birsahil
birsahil (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Nikon D600 Made İn Tailand

nikon neden bu işi tayland da da yaptırıyor anlamadım nikon d300 vardı bende magnezyum alaşım dediler ter den hemen soyuldu elinde biraz ter olsun plastik kalkıyor canon da öyle değil bence nikon da artık japon yaya dönsün artık böyle giderse nikon biter bence

http://www.gophoto.it/view.php?i=http://d600.org/wp-content/uploads/2012/09/nikon-d600-made-in-thailand.jpg#.UJ-NcOTZaoc

#birsahil' tarafından 11.11.2012 13:33:56 tarihinde düzenlendi.

#birsahil' tarafından 11.11.2012 13:34:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Kasım 2012, 13:33 - İp: 88.***.**7.115
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Bu plastik kalkma sorunu bazı Canon gövdelerdede oldu. Ancak bunlar genelde Canon nun giriş seviyesi ve magnezyum olmayan ucuz gövdelerinde görüldü.

Nikon da ise D300 de bu sorunu yaşayan sadece siz değilsiniz. D200 lerde de benzer sorunlar olmuştu.

Nikon D600 ün Tayland da üretildiğini bilmiyordum. FF gövdeler Japonyada üretiliyor sanıyordum. Gerçi sonuçta Tayland da üretiliyor olması, Nikonun kontrolü dışında üretiliyor anlamına gelmiyor. Kalite standartı korunuyordur. Tayland ucuz işçilik maliyetleri nedeniyle tercih ediliyordur ama yinede Japon üretimi olması insana daha bir güven verirdi.
Nikonun son zamanlarda ürettiği D7000, D600, D800 gibi pahalı gövdelerde baş gösteren AR-GE sorunları tüketiciyi zor durumda bıraktı. Umarım yeni üretilecek modellerde bu sorunlar yaşanmaz.

#turk' tarafından 11.11.2012 21:58:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Kasım 2012, 21:57 - İp: 78.***.**8.171
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

sonuçta nikon fabrikası üstelik bu yeni değil daha ilk çıktığından beri bilinen bir şey.

Tarih: 11 Kasım 2012, 23:19 - İp: 78.***.**0.213
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

D600 evet tayland da üretiliyor. Ama iphone da çinde mesela. Nerede üretildiğinden ziyade kalite kontrol süreçlerinde sorun yaşıyor Nikon diye düşünüyorum. Satılan her üç D600 den 2 sinde sensörlerde toz bulunmakta imiş. Nikon gibi bir marka ucuz çin malı olsa anlayacağım ama 2.100 usd ye sattığı bir gövdenin sensörünü temizlemeden satar mı ya? Nikon markasının son dönemde yaptığı çok önemli bir diğer hata da inovasyon konusundaki anlamsız ısrarı. Anlamsız olmasının sebebi ise sürekli daha da geliştirdikleri sistemlerin her yeni modelde daha da sorunlu olması. D300s de D90 da D700 de kullanılan AF ve pozlama sistemlerinin ne yetersizliği vardı da çok daha yeni olup doğru pozlayamayan sürekli AF şikayetleri yaratan yepyeni gelişmiş ama iş görmeyen sistemler geliştirdiler ki. Bakınız Nikon D7000 AF sorunları, bakınız D800 AF sorunları, bir çok modelde bulunan pozlama sorunları. Canon 5D mark 2 nin 9 noktalı ama adam akıllı çalışan AF sisteminden şikayet edilebilir mi bu durumda? Üstelik AF nokta sayısından ziyade bu AF noktalarının karenin ne kadar geniş bir alanına dağıldığı çok daha önemli iken Nikon tamamiyle kağıt üzerinde üstün cihazlar üretmeye adanmış D300S gibi D90 gibi D700 gibi döneminin efsane modellerini üretmiş olsa da son dönemde ciddi bir prestij kaybettiğini bende düşünüyorum açıkçası. Üstelik Nikon her zaman Canon lardan daha başarılı sensörler kullanıyor ama hani bir deyim ya "icat çıkarma" derler, Nikon daha fazla icat çıkarmasa daha basit daha sorunsuz sistemler üretse hakkında daha hayırlı olacak gibime geliyor.

Tarih: 12 Kasım 2012, 18:19 - İp: 62.***.**4.1
  • 1