skywide
skywide (üye)
İzmir / Amatör

Nikon D7000 İçin Lens?

Nikon D7000 almak üzereyim yanında 18-105 mm Lens veriyor, fakat benim değişiklik yapma şansım var lens konusunda.

Daha çok Portre, hızlı çekimler (Kuş gibi) ve Makro çekimler yapıyorum. Bu durumda almamın daha mantıklı olduğu bir lens önerebilir misiniz?

Tarih: 3 Mayıs 2011, 18:21 - İp: 78.***.**8.45
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ben neden bahsettiginizle ilgilenmiyorum,soruyu soranın ihtiyaclarını karsılamakla ilgileniyorum.
18-200 ile cektiginize makro diyorsanız ortada bir kavram karmasası var demektir.

ufo fotografınızdaki "bir kuştan onlarca kat buyuk olması gerektigini tahmin ettigim" ancak karenin %1 ini bile kaplamayan goruntu ile iyi orneklerde kadrajın neredeyse 1/2 sini kaplayan kusları kıyaslıyorsanız ortada yine bir sorun var demektir.
uzun lafın kısası 200mm kus fotografcılıgı için yeterli bir deger degildir.
evde muhabbet kuşu,bahcede tavuk cekiyorsanız başka.

makrodan bahsedebilmek için en az 1:2 buyutme olması gerekli.
ortada boyle bir durum yoksa bu olsa olsa yakından cekim olabilir.

Tarih: 5 Mayıs 2011, 11:46 - İp: 88.***.**8.140
senereroglu
senereroglu (üye)
Ankara / Amatör

Gaijin verdiğin doğru bilgiler için teşekkür ederim. tek bir lensle her işi görmek isteme işi DSLR fotoğrafçılıkla çelişen bir durumdur. 18-200 lens ile Kuş resmi çekilirmi sorusuna cevap vermek gerekirse, ben 75-300 ile 20 metreye kadar ancak çekebiliyorum, bir kuşa 20 metreden daha fazla yaklaşamayacağımıza göre, Kuşun rengi, cinsi, fotoğraf içindeki büyüklüğü çok önemli olduğu için 18-200 ile 20 metrede çektiğimizde kareye düşen Kuş u yukarıdaki kriterden baktığımızda kaliteyi yakalayamayız sanırım.

Yalnız kuşlar için geçerli değil, Ülkemizde genelde stadlar olimpiyat stadları yani seyircinin önünde koşu bandı olan, sahada oynayan oyuncuları yakın mesafede görme sıkıntısı olan, futbolcuları uzaktan seyrettiğimiz stadlar, 18-200 ile yanımızdaki arkadaşımızı çektik, sahada futbolcuyu 18-200 ile sağlıklı çekme şansımız ne kadar? Sonuç olarak, yanımızdaki arkadaşımızı 18-55 kit lensle çekiyorsak, üşenmeden kit lensimizi çıkarıp uzaktaki sporcuyu daha uzun odak uzaklıklı çekeceğiz, başka çare var mı?

Tarih: 5 Mayıs 2011, 13:05 - İp: 78.***.**1.169
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

#bitpire' tarafından 05.05.2011 14:24:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mayıs 2011, 14:23 - İp: 213.***.**5.242
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Ben konuyu açan arkadaşa martı mı çekeceksin, ağaç dalında duran kuşu mu, gökyüzündeki kartalı mı diye sorarken işte bunun için sordum? Soru soranlar genelde "makro ve kuş çekmek istiyorum ne tavsiye edersiniz?" şeklinde derdini iki kelimeyle anlatıp bizden müneccim gibi beklentilerini tahmin ederek cevap vermemizi bekliyorlar. Cevap verenler de soru soranın beklentisini sorgulamadan kendi beklentilerine göre cevap verince böyle tartışma çıkıyor. ercan43, 18-200 ile çektiği kuş ve makro fotoğrafları kendisini tatmin ettiği için o lensi tavsiye ediyor. gaijin de gerçek anlamda kuş fotoğrafçılığı için daha uzun odaklı, gerçek anlamda makro fotoğrafları için de 1/1 veya en azından 1/2 büyütme oranlı makro özelliği olan objektif tavsiye ediyor. İkisi de kendi açısından haklı aslında ama beklentileri farklı. Aynı şekilde soruyu soran arkadaşın da bir beklentisi var ama ne düzeyde onu bilmiyoruz. Onun için, burada konu açıp ne tavsiye edersiniz diye sormak yerine çeşitli objektiflerle çekilen makro ve kuş fotoğraflarını izleyerek karar vermek çok daha mantıklı. İnternette her objektifle çekilmiş binlerce fotoğraf var. Bakın, hangisinin fotoğrafları beklentilerinizi karşılayacak düzeyde ise onu alın.

Tarih: 5 Mayıs 2011, 14:33 - İp: 213.***.**5.242
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 5 Mayıs 2011, 14:45 - İp: 88.***.**8.140
senereroglu
senereroglu (üye)
Ankara / Amatör

Pitpire iyiki öğretmen değilsin, internette fotoğrafları tarayarak bu işi öğrenmek bana biraz garip geldi, öğrencileri okula neden gönderiyoruz?
Burada konuyu açan çok net bir soru sormuş, makinayla beraber 18-105 lens almak üzereyim diyor, kuş fotoğrafı çekeceğim diyor, Kuş çeşttleri dünyada kaç bin tane bilmiyorum, ancak bir gerçek varki, kuştan anladığımız ortak ölçü serçe ve kumru ve sizler yaşadığınız bölge dolayısıylai martıdır, hangi kuş? nasıl kuş?, devekuşu da bir kuş olduğundan bu konuda mikron bir ayrınrıya girmenin faydası ne? keşke sende felsefi bilgi yerine teknik bilgini söyleseydin. Gaijin forumda senin iletini alkışlayarak, forumu ve kendi fikirlerini etkisizleştirmiş.

Tarih: 5 Mayıs 2011, 20:33 - İp: 78.***.**1.118
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bitpire burada iyi bir noktaya deginiyo

Ben konuyu açan arkadaşa martı mı çekeceksin, ağaç dalında duran kuşu mu, gökyüzündeki kartalı mı diye sorarken işte bunun için sordum?

biri hızlı netleme ve titreşim onlemeli bir lens isterken digeri bunların hiçbiri olmasa da iş gorebilecek lenslerle cekilebilir.

ince eleyip sık dokumak gerektiginde son derece mantıklı.

geri kalanı forum mantıgı dısında tabiki, insanlar bu tip siteleri de arastırıyor lens alma asamasında ancak fotograf kalitesi dısında etkenler de var.

focus hızı, yada netleme esnasında on elemanların donup donmemesi, lensi asagı tutunca uzamaması gibi seyler birebir kullanıcı yorumu isteyen seyler.

Tarih: 5 Mayıs 2011, 21:22 - İp: 88.***.**8.140
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

#bitpire' tarafından 05.05.2011 21:47:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mayıs 2011, 21:47 - İp: 94.***.**5.3
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

senereroglu;

Aşağıdaki fotoğraflar nasıl sence? Bu lens tavsiye edilir mi kuş fotoğrafları için?

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

#bitpire' tarafından 05.05.2011 21:58:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mayıs 2011, 21:57 - İp: 94.***.**5.3
senereroglu
senereroglu (üye)
Ankara / Amatör

şimdi daha iyi olduNe denilebilirki süper , Her ikinizede teşekkürler.

Not. Pitpire bu gzelliği hangi lens yada lenslerle çektin?

#senereroglu' tarafından 05.05.2011 22:03:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mayıs 2011, 22:01 - İp: 78.***.**1.118