egoistman
egoistman (üye)
Niğde / Amatör

Nikon D700 Mü Canon 7d Mi ?

Arkadaşlar giriş seviyesinde aldığım dsrl like sony a230 makina mı sattım ve beni daha çok heyecanlandıran daha kapsamlı bir makina almaya karar verdim ilk Nikon D7000 alacaktım ama odaklanma sorunu olduğu sitede konuşuluyor bu yüzden vazgeçtim.

NİKON D700 CANON 7D VE NİKN (D90 Düşük ihtimal)
arasında karar kılmaya çalışıyorum birde PENTAX K7 var tabi makina benim sony andırıyor biraz ama lens konusunda makinada sıkıntı yaşıyacağımı düşünüyorum

Öncelikle şunu söylemem gerekir sanatsal çekimlerde makinanın ne olduğu önemli değil önemli olan doğru kombine bakış açısı ve farklılık çabası bu niteliklerin az çok uyguladığımı düşünerek artık birde güzel bir makina ile onun hakkını vermek istiyorum

Makinadan beklentilerim neler

1-Öncelikle loş ışık ve gece çekimlerin de yüksek iso değerlerin de güzel sonuçlar alabilmek tabi bu lensle alakalı ama ben bu üç modelin kıt halinde arıyorum bu özellikleri

2-Aldığım makinada auto modda odaklanma sorunları olmamalı ve refleks bir nitelikte olmalı

3-Ergonomi önemi

4- Ve önemlisi Nikon D700 FX profesyonel bir makina olması beni kendine çekmesine karşın bu makina da video özelliği olmaması beni Canon 7D ve Nikon D90 üzerinde yoğunlaştırsa da bu 3 ü arasında kararsızım

LÜTFEN BU 3 MAKİNAYI KULLANMA İMKANI OLANLAR GÖRÜŞLERİNİ YAZARLARSA SEVİNİRİM FİYAT PERFORMANS VE BEKLENTİLERİMİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN ŞİMDİDEN HERKEZE FİKRİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM
SAYGILAR

Tarih: 14 Temmuz 2011, 21:04 - İp: 46.***.**4.161
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Fujisever 5D için söylediklerinde haklısın ama istersen bu lensleri bir de 5D Mark ii de dene. Yoksa 12 mp ve altındaki d90 d300 d40 tarzı makineler de genelikle birçok lensle iyi performans veriyorlar. Sorun apsc de mp sınırlarını çok zorlamaktan kaynaklanıyor. En basit örnek de Tamron 17-50. Bu lens 40d de muhteşem performans gösteriken 50d ve 550d de biraz sönük kalıyor. Yine de en iyi lenslerden biri o ayrı.

İşin bir de öteki boyutu var. Nikon sürekli güncel ve kaliteli dx lensler çıkarırken canon bu işi biraz sallıyor gibi geliyor bana. En basitinden Nikondaki fiyat performans şampiyonu 35mm f/1.8 in eşdeğeri yok Canonda. Doğru düzgün yenilik getirmeden habire model yenileyeceğine biraz da bu konuya eğilse iyi olur

Tarih: 19 Temmuz 2011, 13:02 - İp: 144.***.**6.195
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

50mm side cikti Nikonun yeni ve 50mm de 3 tane lens oldu oh masallah...

Tarih: 19 Temmuz 2011, 13:28 - İp: 221.***.**3.132
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

4 oldu 4

Nazar değmesin

Tarih: 19 Temmuz 2011, 13:33 - İp: 144.***.**6.195
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

40mm f2.8 dahilse ben 4 sayabiliyorum ama eski modelleride sayiyorsak 7 falan oluyo benim sayabildigim.hatta 8...

Sahi 40mm neden cikti biraz sasirdim.hayir 35mm var zaten ama f2.8 40mm neden cikar?!Ucuz diye sanirim ama 35mm 1.8 den pahali.Enteresan!!!.Adamlar DX formata onem veriyorlar .Yani DX sin ama prime lens kullan biraz pro tarzin olsun demek istiyorlar.Aferin nikona taktir ediyorum,her MM ye bir lens cikaracaklar yakinda!!!...

Tarih: 19 Temmuz 2011, 18:03 - İp: 221.***.**3.132
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

@Fujisever , bu genel ve çok yaygın bir düşünce ama bence yanılgı ...

"...eğer 18mp canon lara L serisi bir lens takmazsan, sonuç güzel olmuyor.."

Katılmıyorum - keskinliği esas alarak ....

18Mp APS-C sensör üzerine takılan lens L serisi olsa da alınan sonuç 18-135mm gibi bir kit lensten farklı değil . Maalesef 18Mp sensörün herkes çok iyi detay verecek lens gerektirdiğini düşünüyor ; halbuki APS-C boy sensör o çözünürlüğü sağlamaktan uzak ( pixel adedi çok da olsa ). Diğer bir deyişle , kit lensin sunduğundan fazlasını kaldıramıyor da denebilir.

Şöyle diyelim ... APS-C 18Mp sensörün çözünürlüğü ( atıyorum ) 3000 çizgi/resim boyu olsun .

L serisi lensin 4000 çizgi , 18-135mm'in 3200 çizgi filan olması gibi bir şey . Sonuçta alınacak keskinlik , lens L serisi de olsa 3000 çizgi - kit zoomunki ile aynı .

İş pixel adedinde değil sensörün boyunda ... Senin 5D 'de HER LENSTEN her halikarda 550D'den daha iyi sonuç alman gerekir .

Sadece keskinlik/çözünürlükten bahsettiğimi hatırlatayım.

Tarih: 19 Temmuz 2011, 18:53 - İp: 96.***.**4.180
fotomehmet56
fotomehmet56 (üye)
Batman / Stüdyo Fotoğrafçısı

egoistman sana katılmıyorum. gaijin'in yorumlarını daima okurum ve çok beğenirim.Ben yorumlarını gayet harbi buluyorum ve bunun agresiflik diye algılanmaması gerektiğini düşünüyorum.

Makinaya gelince: ben de yakında ticari amaçlı bir fotoğraf stüdyosu açmayı düşünüyorum.Benim de D700 ve 7D hakkında pek bilgim yok ama bu ara takip ediyorum.Birkaç fotoğrafçı arkadaş D300s'i kullanmaya başladılar ve şuan bir şikayetleri yok.

Tarih: 19 Temmuz 2011, 20:10 - İp: 94.***.**9.103
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Ne haber Çağdaş..

Gene değişmiş, bu sayfaların ekürisi...

Tarih: 19 Temmuz 2011, 21:45 - İp: 94.***.**6.196
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Çok eskiler değil sadece piyasada olan modelleri saydım. 1.8 D,G ve 1.4 D,G .
40mm yi de sayarsak 40 yapar

Tarih: 19 Temmuz 2011, 23:01 - İp: 78.***.**1.88
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Paperman hocam keskinlik ve çözünürlük ne kadar ilintili? Yüksek çözünürlük yüksek keskinliği garanti ediyor mu?

Ayrıca 85mm ya da 105mm gibi lensleri taktığımızda apsc den de nispeten yüksek çözünürlük alabiliyoruz. Bu durumda temel sorun optik yasalardan dolayı zoom lenslerde olmuyor mu? Sonuç olarak, üreticilerin bizi yetersiz zoom lenslere mahkum etmek yerine yerine apsc prime lenslere daha çok önem vermesi gerekmez mi?

Konu ile alakasız olacak ama merak ettiğim bir şey var. Canonda 70-200 serisi ve nikonda da 14-24 gibi optik olarak üst düzey lensler varken neden sık kullandığımız 18-55 aralığını da içeren üst düzey bir lens yok?

Tarih: 20 Temmuz 2011, 11:11 - İp: 144.***.**6.195
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kısaca keskinlik = çözünürlük diyeceğim . Çözünürlüğü yüksek bir lens , keskin bir lenstir. Bir lensin keskinliği de yapılan çözünürlük testi ile belirleniyor .

85mm f1.4 , 105mm f2.8 çözünürlüğü yüksek lensler . Baktım da APS-C'de , diğer primelardan +/- %15 fazla çözünürlük veriyor . Senin sorunu da anladım ama mantıklı bir cevap da bulamadım ( sonra düşüneceğim - diğer prime lens sonuçlarına filan bakmak lazım ) .

Bence sadece prime/zoom farkına bağlamak doğru değil zira primelar kadar keskin sonuç veren çok zoom var . Cevabı test kriterlerinde ve bazı lenleri nasıl öne çıkardığında aramak lazım. ( Bilen varsa söylesin de yorulmayalım ! )

17-55mm f2.8 ( DX ) ve 17-35 mm f2.8 Pro lensler Nikon'da var - Canon'u bana sormayın .

Tarih: 20 Temmuz 2011, 12:25 - İp: 96.***.**4.180