.216
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

üstad değilim ben..

zamanla uçup gitmez o, aksine yeni tozlar katılacak. belirli aralıklara temizleme/temizletmeniz şart.. lens uzayıp kısalırken toz alır onu da sensöre yollar. toz kaçınılmazdır. ölüm gibi.
şöyle bir makale yazmıştım vakti zamanında. belki faydası olur.

http://yap-poz.com/sensorumde-toz-var/

Tarih: 10 Şubat 2014, 17:40 - İp: 151.***.**2.69
  • 1