egoistman
egoistman (üye)
Niğde / Amatör

Nikon D700 Mü Canon 7d Mi ?

Arkadaşlar giriş seviyesinde aldığım dsrl like sony a230 makina mı sattım ve beni daha çok heyecanlandıran daha kapsamlı bir makina almaya karar verdim ilk Nikon D7000 alacaktım ama odaklanma sorunu olduğu sitede konuşuluyor bu yüzden vazgeçtim.

NİKON D700 CANON 7D VE NİKN (D90 Düşük ihtimal)
arasında karar kılmaya çalışıyorum birde PENTAX K7 var tabi makina benim sony andırıyor biraz ama lens konusunda makinada sıkıntı yaşıyacağımı düşünüyorum

Öncelikle şunu söylemem gerekir sanatsal çekimlerde makinanın ne olduğu önemli değil önemli olan doğru kombine bakış açısı ve farklılık çabası bu niteliklerin az çok uyguladığımı düşünerek artık birde güzel bir makina ile onun hakkını vermek istiyorum

Makinadan beklentilerim neler

1-Öncelikle loş ışık ve gece çekimlerin de yüksek iso değerlerin de güzel sonuçlar alabilmek tabi bu lensle alakalı ama ben bu üç modelin kıt halinde arıyorum bu özellikleri

2-Aldığım makinada auto modda odaklanma sorunları olmamalı ve refleks bir nitelikte olmalı

3-Ergonomi önemi

4- Ve önemlisi Nikon D700 FX profesyonel bir makina olması beni kendine çekmesine karşın bu makina da video özelliği olmaması beni Canon 7D ve Nikon D90 üzerinde yoğunlaştırsa da bu 3 ü arasında kararsızım

LÜTFEN BU 3 MAKİNAYI KULLANMA İMKANI OLANLAR GÖRÜŞLERİNİ YAZARLARSA SEVİNİRİM FİYAT PERFORMANS VE BEKLENTİLERİMİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN ŞİMDİDEN HERKEZE FİKRİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM
SAYGILAR

Tarih: 14 Temmuz 2011, 21:04 - İp: 46.***.**4.161
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

daha ilginç bir önerid ebulunayım : clasik 5d ... temizini bulabilirseniz 1800 lira civarında... tadından yenmez... d700 e yakın bir görüntü kalitesine ve 60d den çok daha iyi bir body kalitesine bu fiyata sahip olursunuz...

ucuna da 17-40 L gibi , 50mm 1,4 gibi , 70-200 f4 L gibi lensler taktığınızda, elde edeceğiniz görüntünün çok çok tatmin edici olacağına imza atarım...

bizzat denemş biri olarak...

60d ye gelirsek, bence slr like makinelere benzemiş özellikle yanarlı dönerli lcd si ile... benim içime hiç sinmedi, elime aldığımda... açıkçası onu alacağıma gider bir tane 40d alırım , aradaki farkla da uktra bir lens alırım, croplu alet alacaksam...

Tarih: 14 Temmuz 2011, 23:25 - İp: 46.***.**5.34
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

agresif???
nasıl yani ?
onu nerden cıkardınız?

Tarih: 14 Temmuz 2011, 23:25 - İp: 88.***.**8.140
egoistman
egoistman (üye)
Niğde / Amatör

arkadaşlar lens hali hazırda var nikon vr ben size direk şunu sorayım o zaman

nikon d700 mü canon eos 5d mark ıı mi ?

Tarih: 14 Temmuz 2011, 23:40 - İp: 46.***.**4.161
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

agresiflik addetmeyecekseniz ben de soruma bir cevap alabilir miyim?

Tarih: 15 Temmuz 2011, 00:03 - İp: 88.***.**8.140
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Bence d3100 işinizi görür. Kalan parayla da makineyi kurşun geçirmez zırhla kaplatırsınız

Tarih: 15 Temmuz 2011, 00:05 - İp: 78.***.**0.216
egoistman
egoistman (üye)
Niğde / Amatör

bilmiyorum belki bana öyle agresif geldi

#egoistman' tarafından 15.07.2011 00:11:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Temmuz 2011, 00:08 - İp: 46.***.**4.161
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

#gaijin' tarafından 15.07.2011 00:26:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Temmuz 2011, 00:10 - İp: 88.***.**8.140
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kıyaslanmayacak makineler. hele hele listeye d90ı dahil etmek hepten komik olmus,yanlıs anlamazsınız umarım

fiyat olarak dahi arada ucurumlar var.
7d dusunuyorsanız d300s falan dusunun karsılıgında.
yok 700d dusunuyorsanız 5d mark 2 falan

siz denk makineler yerine arada ucurumlar olan makineler arası kıyas yapıyorsunuz.
ayrıca fullframe makinelerin kaliteli objektif gereksinimi maliyeti daha da arttırıyor
acıkcası hobi amaclı fotograf cekecek biriyseniz d700e milyarlar vermeyi mantıklı bulmuyorum

sony a230dan sonra size tavsiyem bir canon 60d almanız,bisikletten inip otomobile binmiş gibi hissedersiniz her anlamda

d700 bisikletten inip bir f1 aracına binmeye benziyor ki yıllardı otomobil kullanan biri bile olsanız suruste zorluk yasayacagınız aşikar..

60d uzerıne canonun en kaliteli lenslerini alabilirsiniz d700e vereceginiz fiyat farkıyla.

mesajımda da belirttim,d700 kıyas bile kabul etmeyecek bir makine. cok cok iyi. tabiki ikisinden de kaliteli..

ancak beni bilen bilir, ben fiyat/performans taraftarıyım.

7d yerine 60d onermemin nedeni arada fiyat farkına degecek bir sey BENCE olmaması
60d-7d fiyat farkı + 7d-d700 fiyat farkı= cok iyi lensler

60d govde spot fiyat = 2400
d700 govde spot fiyatı 5300 lira. bu govde uzerine iyi bir lens alsanız misal 1500 lira desek ona da 6800 lira :O

6800-2400 = 4400 lira

(eger 7d secerseniz aradaki fark 6800-3300=3500 lira olacak)

60d gibi bir govde aldıktan sonra ustune 4400 liraya canonun "en kaliteli" lenslerinden set yaparsınız.
anlatmak istedigin işte tam olarak bu.

60d govdesi kalitesizdir diyenler cok afedersiniz ama SACMALIYOR.
zaten makinenin govde kalitesini tutarak anlayamazsınız dıs kaplama aynı. bu durumda demek oluyor ki kıstasları sadece agırlık.
e bu aletlerle çivi cakan, ceviz kıran oldugunu da sanmıyorum. cogu insan cocugundan daha narin dokunuyor makinesine.
kaldı ki yukarıda da dedgim gibi oyle kalitesiz malzeme gibi bir durum kesinlikle yok.

ben bu sekilde adlandırmayı sevenler gibi konusmak gerekirse, canonun en kalitesiz makinesi 1000d kullanıyorum, daha hiç sıkıntı yasamadım acıkcası govde malzemesiymiş kalitesiymiş falan..bu da not olsun, boş beleş karsılastırma yapmayı seven "fotograf cekmeyen fotografcılar" okur da feyz alır belki.

boyle yazınca bir sorun var mı acaba?

Tarih: 15 Temmuz 2011, 00:26 - İp: 88.***.**8.140
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bir makina seçinde en önemsiz faktör bence govdenin dış yapısıdır magnezyum aluminyum sert plastik fiberglas bunların hiçbir anlamı yok, dışını çelikten bile yapsanız aynı yukseklikten düşmesi durumunda iç yapılar aynı hasarı alır plastik olsa ne yazar altın olsa ne yazar, arabanın arka tekerleğine takoz yapacaksanız o başka.. o zaman sağlam olsun..

#BUZLUCAM' tarafından 15.07.2011 01:05:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Temmuz 2011, 01:04 - İp: 88.***.**4.72
rollerman
rollerman (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

ben stüdyo çekimlerimde yeri geldiğinde canon 7D kullanıyorum ve makinelerim ya canon yada sony dir. sana nikonu önermiyorum odaklama sorunu var ve video çekimi gerçekten berbat tavsiyem kesinlikle canon 7D dir

Tarih: 15 Temmuz 2011, 15:53 - İp: 88.***.**2.24