kaan067
kaan067 (üye)
Eskişehir / Amatör

Nikon D5100 Mü? D 90 Mı Alayım... ?

arkadaşlar yeni başlıcam almayı düşündüğüm bu iki model hakkında tecrübelerinizi ,fikirlerinizi merak ediyorum bütcem d 5100'e yetiyor ama D90 daha iyi derseniz temiz ikici el d 90 da alabilirim...performanslı özellikle hareketli resimleri ve düşük ışıkta verimli bir makine istiyorum almışken en iyisini alayım bir kere alayım olsun diyorum lütfen acil yardım...!

Tarih: 2 Aralık 2011, 00:41 - İp: 78.***.**5.162
kaan067
kaan067 (üye)
Eskişehir / Amatör

canon seven arkadaşlarım biraz kafamı karıştırıyor haklı yanlarıda var ilerde af lens almak istersem biraz pahalıya maal olabir tek sıkıntıda bu zaten dahili af motorunun olmaması, elle netlik çok büyük sıkıntı oluyor mu ? bide bu linkteki karşılaştırma hakkında yorumlarınızı rica ediyorum... http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fsnapsort.com%2Fcompare%2FCanon-600d-vs-Nikon-D5100&hl=tr&langpair=auto|tr&tbb=1&ie=UTF-8

Tarih: 10 Aralık 2011, 02:45 - İp: 78.***.**4.243
branta
branta (üye)
İzmir / Amatör

hocam elle netlik yerine göre zevkli(makro)olur fakat zorunluluk noktasına geldiği zaman seni sıkabilir..

birde işin şu olayı var; makrolarda netlemeyi elle yaparsın fakat netleme halkası nerdeyse tam turdur yani zorlanmazsın fakat mesela 50mm de çeyrek turdur yaklaşık olarak netleme halkası. dolayısıyla çok milimetrik çalışman gerekir ki bunu da pek tercih eden olmaz..

canon a niyetlenirseniz canonun lensleri daha ucuzdur o da makul 600d de iyi makina sanırım...

bende size sony tavsiye edeyim hem af motoru hem de titreşim önleme motoru gövdede sony de.(mesela 50mm yi titreşim önlemeli kullanmak canon ve nikon da hayalken bir sony kullanıcısı için zevktir, aynı şekilde sony kullanıcısı değilseniz telenizde(75-300vs) titreşim önlemesi olması için en az 2 kat fazla para vermeniz gerekir

yada pentax alın şöyle suya toza dayanıklı bir gövde yağmur çamur demezsiniz.. Pentaxlarda da titreşim önleme ve af motoru gövdede..

sonuç olarak çok fazla lens denemek istiyorsanız ucuz olsun ve ikinci el piyasasında hareketlilik diyorsanız sanırım canon 4 seçenek arasında en mantıklısı..

Tarih: 11 Aralık 2011, 15:57 - İp: 88.***.**5.35
kaan067
kaan067 (üye)
Eskişehir / Amatör

teşekkür ederim

Tarih: 12 Aralık 2011, 21:06 - İp: 78.***.**6.249
meyame
meyame (üye)
Denizli / Profesyonel Fotoğrafçı

D5100 öneririm özellik bakımından daha iyi ve daha sağlam sonuçlar veriyor..Kendimde kullanıyorum D5100 ve çok memnunum..

Tarih: 13 Aralık 2011, 17:11 - İp: 88.***.**7.121
anh
anh (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba bende nikon d5100 düşünüyorum bu şubat amerikadan getirteceğim inşaallah ama kararsızım 18-55 kit ile mi alayım 15-55 kit+ 55-200 lens ile mi yoksa direk 18-105 lens ile mi alayım fiyatları arasında pek büyük bi fark yok en fazla 200 usd fln fark oluyo oda problem değil yeni başlayacağım siz ne dersiniz sizce nasıl başlamalıyım.

Tarih: 14 Aralık 2011, 00:50 - İp: 88.***.**6.224
ceyay
ceyay (üye)
İstanbul / Amatör

Araştırmalarım sonucu NIKON D90 aldım.. Bütçe olarak biraz zorlandım ama asla pişman olmayacağımıda biliyorum... Net fotoğraflardaki yorumlarında çok etkisi oldu.. Biraz daha zorlayıp D90 Almanızı tavsiye ederim...

Tarih: 14 Aralık 2011, 11:59 - İp: 78.***.**7.28
guney06
guney06 (üye)
Ankara / Amatör

ALINTIDIR.

Nikon D5100: D5100, üst sınıf bir dijital-SLR makine olan D7000 ile aynı DX-format CMOS sensör ve EXPEED 2 görüntü işlemcisine sahiptir. Bu özellikler mükemmel bir ton zenginliği ile yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekilmesini sağlar. Standart ışık hassasiyeti ISO 100 - 6400 ve arttırılmış Hi 2 (ISO 25600 eşdeğeri)hassasiyet seçeneği ile makine hem hızla hareket eden konuların çekiminde hem de akşam saatlerinde kapalı mekanlarda yapılan çekimler gibi loş ışıklı ortamlarda daha iyi sonuçlar verir.

High Dynamic Range (HDR) özelliği, deklanşöre her basıldığında aynı konunun farklı poz değerleriyle iki kare fotoğrafının çekilmesi ve oldukça geniş bir tonal aralıkta tek bir fotoğraf için birleştirilmelerini sağlar. Ters ışıkla aydınlatılmış konularda bile gölge ve parlak alanlarda dahi çok az ya da hiç detay kaybı ile çıplak gözle fark edilecek güzellikte sonuçlar ortaya çıkar.

Nikon D90:
Düşük kumlanmalı geniş ISO hassasiyet aralığı ile yeni tasarlanmış Nikon DX format CMOS görüntü sensörü
Yumuşak detaylar, zengin renkler ve detaylar için EXPEED
Yenilikçi D-SLR film işlevi: D-Film
Yüz Algılama Sistemi ile entegre Sahne Tanıma Sistemi
Kolay kullanımlı Canlı Görüntü Modu
Resim kontrol sistemi: Görüntüdeki görsel stili düzenleme
Yüksek kontrast içinde yumuşak ton reprodüksiyonları için Aktif D- Aydınlatma
Çok yönlü pratik 11-nokta AF sistem
Yaklaşık %96 oranında ekranı kaplama özelliği ile parlak pentaprizma vizör
Yüksek görüntü kalitesi için ileri sahne Modları

Tarih: 16 Aralık 2011, 21:10 - İp: 78.***.**3.161
ltfsen
ltfsen (üye)
Konya / Amatör

hocam bende yaklaşık dört yıldır finepks s5600 le bişeyler yapmaya çalşyorum.ama iş ciddiye bindi hadi alıyım dedm.öğrenci halimle maddiyatı halletmem bi yılımı aldım bu hafta alacam ikisi arasında kaldım .aklıma takılan büyük oranda ergonomi oldu diğer açlardan d5100 zaten çoğu özellğyle önde(d90 daki sensörun güncel vrsyonu kullnlös imaj kaltesi daha iyi vsvs..) ergonomiyi de bi battery griple halledym diyorum yine de farklı görüş ve önerileri olan kullanıcı arkadaşlar varsa yorumlarını beklerim saygılar..

Tarih: 16 Ocak 2012, 16:57 - İp: 159.***.**7.76