foto_renk80
foto_renk80 (üye)
Bursa / Stüdyo Fotoğrafçısı

Nikon D7000 Hakkında

merhaba arkadaşlar 1 sene önce stüdyomda kullanmak üzere nikonun d7000 modelini aldım geçen zaman içerisinde yavaş yavaş sensörde yağlanma başladı karfoya gönderdim 10 gün önce haladaha orada sensör camı değişmesi gerekiyormuş temizleyememişler ciddi bir yağ atma sorunu varmış sensör camı ellerinde olmadıklarını japonyadan getireceklerini söylediler en erken 10 günde onu beklicekmişiz sayın karfo karacasulu servisinden bu zaman içerisinde bana en azından makina temin etmelerini istedim ellerinde olmadığını söylediler bakın nikon nasıl müşterisinin ve hatalı malının arkasında duruyor sakın ama sakın nikon d7000 almayınız bu hata d7000 modellerinde kronik bir ağrıza nikon kendi bacagına kurşun sıkıyor farkında değil 2. makinamı almak için d800 niyetliydim ondada netleme problemi varmış hadi d600 alaym dedim tozlanma sıkıntısı varmış bunedirya başka seçenek kalmadı en iyisi mark 2 almak sanırım . canondan şaşmayın bence

Tarih: 12 Şubat 2013, 14:34 - İp: 78.***.**9.146
silzey
silzey (üye)
Şırnak / Amatör

hooooo hooooo Nikon D7000 Nasihatlarını dinlemeyen,bilerek satın alan sonrada forumda çaresine umut arayan,göz yaşı dökenlerin hepsine kapak olsun.

Tarih: 13 Şubat 2013, 14:38 - İp: 78.***.**8.255
foto_renk80
foto_renk80 (üye)
Bursa / Stüdyo Fotoğrafçısı

kardeşim ben burda çare aramıyorum hohohoo sadece uyarıyorum ben daha önce okusaydım herhalde almazdım 1 sene önce bu makinayı. benimki allahtan garantili ya spottan ucuza aldım sen pahalı almıssın diyenlere nedemeli asıl onlar yandı benim makinemi öyle yada böyle ss nikon yapacak garantiden asıl mesele buda değil asıl mesele nedir biliyormusun mesele nikonun ve canonun arızalı makinelerini tespit edip internetten formlarda daha çarpıcı bir şekilde dile getirmek örneklerle ve videolarla.kimse canon şöyle nikon böyle deyip marka tutmamalı banane nikondan banane canondan 1000 liraya makine yi maal edip 5000 liraya satıyorlar ve insanlar onları savunuyor nikon şöyle canon böyle bıraksınlar bu işleri işini profs yapan kalsın bu kulvarda bak nokiya ya zamnında kraldı şimdi soytarı oldu işini iyi yapmassan nikonda olsan canonda bigün patlarsın bu yazıda onlara kapak olsun

Tarih: 13 Şubat 2013, 14:57 - İp: 78.***.**9.146
mbu
mbu (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

İstanbulda sensoru temizletebilecegim prof. bir yer onerebilirmisiniz. Ayni zamanda backfocus probleminide duzelttirmem gerekiyor.. İlgili, isini ustalikla yapan biri lazim. Sensoru agziyla ufleyerek temizlemeye calismayan birisi.

Tarih: 13 Şubat 2013, 19:25 - İp: 37.***.**0.24
silzey
silzey (üye)
Şırnak / Amatör

Kaan digital eminönü sirkeci tren istasyonu karşısı 3 kat işhanın katında koskoca tabelası vardır.nerden baksan görülüyor.1 numara ve 25 yıldır esnaf olarak orada tamir ve bakım işi yapıyorlar.oradan bir fiyat al.ondan sonrada hayyama uğra.oradaki temiz cocuklarda var.oldukça babataş fotoğrafçılıkta beni tanır.gayet iyi ve dürüst çocuklardır orda çalışan elemanlar.birde oraya sor.sonra pasajın yukarı katlara çık fiyat al.benim yazdıklarımın tersini yaparsan makina elinde kapak olur.

Tarih: 13 Şubat 2013, 19:32 - İp: 78.***.**8.255
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

mbu backfocusu düzeltmek nispeten kolay ama sensör temizleme bela bir iş... bilesin... çok dikkatli olmak gerekiyor sensörün önündeki low pss filter dedğimiz cam(polycarbon esaslı) hemen çiziliyor (gerçek cam olmaması çabuk çizilmeye neden oluyor) bu işte çok iyi olmak lazım ... önce içindeki tozların çok iyi üflenmesi veya çekilmesi gerekiyor çünki malesef d7000 mekanizması ufak metal tozları üretiyor bunlarda iyi çekilmezse sensör temizlemeden önce anında sensörü çiziyor mikro düzeyde bile olsa... SERVİSLER D7000 DEKİ SÜRTÜNMEDEN DOĞAN METAL PARTİKÜL SORUNUNU BİLMEDİKLERİNDEN DİĞER makinalar gibi temizlemeye kalkıyor ve sonuç hüsran...... ŞINUDA SÖYLEYİM YILDA 6-8 KEZ SENSÖR TEMEİZLETMEK ZORUNDA KALIRSAN zaten çizilme kaçınılmaz.... H buarada o tozları çektikten sonra en iyi metodda ağzınla buhar yapıp sıfır swapi üzerinden geçirmek sakın hohlayanları işi bilmiyor zannetme ... kimyasal methanolden sonra mutlaka buharlama gerekiyor iyi sonuç için içine tükürmezsen eğer en temiz buhar nefes .... bu aradfa back focusu en küçükalyan anahtarıyla kendin bile focus chartla ayasrlayabilirsin ama çok ince ince ayar yaklaşık 200-300 poz çekmen gerekiyor birde elin teknik işlere biraz yatkın olacak... ama gerçek focus ayarı objektiflerle birlikte çok özel bilgisayar programaları ve ölçümlerle yapılıyor makina ve objektif birlikte ama türkiyede hiçbir servis bunu hem yapmıyor, hemde yapamıyor ....

#buzlucam' tarafından 13.02.2013 22:14:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Şubat 2013, 21:50 - İp: 78.***.**2.207
mbu
mbu (üye)

Elitel servis nazmi kilicerin cok iyi oldugunu okudum birkac yerde. Buraya rahatlikla guvenebilirmiyim? Daha once burda d7000 temizleten, backfocus ayarini yaptiran varmi?

Tarih: 13 Şubat 2013, 22:24 - İp: 37.***.**6.86
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Elitel Nazmi usta titiz biridir. Ancak sensör temizleme işi biraz riskli. foto_renk80 arkadaşımızın D7000 nin sensörünün çizilmesi sende biliyorsun yağ temizliği sırasında oldu. Hemde Nikon yetkili servisinde.
Sensördeki lekeler toz olsa temizlik mesele değil, ancak yağ lekesini temizletmek için iyi düşünmek lazım.

Tarih: 14 Şubat 2013, 12:24 - İp: 78.***.**1.140
mbu
mbu (üye)

Direk çöpemi atayim makineyi ozaman. Neyapacağımı şaşırdım. Şuan f/4 te bile kocaman siyah benek gosteriyor her fotoğrafta. Bu şekildemi kullanayim?

Tarih: 17 Şubat 2013, 15:49 - İp: 176.***.**5.97
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

f4 de gözükmesi normal değil d7000 deki lekeler f8-10 dan sonra en erken fark edilir. bence götür bir yere temizlet kendi temizleyebilecek deneyimin olmadığına göre!!!

Tarih: 17 Şubat 2013, 21:28 - İp: 78.***.**2.207
mbu
mbu (üye)

@buzlucam: ilginiz icin tesekkur ederim. Suan yeni birsey farkettim. Sanirim siyah noktalar hafif yer degistirdi. Yag lekesi olsa yeri degismez diye tahmin ediyorum. Umarim lag lekesi degilde siradan tozlardir. Yarin uskudara elitel servise goturmeyi planliyorum. Kendim temizyemem dediginiz gibi deneyimim yok.. Yinede nasil temizleyecegimi soylerseniz deneyebilirim.

Tarih: 18 Şubat 2013, 00:33 - İp: 176.***.**5.97