egoistman
egoistman (üye)
Niğde / Amatör

Nikon D700 Mü Canon 7d Mi ?

Arkadaşlar giriş seviyesinde aldığım dsrl like sony a230 makina mı sattım ve beni daha çok heyecanlandıran daha kapsamlı bir makina almaya karar verdim ilk Nikon D7000 alacaktım ama odaklanma sorunu olduğu sitede konuşuluyor bu yüzden vazgeçtim.

NİKON D700 CANON 7D VE NİKN (D90 Düşük ihtimal)
arasında karar kılmaya çalışıyorum birde PENTAX K7 var tabi makina benim sony andırıyor biraz ama lens konusunda makinada sıkıntı yaşıyacağımı düşünüyorum

Öncelikle şunu söylemem gerekir sanatsal çekimlerde makinanın ne olduğu önemli değil önemli olan doğru kombine bakış açısı ve farklılık çabası bu niteliklerin az çok uyguladığımı düşünerek artık birde güzel bir makina ile onun hakkını vermek istiyorum

Makinadan beklentilerim neler

1-Öncelikle loş ışık ve gece çekimlerin de yüksek iso değerlerin de güzel sonuçlar alabilmek tabi bu lensle alakalı ama ben bu üç modelin kıt halinde arıyorum bu özellikleri

2-Aldığım makinada auto modda odaklanma sorunları olmamalı ve refleks bir nitelikte olmalı

3-Ergonomi önemi

4- Ve önemlisi Nikon D700 FX profesyonel bir makina olması beni kendine çekmesine karşın bu makina da video özelliği olmaması beni Canon 7D ve Nikon D90 üzerinde yoğunlaştırsa da bu 3 ü arasında kararsızım

LÜTFEN BU 3 MAKİNAYI KULLANMA İMKANI OLANLAR GÖRÜŞLERİNİ YAZARLARSA SEVİNİRİM FİYAT PERFORMANS VE BEKLENTİLERİMİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN ŞİMDİDEN HERKEZE FİKRİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM
SAYGILAR

Tarih: 14 Temmuz 2011, 21:04 - İp: 46.***.**4.161
erdovvan
erdovvan (üye)
İstanbul / Amatör

http://halkboyleistiyor.blogspot.com/2011/04/sony-nex-3-canon-7d-nikon-d700-5dmarkii_16.html

bence buradan da fikir edinilebilir.

Tarih: 15 Temmuz 2011, 17:42 - İp: 78.***.**5.12
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

FF makineler kaliteli lens istiyor söylentisi de komik bir batıl inanç...

ben aynı lensleri 550d de ve 5d de kullandım... lens 5d de kendine geldi, harika sonuçlar verdi...

tam tersine , croplu aletlerde kaliteli lensler kullanmak lazım

Tarih: 16 Temmuz 2011, 21:02 - İp: 46.***.**1.97
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fujisever bu bir batıl inanc degil malesef. 5d uzerinde kullandıgın lensler hangileri soylermisin?

Tarih: 16 Temmuz 2011, 21:04 - İp: 88.***.**8.140
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

30 yıllık bir manuel 28mm ... felaket keskin sonuçlar... 550d de boyalı tablo gibiydi...
50mm f1,8 , en açık diyaframda bile keskin sonuçlar... 550d de 2,8 e kısmak zorunda kalıyordum keskinlik için...
20 yıllık 70-210 f4 (sadece 200 lira) , L serisi muadiline yakın sonuçlar... özellikle f5,6 da ve f 8 de yetişiyor L ye... ama f4 te tabiki L 70-200 daha keskindi...

şimdi 200 liraya bir tane 19-35 tokina geliyor, onu da araştırdım, mesala croplu aletlerde hiç iyi sonuç vermeye bir lens... ama 5d de coştuğunu yazıyor avrupa sitelerinde, gelsin onu da test eder sonucu yazarım...

yani illa 2000 liralık lenslere ihtiyaç yok, benim lenslerimin fiyat ortalaması 150-200 lira

ha 17-40 ı mesala 550d de kullandım... 5d de kullandım... arada uçurumlar var, lens kendine geliyor FF de...

sonra sigma 24-70 2,8 i denedim... 60d ye taktık, 24mm f2,8 de çekim yaptım, çok yumuşaktı sonuçlar... 5d ye taktık, jilet gibi... gözlerime inanamadım... bundan sonraki lensim, param olduğunda sigma 24-70 2,8 kesinlikle...çok iyi sonuç verdi 5d de... üstelik ikinci elde 900-1000 liraya bulunabiliniyor... muadili L canon , 2500 lira

benim açımdan bir söylentiden ibaret, 5d nin lens seçtiği... croplu aletler daha çok seçiyor... 18mp bir croplu alet , L serisi lensle ancak performans veriyor...

Tarih: 18 Temmuz 2011, 12:48 - İp: 46.***.**9.254
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Fujisever dediklerine katılmak mümkün gözükmüyor. Uzun uzadıya yazmaya gerek yok

mansurovs.com dan alıntıdır:

Advantages of DX format

1) Lens sharpness and vignetting – since DX sensors use the center of the lens and discard the corners, many professional lenses will perform extremely well on DX, because the center of the lens is always optimized for sharpness than the corners. Vignetting is also typically much less pronounced on DX bodies than on FX, again due to corners not being used. For example, the older version of the Nikon 70-200mm VR II lens performed beautifully on DX bodies and quite poorly on FX bodies, which is why Nikon had to update it with a better version for full-frame cameras.

2) Low-cost lenses – since the corners are cut off for the DX format anyway, manufacturers started offering smaller and more compact lenses for DX sensors that cost much less than regular lenses for film and full-frame sensors.

Tarih: 18 Temmuz 2011, 13:09 - İp: 144.***.**0.18
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

gördüğüme mi inanayım, orada yazan anlamadığım dildeki yazılara mı?

valla benim gibi FF kullanmak isteyenlerin işine geliyor bu söylentiler... sayenizde, uygun fiyatlara 5d ve FF uyumlu eski ucuz ama kaliteli lensler bulabiliyoruz

bir gün her kes farkına varacak, o 18mp aletlere verilen paranın aslında heba edildiğini... klasik 5d gövde, bir fotoğrafçı için bulunmaz nimet...

Tarih: 18 Temmuz 2011, 20:19 - İp: 46.***.**0.43
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

the older version of the Nikon 70-200mm VR II lens performed beautifully on DX bodies and quite poorly on FX bodies, which is why Nikon had to update it with a better version for full-frame cameras.

"70-200 ün eski versiyonu dx gövdede çok iyi sonuç vermesine rağmen full frame de zayıf performans gösterdiği için Nikon lensi güncelledi"

Bu site de bonus. Ne şans ki testleri 5D ile yapmışlar

apsc
Full Frame

Son sayfadaki rakamları karşlaştırman yeterli olur.

Ayrıca karşılaştırma yaparken gözden kaçırdığın bir nokta var. Gidip de full frame makine ile apsc makinenin görüntü kalitesini karşılaştırıyorsun. Ucuz lens de taksan elindeki full frame. Çok kaliteli lensi tak o zaman anlarsın ne demek isteniyor.

Öte yandan düşük mp li makinelere göre nispeten kaliteli lens gerektirdiğinden 18mp gibi yüksek değerlere kesinlikle karşıyım. Canon bu işi başlattı artık geriye dönmek de zor. Nikon d400 için ise 24mp gibi bir rakam duydum umarım doğru değildir

Tarih: 18 Temmuz 2011, 20:42 - İp: 78.***.**0.78
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fujisever , gördüğün fark doğrudur ama bu TEK BAŞINA FF sensör ile ilgili - lensten bağımsız diyelim . Zira 5D'nin FF sensörü her halikarda her lenste %20-25 daha fazla çözünürlük sağlar.

Eski lenslerden de ( pro olanlar dışında ) pek medet ummamak lazım . Unutmayalım ki çoğu eski lensin kalitesi filmli zamanlardaki detaylara yettiği halde bugünkü digital sensörlerin gerektirdiği çözünürlüğü sağlamaktan uzak - o yüzden habire yenileniyorlar Najdorf'un yazdığı gibi .

Çok iyi pro lenslerin kalitesi ( yine 24x36 sensörün sunabildiği çözünürlük sayesinde ) FF sensörde ortaya çıkıyor . Aynı pro lensin APS-C'de aynı kaliteyi verememesi ise APS-C sensörün yetmeyen çözünürlüğü . Başka sebepler aramak doğru değil.

Vasat bir lensin FF'de kötü , APS-C'de iyi sonuç vermesi mümkün değil ( orta kısmının iyi olması dışında ) . Aynı şekilde çok kaliteli / pro bir lensin FF'de kötü kalite verip , APS-C'de iyi sonuç vermesi olası değil.

Kaliteli/pro bir lensin FF'de iyi sonuçlar verip ,APS-C'de yeterli kalite sunamaması da en doğal olanı .

Özetle , lensin bir çözünürlük değeri var - aynı şekilde sensörün de ... FF sensör çözünürlüğü her halikarda APS-C'ninkinden yüksek .

Alınacak görüntü kalitesi de lens çözünürlüğünün sensörünkine yetişememe , yetişme veya geçmesine bağlı .

#paperman' tarafından 19.07.2011 08:27:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Temmuz 2011, 22:26 - İp: 96.***.**4.180
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

550D 18,5D de 12 mp benim bildigim ve tabiki eski lenslere karsi secici olan makina 550D olacaktir.

D700 benim gozumde hala cok degerlidir ve kullanim zevki ile kolayligini hicbirseye degismem.ISO performansini kiyaslamam bile diger makinalar ile.Eski kalabilir ama ihtiyacini gorme acisindan eksik hicbir yonu yok.Dahasi dusuk cozunurlugu ile eski lenslerede davet cikartan mukemmel bir secenek...

Tarih: 19 Temmuz 2011, 07:39 - İp: 221.***.**3.132
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

sadece mesele eski yeni değil... eğer 18mp canon lara L serisi bir lens takmazsan , sonuç güzel olmuyor... ama 5d ye sıradan bir lens takıp, güzel sonuçlar alabiliyorsun... yani lens seçmiyor...

ha takarsın 5d ye L serisi bir lens , canavar olur... onu zaten inkar eden yok...

benim demek istediğim , L serisi lensleri alamayan, benim gibi 50mm 1,8 gibi ucuz ama performanslı lensler alan kişilere, önerim gidip de dünyanın parasını vermesinler 60d gibi 550d gibi şişirme aletlere... bulabilirlerse temiz bir 5d alsınlar, keyiflerine baksınlar...

çok basit bir örnek, 1,8 de croplu aletlerle çekim yaptığımda hiç netlik yok , yumuşak fotoğraflar alıyordum.. ama 5d de, 1,8 de bile keskin fotoğraf elde etmenin keyfini yaşıyorum...

bahsettiğim fark bu...

selamlar herkese...

Tarih: 19 Temmuz 2011, 12:44 - İp: 46.***.**3.198