paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Nikon D7000

Nikon D90'ın yerini alacak makina , daha önceden tahmin edildiği gibi D7000 olarak açıklandı . D90 ile D300s arasında bir model olduğu belirtiliyor .

D90 gövde $750 civarına satılırken D7000'in fiyatı $1200 ( 18-105mm ile $1500 ) . D300s'in fiyatının bugünlerde $1450 olduğu düşünülürse , modelin ileriliği ve prosumer sınıfına yakınlığı anlaşılabiliyor .

TIKLAYIN

TIKLAYIN

TIKLAYIN

Tarih: 15 Eylül 2010, 08:58 - İp: 96.***.**4.180
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bence yenilikler bitmez.En azindan sensor konusunda bence gidilecek cok yol var daha.Bu konuda arastirma ve gelistirmeler herzaman yapiliyor ve benim kulagima gelenler ve magazinlerde okuduklarim,ileride cok daha hassas,dinamik alan degerleri artan,beyaz dengesi ve gercek renklerde ilerleme ve yuksek ISO performansi gibi ozelliklere sahip sensorler cikacak ve yapildi bile.Yeni yeni sensorlerin cikmasida herzaman yeni makina almaya insanlari itecek bu kesin.Bizim bildigimiz belki cok degil ancak bu konuda gelismeler mevcut ve hatta ellerinde surulmeyi bekliyor bana gore.Zamanla,yavas yavas,alistira alistira...

#ozansan' tarafından 24.10.2010 15:20:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ekim 2010, 15:11 - İp: 221.***.**6.23
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

zaten teknolojinin 2-3 yıl gerisinde yaşıyoruz sadece fotoğraf sektöründe değil tümünde, pazarlama stratejisi...

Tarih: 24 Ekim 2010, 15:17 - İp: 92.***.**4.215
ozansan
ozansan (üye)

AYnen...

Tarih: 24 Ekim 2010, 15:20 - İp: 221.***.**6.23
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

NİHAYET Nikon D7000 test fotoğrafları yayınlandı !
Nikon D7000 muhteşem bir gövdeye ve birçok marifete sahip olsa bile , The imaging resurce de yayınlanan testler gösteriyorki ,
İmaj kalitesinde çok fazla bir gelişme yok ! D7000 resulusyon da D 90 dan iyi olsada Canon lardan daha iyi değil ; ( EOS 500D ,550D ,60D Vs )
yüksek isolarda ise detay kaybı fazla . 16Mpixellik yeni CMOS sensoru ise Canonun 18MPlik sensoru kadar iyi değil .
Nikon D7000 18-105 vr lens ile 1500 USD ye satın almak için pahalı bir DSLR.
ayrıca ; testlerde sağ alttaki kırmızı pixel hatasıda Nikona hiç yakışmadı , 1500 USD fiyata satılan böyle pixel hatalı bir DSLR üretmek en hafif tabiriyle ayıptır .

Tarih: 30 Ekim 2010, 00:32 - İp: 94.***.**5.247
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Dedim ya APS-C'de 12 Mp yeter , en iyi makina benim makina diye

Şaka bir yana , Imaging Resource testine baktım ama böyle bir değerlendirme göremedim . Sadece olumlu şeyler var şimdilik - ISO 12800-25600 fotolar da çok incelemedim ama makul gibi ....

edit: Forumlarda sadece videoda hot pixel görenler var - fotoğraflarda yok . Okuyayım biraz ... .

#paperman' tarafından 30.10.2010 03:23:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Ekim 2010, 01:24 - İp: 96.***.**4.180
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

http://www.imaging-resource.com/PRODS/D7000/FULLRES/D7000hSLI06400_NR0.HTM

iso 6400 sonucu bu olan 16mp lik bir makineye bu sozler gercekten komik kacmıs.
yok artık daha neler.

Tarih: 30 Ekim 2010, 04:41 - İp: 92.***.**6.77
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Gaijin ,durum farklı biraz . Üzerinde durulmalı/durulmamalı bilmem ama ortada dile getirilen bir hot pixel problemi gerçekten var ( eklediğin fotoğrafta şişe ile gri fincan arasında - yaprağın üzerinde ...Tüm ISO çekimlerinde gözüküyor ) . Çoğunluk sadece yüksek ISO , video ve kapalı kapak çekiminde görürken , bu sitedeki gibi düşük ISO'da da karşılaşan var .

Kimi 16 milyonda bir pixel deyip ( 3-4 tane olan da var ) aldırmıyor veya çıkacak firmware ile pixel mapping yapıp sorunu çözmeyi planlıyor . Ama D7000'ini geri veren de var .

Piyasada çoğu mağazada halen satışa sürülmemiş olmasının sebebi bu bile olabilir . Belki ilk teslimatlarda farkına varıldı ve o sebeple gerisi piyasaya sürülmedi .

Bakalım , Nikon bir açıklama yapacak mı ... Hiç bir sitede bu konuyla ilgili resmi bir bilgi yok - sadece forumlarda var şimdilik ; belki de yaygarayı koparan çok az miktarda kullanıcıdır. Dpreview'da hala test yayınlanmaması da ilginç - bunun çözülmesini bekliyorlar belki ...

#paperman' tarafından 30.10.2010 09:27:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Ekim 2010, 07:45 - İp: 96.***.**4.180
ozansan
ozansan (üye)

Piksel sayisi buyudukce bu gibi sorunlarda artiyormu nedir bilmiyorum.Ama bildigim bir sey var ve hala MP sayisini arttirip kic yaristirmalari beni gercekten acayip sinirlendiriyor.Kartindan tut,kapladigi yere,sectigin lenslere.Kimiz biz ,kim burdaki insanlar poster boyutunda cikti alip evinin duvarinami asiyolar,isleri geregi mi gerekli buyuk ciktilar nedir naptiginizi bir yazarmisiniz lutfen gercekten merak ediyorum.Bunlari yapan var ise gercekten nasil o 16-18MP nin hakkini verdiklerini ve naaptiklarini ogrenmek istiyorum.Banada katkisi olmasi acisindan ne sekilde bir heves yada hoby yonelmesine gidebilirim amaci ile cevaplariniz onemlidir.Ciddiyim yanlis anlasilmasin.

Tarih: 30 Ekim 2010, 18:02 - İp: 221.***.**6.23
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

fazla megapikselli fotoğraflar dğası gereği büyük oluyorlar. bunlar, benim için kesme biçmede kolaylık sağlıyor. daha fazla yaklaşıp ince detaya girip oralarda işlem yapıp çıkmak gibi işlerde megapiksel bir miktar diğerlerine oranla iyi oluyor.

yanlış anlaşılmasın sakın, 12-14 mp bile yetip artarken 18 olsun demiyorum. 10a nazaran 14 iyi oluyor demek istemiştim.

yoksa bende karşıyım 16-18mplere. zaten firmalar bana kalırsa hala bu hilelerin ardına sığınıyorlar. daha sağlam iso başarısı daha iyi ergonomi sağlamlık kullanılabilirlik yerine ha babam bir yarış halindeler. yok hd, yok 18mp yok o yok şu yok bu. bizim işimize yarayacak gerçek ihtiyaç olan can alıcı noktaları saklıyorlar bence. ben öyle düşünüyorum.

Tarih: 30 Ekim 2010, 18:31 - İp: 88.***.**2.51