fiery
fiery (üye)
İçel / Amatör

Nikon D5100 - Sony A55 Hangisi?

ARKADAŞLAR BU İKİ MAKİNEYİ ÇOK MERAK ETTİM FİYATLARI İKİSİNİNDE 1800 LİRA AMA BİR SİTEDE A55 İN YANINDA 18-55 LENSLE BERABER 50-200MM LENS DE VERİYOR SİZCE DEĞER Mİ? BU FİYATA SONY A55 + 18-55MM + 50-200MM SADECE BİLGİSİ OLANLAR BU MAKİNELERİN FİYAT PERFORMANSINI KARŞILAŞTIRABİLİR Mİ MERAK EDİYORUM.

Tarih: 6 Mart 2012, 10:03 - İp: 88.***.**9.9
corpo
corpo (üye)
İçel / Amatör

5100 al rahatına bak hiç uğraşma hatta 200 lira daha ateşle, sitede çok temiz D90 lar var.

Tarih: 6 Mart 2012, 19:27 - İp: 94.***.**3.170
twona77
twona77 (üye)
Bolu / Amatör

sana sony nin yeni hatta bugün çıkardığı yeni canavarı a57 yi şiddetle öneririm. biraz araştır ne demek istediğimi anlayacaklsın...

Tarih: 13 Mart 2012, 14:44 - İp: 94.***.**0.5
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Aksiyon,spor çekimi yapacaksan, yüksek FPS ve hatta video önemliyse Sony SLT A55-A57-A77 vs. senin aradığın şeydir. Hızlı çekim yaparken ekran kararmaz, AF kesintisiz şimşek hızıyla çalışır, ayna sarsıntısı yoktur.

Optik vizörden vazgeçemiyorsan, EVF'nin durduk yerde enerji harcayıp pili bitirdiği düşüncesi seni rahatsız ediyorsa, doğada bir köşeye pusu kurup günlerce bekleyip 100m ilerideki kuş yuvasının bir tanecik güzel resmini çekmek gibi bir niyetin varsa aradığın bilimum DSLRdır.

Tarih: 13 Mart 2012, 21:58 - İp: 88.***.**0.56
fiery
fiery (üye)
İçel / Amatör

antika

TŞK EDERİM CVP LARIN İÇİN A55 İÇİN ÇOK NET ÇIKMAZ DİYORLAR YARI AYNALI OLDUGU İÇİN 5100 DAHA NET ÇIKAR DİYORLAR A55 DE BULANIKLIK BARİZ Mİ

Tarih: 26 Mart 2012, 13:59 - İp: 88.***.**9.9
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

A55 ile bizzat ben çekip PC'ye yükleyip %100 bakmadım. İnternetteki örneklerden gördüğüm kadarıyla yarı saydam aynanın resme pek bir etkisi yok. Görebildiğim tek etki çok çok hafif kontrast kaybı olması, bulanma göremedim, marka model bilmeden resimleri kıyaslasaydım aradaki farkı anlamazdım. Muhtemelen aynanın etkisi lensin önüne takılan orta kalite filtreden çok daha azdır.

Dediğim gibi eğer aksiyon peşindeysen ayna ile kaybedeceğin görüntü kalitesi kazanacağın hızın yanında önemsiz kalacaktır. Aksiyon peşinde AF'nin yavaş çalışması, vizörün anlık kararmaları vs. çok daha rahatsız edicidir. Yakalayabildiğin en kötü poz, yakalayamadığın en iyi pozdan çok daha iyidir.

Tarih: 27 Mart 2012, 00:32 - İp: 88.***.**0.56
sbaltas
sbaltas (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon kullanmadigim icin karsilastirma yapamacagim ama a55 kullanicisiyim genel anlamda memnunum ben de18-55 ve 75-300 ile kullanıyorum. Yari saydam ayna goruntude kesinlikle bulaniklik olusturmuyor biraz isik kaybina sebep oluyor bu da teknik bilgilere gore 1/3 ama pratikte bazen 1/2 isik kaybina kadar gittiğini bir yerlerde okumustum emin değilim o kadar da onemsemiyorum zaten. Elektronik vizor bence guzel cunku yaptigin ayarlari direk goruyorsun. Onun disinda video konusunda cok ovgu aliyor ancak pek kullandigim bi ozelligi degil. Seri cekim modu ile saniyede 10 kareye kadar cekim imkani guzel bir ozellik. Onun disinda auto hdr modu var, gps var. Yeni 2.0 firmware ile gelen bir ozellik var fotografta sadece kirmizi rengi goruyor geri kalan kisimlar siyah beyaz (yesil, mavi ve sari da var) ama bunu auto ayarlarda yapiyo a65 modelinde manuelde de var sanirim a57 modelinde ee olur. Tabi o islemi ps ile de basit bir sekilde yapabilirsiniz. Iso performansi konusunda pek memnun degilim gece cekim icin biraz sikinti yaşatabilir noise konusunda. Kullanim konusunda ise cok rahat bir makina a55. Ancak ben yakinda kismet olursa nikon d7000 alarak transfer olmayi dusunuyorum ileriyi dusunerek benim gibi tum ekipmani degistirmek durumunda kalmak istemiyorsaniz markanin durumuyla da ilgilenmenizi tavsiye ederim.

Tarih: 27 Mart 2012, 14:19 - İp: 80.***.**0.154
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Film gözden dijitale geçildiğinden beri üretilen şeyler fotograf makinası değil, video kameradır aslında. DSLR makinalarda LiveView özelliklerinin türemesi, aynasız büyük sensörlü makinaların popülerleşmesinden de anlaşılacağı üzere hergün olay videoya daha fazla kayıyor maalesef. "Maalesef" diyorum çünkü ben hala "old school"cuyum, duygusal olarak rahatsızlık veriyor bu durum, fakat gidişat böyle.

Sony 50 küsür yıldır video kamera üretiyor, yani anlayacağınız Canon'dan da Nikon'dan da daha eski bu işte. Son çıkardığı modellerde de en iyi bildiği işi yapıyor : Video

Dolayısıyla Sony'nin geleceğinden endişe duymak yersiz. Esas endişe duyulması gereken bizim bildiğimiz anlamda "fotograf makinası"nın geleceği. Birkaç sene sonra gerçek DSLRlar toptan çöpe giderse hiç şaşırmam.

Şimdi gelelim Nikon 5100 veya başka herhangibir gerçek DSLRın Sony SLT A35-55-65-77 vs.ye göre üstünlüğüne :

1. Optik vizör

2. Optik vizör

3. Optik vizör

4. Pil ömrü, çünkü optik vizör durduk yere pil yemez

5. "Less is more" - Türkçe meali : araya fazladan yarı saydam bir ayna koyuyorsun, hem ışığı az da olsa kırıp büküp görüntüye etki ediyorsun, hem de ışığın neredeyse yarısını çalıyorsun. Kayıp ışık yaklaşık bir stopluk handikapa sebep olur, bu ISO performansını da etkiler, perde hızını da.

Tarih: 28 Mart 2012, 00:58 - İp: 88.***.**2.101
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sony A55'i düşünürken bakın A57 çıktı bile Acele etmezseniz , onun da yerine 6 aya A59 filan gelir .

Sony markasının geleceğinden endişeye gerek yok ama yatırımınızın geleceğinden endişe etmekte haklısınız - 4 yılda 18 tane giriş/orta seviyesi Sony DSLR çıktığını düşünürseniz.

20 yıl Minolta kullanmış biri olarak , markayı satın almış Sony'nin bu kadar aleyhinde yazıyor olmama da şaşıyorum

Tarih: 28 Mart 2012, 03:35 - İp: 96.***.**5.17
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Paperman,

"Bunlar fotograf makinası değil, bunlar video kamera aslında" derken nazik olmaya çalışıyordum. İşin doğrusu şöyle olacaktı :

"Bunlar fotograf makinası değil, bunların hepsi bilgisayar aslında"

Bunların üzerinde işlemci var, RAM var, (solid) disk var, yazılım var, işletim sistemi var, veri yolu (data bus) var, firmware var, bilgisayarla ilgili ne istersen var. İlave olarak üzerine sensör çipi koymuşlar, databus ile bağlamışlar (son çıkan sensör çipleri doğrudan dijital bilgi üretiyor). Hala bazılarında ayna var, optik vizör var ama onları da yavaş kaldırıyorlar. Hani dışarıdan şekil şemal belli olmasa, bu ürünleri bütün değil de parça parça alsak, hiçkimse bunlara "fotograf makinası" demezdi.

Satınaldığı bilgisayarın 2 sene sonra da para etmesini bekleyenin vay haline.

#antika' tarafından 28.03.2012 09:43:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mart 2012, 09:41 - İp: 78.***.**8.242
  • 1