tuning_boy
tuning_boy (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

**nikon D70 Alıcam Tavsiye Eder Misiniz?

ARKADAŞLAR NİKON D70 ALICAM SİZCE NASIL Bİ MAKİNE BİLGİSİ OLAN VARSA YARDIM EDEBİLİRMİ FİYATI 500 TL ...

Tarih: 20 Nisan 2010, 00:42 - İp: 188.***.**0.18
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ozansan,

Firmalar doğru olana değil karlı olana yönelir, herkesi de o yola sevketmeye çalışır. Kısacası firmaların satış öncelikli eğilimleri bana birşey ifade etmiyor.

Bir ara MP yükseltip duruyorlardı, şimdi ISO yükseltiyorlar, BUUULLLLSHITT !... aradan geçen zaman zarfında fizik kanunları değişmediğine göre aynı sensör boyutuyla, daha çok MP ile aynı ISO performansını yakalamaları mümkün değil. Gürültüsüzmüş gibi görünen yüksek ISOlu görüntüler aslında yazılım kandırmacasından başka birşey değil.

Ben kendi adıma 250 TLye alınabilecek AF yapabilen 50mm F1.8 merceğin loş ışıkta yüksek ISO yutturmacasından çok daha fazla işe yarayacağını düşünüyürum.

Tarih: 21 Nisan 2010, 21:55 - İp: 88.***.**0.82
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Amma yaptın antika. TEknoloji nerelere geldi. Aslında zaten oralarda idi. Ancak bize satmıyorlardı. Iso yüzbinler ile çalışan foto makinaları var biliyormusun. Sadece asker ve polis alabiliyor bunları.

Tarih: 21 Nisan 2010, 22:24 - İp: 88.***.**2.136
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

paperman paylaşmıştı geçen 102000 isolu fotoğraf makinelerinin kıyaslanmasını. 102000 ler tam bir fiyasko!

İLGİLİ KONU

#bolubeyi' tarafından 21.04.2010 22:39:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Nisan 2010, 22:37 - İp: 88.***.**8.210
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

antikanın dediğini şöyle anlayabiliyorum ben sizin elinizde bir miktar para var ve karnınızı doyurmak istiyorsunuz süpermarkete gidiyorsunuz ve bir ekmek bir domates alıp yemeyi planlıyorsunuz.

Ancak o da nesi yan reyonda salatalık, arka reyonda bir alana bir bedava kola var, üstelik ekmeğin çavdarlısı filan gibi ihtimaller de var. O ihtimaller çukurunda eğer kaygılı bir insansanız normalde 1dk yapabileceğiniz alışverişi yaklaşık 10-15 dakika düşünüp yapıyorsunuz.

Hepsi bu seçenek, verim, kar mantığı içersinde bizi böyle davranışlara yönlendiriyor. Oysa ilk cümlelerimi okuyun, amaç karnını doyurmaktı. Basit birşey ve bu basitliği aslında eleştirenlere de saygım var çünkü onlar da imkan dahilinde en iyisinin alınmasını önerecekler ama işte Nikon D70 de(500 tl olduğunu unutmayın) böyle birşey standard domates ekmek gibi, karnınızı zaten doyuracak.

Dünyanın en sükse yapan fotoğrafını bu makine ile de çekmek mümkün Nikon D3x ile de çekmek mümkün.

Son olarak,
Bence Nikon D70'in can sıkıcı özellikleri zamanla ortaya çıkacaktır ama yine de kullanmaya devam edebileceksiniz üstelik kırıp dökmediğiniz sürece hala para edecektir alet.

Gidip de herkes eski makineleri alsın demiyorum ama durduk yere standard yükseltmek tuhaf biraz. 500 ile 800 arasında aslında 500'ün %60 ı kadar fark var.

Tek sorun, kronik problemleri olup olmamasında ve perde ömrünün sınıra dayanma durumunda.

Tarih: 21 Nisan 2010, 23:35 - İp: 95.***.**4.79
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bizim bugün APS-C makinalarla ISO 3200'de yakaladığımız performansı 102bin'e çıkarmak uzun zamandır gayet mümkün, tabiiki 5x4inçlik sensör kullanarak. Pazarbey, teknoloji gelişti dediğine göre bu boyutlarda sensör (askeri) piyasaya sürülmüş olsa gerek. Zira nedense ben son 5 senede fizik kurallarının geliştiğini duymadım hiç.

Arkadaşlar kendinizi kandırmayın boşuna. Işık hem dalga hem de parçacık özellikleri sergiler, her ikisi de sınır teşkil eder. ISOyu yükselttiğinizde, sayısını ölçtüğünüz tanecik miktarını, özellikle gölgelerde 100ler (yazıyla yüz yani on üzeri iki) seviyesine düşürürsünüz. Tanecikler piksellere eşit dağılmaz, dağılımda tanecik ortalamasının kara kökü kadar bir istatistiksel sapma gözlemlenir, yüzün karekökü 10 olduğuna göre bu tanecik miktarı ile sapma yani gürültü %10'dur. Eğer 10 kere daha büyük sensör veya piksel alanı kullanırsanız, yani tanecik sayısını 10 katlarsanız, gürültüyü %3'e düşürebilirsiniz, 100'e katlarsanız gürültü %1'e düşer.......

Gerçi o kadar büyük sensör kullanırsanız, alan derinliğinin ne hallere düşeceğini takdirinize bırakıyorum.

Tarih: 21 Nisan 2010, 23:35 - İp: 88.***.**0.82
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

cık cık cık. gerici antika. sizin gibiler yüzünden aya çıkamadık zati.

Tarih: 22 Nisan 2010, 00:45 - İp: 88.***.**2.136
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Antikanin soyledikleri gercek olmasi bakimindan katiliyorum.Ancak antikada yani adin gibi antikaci olma lutfen.Senin benim bilmedigimiz yeni teknolojiler ve teknikler cikmaya basladi.Nasil isigi iyi ceken buyuk diyaframli lensler var ise,sensorlerdede isigi daha cok cekme ve performansi artirmaya yonelik calismalar var.Mesela Canon 550D ,500D farki.Mesela yeni cikan Sony Exmor backlit teknolojisi,mesela InVisage nin gelistirdigi quantum dots teknolojisi falan yani.Isik yada isinlarin ozellikleri degismeyebilir dedigin gibi ancak onu nasil cekeceginiz bence burda konusulmasi gereken olay.Simdi gidipde Nikonun en eski makinasi ile en yenisi arasinda bir kiyaslama yaparsak,cozum teknigi ne olursa olsun bir fark olmadigini soyleyebilirmisin.He bende MP savasina karsiyim ve su anda 12mp yada 10MP bile benim ihtiyaclarim dogrultusunda yeterli,ama ihtiyaci olanada gerekli birsey eger buyuk baskilar amac ise.
Pazarbeye de katilmadan yapamiyacagim yani son mesajinda.

#ozansan' tarafından 22.04.2010 03:22:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Nisan 2010, 03:17 - İp: 221.***.**4.187
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Arkadaşlar yapmayın allahaşkına, ben size aya (yani ISO 102bine) çıkamazsınız demedim, sadece bunu havai fişekle yapamazsınız dedim.

Hani hep derler ya "mühim olan boyu değil, fonksiyonelliği", bu sensör olayında böyle değil, sensörde "size matters".

Tarih: 22 Nisan 2010, 09:13 - İp: 88.***.**3.244
tuning_boy
tuning_boy (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

KONU KONUSUNDAN SAPMIŞ GİTMİŞ AYRI MUHABBETLER DÖNÜYOR VALLA,VAZGEÇTİM TAMAM D70 ALMIYORUM...

Tarih: 22 Nisan 2010, 12:50 - İp: 81.***.**9.117
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bu arada bugun Tokyo pazarina ciktim baktim 2.el d70 kac paradir diye.258 dolara kasasi,370 dolarada 18-70 ile satiliyor...(Yen-Dolar hesabi yapilarak verdim tabiki yoksa dolar kullanmiyoruz ,yine sallama diyen falan cikmasin aman)

Tarih: 22 Nisan 2010, 12:57 - İp: 221.***.**4.187