gotan
gotan (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D60......

arkadaşlar ben yeni geldim acemiyim biraz bu konularda ama bir tavsiye üzerine nikon d60 almaya karar verdim sizce nasıl iyi bir makina midir

Tarih: 3 Şubat 2009, 19:52 - İp: 88.***.**7.83
swagger
swagger (üye)
Antalya / Amatör

bence hata edersin yaklaşık aynı fiyata canon eos 450d varken onu alman mantıklı olmaz. sonuçta 450d d80 ile karşılaştırılacak bir makine hatta ondan daha üstün(bence). ama diosan ki illa nikon alıcam ona bişey diyemem nikonun bence marka olarak canondan üstünlükleri yok deil...ama yine de d60 yerine d80 al aradaki fiyat farkı çok gelmeyecekse

#swagger' tarafından 03.02.2009 20:27:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Şubat 2009, 20:24 - İp: 88.***.**3.88
gotan
gotan (üye)
İstanbul / Amatör

hata diyebiliceğimiz ne gibi kötü özellikleri var.
bide bir şey daha ben yeniyim çok bana deyicek bir makina değil ki d80 çünkü ben meraklısıyım sadece güzel fotoğraf tekniklerini öğreniyorum o yüzden bana d80 fazla gibi kursa gidiyorum hem yavaş yavaş işte siz ne önerirsiniz arkadaşlar......... yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

#gotan' tarafından 03.02.2009 23:21:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Şubat 2009, 23:11 - İp: 88.***.**7.83
swagger
swagger (üye)
Antalya / Amatör

burada hata dediğim kötü özellikten dolayı değil sdc aynı fiyata daha kalitelisini almak warken bunu almak. ha eğer daha fazlasını verebileceğim diyorsan git d80 veya d90 al ama onun yerine 450d alman daha mantıklı bence. şahsen ben de yeni bir makine aldım 450d yi tercih ettim yalçınlardan peşin 1350ye aldım. sen de yaklaşık olarak aynı parayı vereceksin d60a(tabi garantili alırsan) ama istediğin kadar foruma bak 450d d60ın çok üzerinde bi makine hatta d80in de üzerinde bence. d60ın üzerinde gelen 18-55 kit lensde vr yani titreşim önleme sistemi yok. d80in üzerinde gelende de yok ama en azından 18-135 üzerindeki lens. lens fiyatlarına bakarsan böyle lenslerin fiyatları oldukça tuzludur. ama canon 450d nin üzerinde gelen lensde bu özellik war. çok iyi bir lens demiyorum ama en azından onlardan iyi. nikon almak istersen d90 veya kendini kanıtlamış olan d300 almalısın.

Tarih: 3 Şubat 2009, 23:24 - İp: 88.***.**3.88
gotan
gotan (üye)
İstanbul / Amatör

titreşimde önemli değil mi ..... onun içindene yapmalı sonynin titreşim önliyicisi varmış
peki nikon alırsam titreşimi nasıl önlerim

Tarih: 3 Şubat 2009, 23:29 - İp: 88.***.**7.83
swagger
swagger (üye)
Antalya / Amatör

sonynin titreşim önleme sistemi sensörün üzerindedir ve lensteki kadar iyi değil. canon ve nikon ürettiği lenslerin üzerine bu sistemi koyuyor ve oldukça pahalıya satıyor ancak sonyninkinden çok daha iyi performans gösterdiği kesin. canon bunun için "ıs" nikonsa "vr" kısaltmasını kullanıyor. eğer bir nikon alırsan titreşim önleme özellliği için yeni bir lens alman gerekir bunu da lensin isminin yanında vr yazısını görünce anlarsın.ama canon kit olarak böyle özellikli bir lens veriyor zaten. diceksin ki çok mu önemli bu özellik . tripodsuz ve uzun pozlamalı çekimlerde önemli tabi elinin titremesini ortadan kaldırıyor bunu vizörden bakınca bile anlayabiliyorsun. benim sana tavsiyem git 450d al. yüksek isodaki başarısını herkes biliyor. bence tek kötü özelliği ele tam oturmaması biraz küçük kalıyor yani. onun dışında kesinlikle memnun kalacağın bir ürün.

#swagger' tarafından 03.02.2009 23:51:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Şubat 2009, 23:47 - İp: 88.***.**3.88
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bir süre önce bebeğimiz oldu. Çocuğun zamanının %99.9'u evde geçiyor, yani zor ışık koşullarında. Çocuğun suratına flaş patlatamayacağımız için hem titreşim engellemeye hem de makul fiyatlı hızlı bir lense ihtiyaç duydum.

2.el Minolta 50mm F1.7 imdada yetişti, 200 YTLye. 20 küsür yaşındaki lensi benim 3 yaşındaki gövdeden titreşim önlemeli KonicaMinolta 5D'nin üzerine taktım, süper pozlar yakaladım. ( yeniler için not: Sony 3 sene önce Minolta'yı satın aldı, dolayısı ile bahsi geçen Minolta lensler Sony DSLRlar ıle uyumlu)

Bu arada kızkardeşimin de bir bebeği oldu. Bana sormadan Canon 450D almışlar, kit lensi IS olanından. Maalesef kit lens sade F3.5 yani yavaş. Benim emektar Canon 50mm F1.8'i (değeri yaklaşık 200 YTL) kendilerine ödünç verdim, titreşim önleme olmadan idare etmeye çalışıyorlar.

Benim Sony/Minolta ile ulaştığım çözüme kardeşim Canon ile ulaşamadı - nokta

Gelelim sadede :

Swagger,

Bizzat denedin mi ? Ben hem Sony'yi hem de Canon'u bilfiil denedim, pek bir fark yok, gövdeden titreşim önleme en az optik stabilizasyon kadar iyi çalışıyor.

Tarih: 4 Şubat 2009, 01:22 - İp: 85.***.**7.48
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Swagger;
Bu lenste optik sabitlemenin kesinlikle daha iyi olduğunu kanıtlayan bir araştırma filan varmı, ben aradım ama şimdiye kadar göremedim öyle birşey. Pentax kullanıcısıyım ve gövdeden titreşim önlemeyi, eski yeni sahip olduğum her lenste kullanıyorum. Hiçbir sorun da yaşamadım. 30 yıllık Pentax prime lensi bile titreşim önlemeli olarak kullanıyorum. Lensi 40 TL ye almıştım

Gotan;
Ben de olsam D60 ın yerine 450D seçerim çünkü D40/40x/D60 modellerinde gövdede AF motoru yok yani otomatik fokus için lensin motorlu olması lazım. Nikon için lens seçeneklerini kısıtlar. Bu nedenle Nikon alacaksanız D80/D90 çok iyi makinalar. Ancak ben olsam aynı kategoride Sony A300 ve Pentax K200D yi incelerdim. Bu iki makinada da gövdede titreşim önleme var yani her lensle bu özellik kullanılabilir. Sony de ek olarak çok iyi bir liveview ve katlanabilir LCD, Pentax K200D de ise ek olarak toz ve suya izole edilmiş gövde vardır. Bence 450D, A300 be K200D arasında seçim yapın. Nikon için ise D80/D90.

Antika;
Öncelikle Allah analı babalı büyütsün Benim de kızım 10 aylık oldu . Yalnız yazdıklarında birşeye takıldım, çocuk çekerken titreşim önlemeden ziyade yüksek iso lazım oluyor sanki. Ya senin çocuk çok sakin (Allah nazardan saklasın) ya da benimki fazla hareketli (bir kere uçağa bindik, "haydut" lakabı taktılar çocuğa, o derece yani) . Malum titreşim önleme sadece bizdeki titreşimi kompanze ediyor

Tarih: 4 Şubat 2009, 08:07 - İp: 78.***.**5.148
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

t_yaman,

Zamanlama

En önemli şey bu. Çocuk hareket ediyor ama aradabir duruyor, en azından kolları bacakları kıpırdasa bile yüzü hereketsiz kalabilliyor, işte tam o an basman gerekyor denklaşöre. Tabii bunu takip ederken sen de pozisyon alıyorsun, bekliyorsun falan, işte bunun için gerekiyor stabilizasyon, zaten az olan fırsatı kaçırmamak için.

Benim kullandığım parametreler, önem sırasına göre :

1. AF Prime lens, en az F2.0 veya daha hızlı
2. ISO 400
3. Titreşim önleme

Tarih: 4 Şubat 2009, 11:31 - İp: 85.***.**3.6
swagger
swagger (üye)
Antalya / Amatör

hyr bizzat denemedim ama çalışma sistemlerini biliyorum. titreşim önleme özelliği sensörde olan makinalarda (örnek sony) bu sistem sdc aşağı yukarı ve sağa sola çalışıyor. yani 3 boyutlu bir sistem söz konusu değil ancak lens üzerinde olanlarda 3 boyutlu bir hareketle önleme söz konusu. sonuç olarak lensin üzerinde bu özelliğin olması kesinlikle daha effektif olacaktır.

#swagger' tarafından 05.02.2009 01:57:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2009, 01:52 - İp: 62.***.**1.159
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Swagger;
Kusura bakma ama bilgilerin yanlış ve eksik. Üstelik sadece okuduğun bilgilerle bu tip sistemler hakkında biri daha iyi biri daha kötü gibi bir hüküm vermişsin. Test labaratuarları bile bu konularda kesin bir yargıya varamadı henüz.

titreşim önleme özelliği sensörde olan makinalarda (örnek sony) bu sistem sdc aşağı yukarı ve sağa sola çalışıyor. yani 3 boyutlu bir sistem söz konusu değil ancak lens üzerinde olanlarda 3 boyutlu bir hareketle önleme söz konusu

Demişsin ama bu yanlış. Pentax DSLR lerde sensör x, y eksenlerinde doğrusal, z ekseni etrafında dönme hareketi yaparak kompanzasyon sağlar. x, y, z üç eksen eder.
Ayrıca lenslerde bu üç hareketin olduğunu ilk defa senden duyuyorum, belki doğrudur emin değilim ancak işin aslı üç eksen kompanzasyon çok daha etkili olacak diye bir kural da yok. Sadece teoriye dayalı konuşmamak lazım. Çünkü mesele sadece eksenlerde hareket meselesi değil. Atalet, histeresis, manyetik kızaklarda sürtünmesiz ortam, sapmanın tayini vs. birçok etken var.

Tarih: 5 Şubat 2009, 07:40 - İp: 78.***.**5.148