egoistman
egoistman (üye)
Niğde / Amatör

Nikon D700 mü Canon 7d mi ?

Arkadaşlar giriş seviyesinde aldığım dsrl like sony a230 makina mı sattım ve beni daha çok heyecanlandıran daha kapsamlı bir makina almaya karar verdim ilk Nikon D7000 alacaktım ama odaklanma sorunu olduğu sitede konuşuluyor bu yüzden vazgeçtim.

NİKON D700 CANON 7D VE NİKN (D90 Düşük ihtimal)
arasında karar kılmaya çalışıyorum birde PENTAX K7 var tabi makina benim sony andırıyor biraz ama lens konusunda makinada sıkıntı yaşıyacağımı düşünüyorum

Öncelikle şunu söylemem gerekir sanatsal çekimlerde makinanın ne olduğu önemli değil önemli olan doğru kombine bakış açısı ve farklılık çabası bu niteliklerin az çok uyguladığımı düşünerek artık birde güzel bir makina ile onun hakkını vermek istiyorum

Makinadan beklentilerim neler

1-Öncelikle loş ışık ve gece çekimlerin de yüksek iso değerlerin de güzel sonuçlar alabilmek tabi bu lensle alakalı ama ben bu üç modelin kıt halinde arıyorum bu özellikleri

2-Aldığım makinada auto modda odaklanma sorunları olmamalı ve refleks bir nitelikte olmalı

3-Ergonomi önemi

4- Ve önemlisi Nikon D700 FX profesyonel bir makina olması beni kendine çekmesine karşın bu makina da video özelliği olmaması beni Canon 7D ve Nikon D90 üzerinde yoğunlaştırsa da bu 3 ü arasında kararsızım

LÜTFEN BU 3 MAKİNAYI KULLANMA İMKANI OLANLAR GÖRÜŞLERİNİ YAZARLARSA SEVİNİRİM FİYAT PERFORMANS VE BEKLENTİLERİMİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN ŞİMDİDEN HERKEZE FİKRİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM
SAYGILAR

Tarih: 14 Temmuz 2011, 21:04 - İp: 46.***.**4.161
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

7d ye vereceğiniz onca para, fotoğraf açısından heba demektir... ama çok güzel video çeker o ayrı mesele...

video önemli değilse d700 alın derim...

ben 550d kullandım, 7d ile aynı sensör, aynı mp di... verilen paraya göre, hayli kaliteli bir aletti , ama beni fotoğraf açısından memnun etmedi, gittim eski bir 5d aldım... FF nin ne kadar önemli olduğunu anladım... harikalar yaratabiliyorsunuz, FF sensörle... ki eski bir teknolojiye sahip 5d ...

d700 ü düşünemiyorum bile...

Tarih: 14 Temmuz 2011, 21:27 - İp: 46.***.**5.17
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kıyaslanmayacak makineler. hele hele listeye d90ı dahil etmek hepten komik olmus,yanlıs anlamazsınız umarım.

fiyat olarak dahi arada ucurumlar var.
7d dusunuyorsanız d300s falan dusunun karsılıgında.
yok 700d dusunuyorsanız 5d mark 2 falan.

siz denk makineler yerine arada ucurumlar olan makineler arası kıyas yapıyorsunuz.
ayrıca fullframe makinelerin kaliteli objektif gereksinimi maliyeti daha da arttırıyor.
acıkcası hobi amaclı fotograf cekecek biriyseniz d700e milyarlar vermeyi mantıklı bulmuyorum

sony a230dan sonra size tavsiyem bir canon 60d almanız,bisikletten inip otomobile binmiş gibi hissedersiniz her anlamda.

d700 bisikletten inip bir f1 aracına binmeye benziyor ki yıllardı otomobil kullanan biri bile olsanız suruste zorluk yasayacagınız aşikar..

60d uzerıne canonun en kaliteli lenslerini alabilirsiniz d700e vereceginiz fiyat farkıyla.

Tarih: 14 Temmuz 2011, 22:24 - İp: 88.***.**8.140
egoistman
egoistman (üye)
Niğde / Amatör

görüşünüz için teşekkür ederim

Tarih: 14 Temmuz 2011, 22:24 - İp: 46.***.**4.161
egoistman
egoistman (üye)
Niğde / Amatör

Sayın Gaijin Bahsettiğiniz ürünün kasası plastik ben uzun vadeli bir makina istiyorum d90 düşük ihtimal yazdım 4 bin e kadar yolu ihtiyakçalrımı karşılayacak bir stüdyo aynı zaman da doğayı vizörleyebileceğim bir makinadan bahsediyorum

Tarih: 14 Temmuz 2011, 22:47 - İp: 46.***.**4.161
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

canonturk.com dan alıntıdır

60d gövde yapısı için plastik diye nitelendirip geçiliyor genelde. Yabancı bir forumda gözüme takılmıştı ama Canon'un resmi sitesinde nasıl bir maddeden yapıldığı hakkında bilgi buldum. sonuç;

Alüminyum ve fiberglaslı polikarbonat reçine..Anlamı;

Alüminyum: Bildiğimiz Alüminyum.

Polikarbonat: Çok dayanıklı bir malzemedir, kurşun geçirmez cam yapımında kullanılır.

Fiberglas : Fiberglas Camelyafı'nın Poliyester reçine ile ıslatılıp kimyasal olarak sertleştirilmesi ile elde edilir. Çeliğe karşı 4 kat fazla çekme dayanımına sahiptir.

Tarih: 14 Temmuz 2011, 22:55 - İp: 88.***.**8.140
egoistman
egoistman (üye)
Niğde / Amatör

illaa 60 D diyorsunuz yani

Tarih: 14 Temmuz 2011, 23:06 - İp: 46.***.**4.161
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

mesajımda da belirttim,d700 kıyas bile kabul etmeyecek bir makine. cok cok iyi. tabiki ikisinden de kaliteli..

ancak beni bilen bilir, ben fiyat/performans taraftarıyım.

7d yerine 60d onermemin nedeni arada fiyat farkına degecek bir sey BENCE olmaması
60d-7d fiyat farkı + 7d-d700 fiyat farkı= cok iyi lensler

60d govde spot fiyat = 2400
d700 govde spot fiyatı 5300 lira. bu govde uzerine iyi bir lens alsanız misal 1500 lira desek ona da 6800 lira

6800-2400 = 4400 lira

(eger 7d secerseniz aradaki fark 6800-3300=3500 lira olacak)

60d gibi bir govde aldıktan sonra ustune 4400 liraya canonun "en kaliteli" lenslerinden set yaparsınız.
anlatmak istedigin işte tam olarak bu.

60d govdesi kalitesizdir diyenler cok afedersiniz ama SACMALIYOR.
zaten makinenin govde kalitesini tutarak anlayamazsınız dıs kaplama aynı. bu durumda demek oluyor ki kıstasları sadece agırlık.
e bu aletlerle çivi cakan, ceviz kıran oldugunu da sanmıyorum. cogu insan cocugundan daha narin dokunuyor makinesine.
kaldı ki yukarıda da dedgim gibi oyle kalitesiz malzeme gibi bir durum kesinlikle yok.

ben bu sekilde adlandırmayı sevenler gibi konusmak gerekirse, canonun en kalitesiz makinesi 1000d kullanıyorum, daha hiç sıkıntı yasamadım acıkcası govde malzemesiymiş kalitesiymiş falan..bu da not olsun, boş beleş karsılastırma yapmayı seven "fotograf cekmeyen fotografcılar" okur da feyz alır belki.

#gaijin' tarafından 14.07.2011 23:18:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Temmuz 2011, 23:16 - İp: 88.***.**8.140
egoistman
egoistman (üye)
Niğde / Amatör

Sayın gaijin bende bir araştırma yaptım lest go dijital deki resimlerine bakılarsa ve açıklamalara bildiğin sert plastik bu

Tarih: 14 Temmuz 2011, 23:19 - İp: 46.***.**4.161
webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

İlla şu bu denmiyor. İnat, ısrar yok. Akıllılık edin deniyor ki 60d gidilecek en mantıklı yollardan biri.

Bütçe varsa lens parası kalsın..vs düşünmeyin d700 alın. Yoksa bekletmenize gerek yok.

Tarih: 14 Temmuz 2011, 23:19 - İp: 88.***.**8.121
egoistman
egoistman (üye)
Niğde / Amatör

Sayın gaijın ilginiz ve önerileriniz için çok teşekkür ederim lakin çok agresif bir yapınız var

Tarih: 14 Temmuz 2011, 23:24 - İp: 46.***.**4.161