yusuf_kenan
yusuf_kenan (üye)
Kocaeli / Meraklı

Nikon D5100 İle Canon 600d

öncelikle merhabalar;

fotografa yeni başlayacağım daha önce kullandığım makineler var ama kendi makinem değildi. nikon d3100 ve d5100 kullanımım oldu ve yaklaşık 500er çekim şansım oldu. d5100 ile d3100 arasında muazzam farklar görmedim açıkcası. ama ekran ve hız için d5100 den yanayım.
velhasıl bir yanda da canon 600d var. d5100le teke tek maç yaptır 3 hafta kazanan belli olmaz gibi geliyor bana. neden? çünkü çok iyi anlamıyorum.
canonun out çekimleri daha iyi gibi geliyor. ama nikonun da hızı, menüleri daha hoş geliyor.
burada mercek meselesi ve fiyat arasında kalıyorum.
yani canon lensleri yanlış bilmiyorsam leica markasının lensleri kalite farkı nasıl emin olamıyorum. nikonda da vr muhabbeti gayet mantıklı ve iyi lens oluyor.

sonra fiyatlar var;
şu an bulduğum sıfır, garantili nikon d5100 için 1399 lira 8gb hafıza kartı, çanta, 18-55mm vr lens var. fiyat olarak güzel olduğunu biliyorum ama neden ucuz olduğunu da anlamıyorum kıllanıyorum. (yardımcı olmak isteyen özellikle link yollamak isterim, sitenin güvenilirliğinden pek emin değilim)

canon 600d için de yine sıfır ve garantili 1439 liralık bir fiyat var. içinde hafıza kartı çanta vs yok. lensi de 18-55mm ıs II...

kullanıcıları varsa bu makinelerin ve bana özellikle fiyat performansı da göz önünde bulundurarak yardımcı olursa çok sevinirim.

yardım bekliyorum teşekkür ederim.

Tarih: 28 Ekim 2012, 17:50 - İp: 85.***.**2.132
justinn
justinn (üye)
Edirne / Amatör

Hangisi sana yakın geliyosa al gitsin fakat 18-55 leri boşver. canon u 18-135 IS nikon u 18-105 VR ile al. derim ben.

Tarih: 28 Ekim 2012, 18:35 - İp: 88.***.**5.157
gibson
gibson (üye)
Kocaeli / Amatör

Bu iki makinadan ikiside isinizi gorecektir, birinin yapip digerinin yapamadigi bir sey yok. Sadece Nikon alirsaniz 18-105 lens ile, Canon alirsaniz 18-135 lens ile almanizi onerebilirim.Nikonun govdesi biraz daha ufaktir.Video onemliyse 650d yi bakin derim, surekli af ozelligi var.Bu arada fiyatlar iyi bence.

Tarih: 28 Ekim 2012, 18:42 - İp: 92.***.**7.110
unlike81
unlike81 (üye)
Balıkesir / Amatör

ben de benzer ikilem içerisindeyim..cevapları merakla bekliyorum ustalardan..yalnız ben 550d ile d5100 arasında kaldım..600d ile 550 d arasında açılır ekran harici fark yok..600d ye karar verirsen fazla para verme 550 d al..ben önceleri 550d bakıyordum ama şimdi d5100 daha fazla yatıyor aklıma..ustalardan görüşler gelirse bizim gibi kararsızlara yön verirler..

Tarih: 28 Ekim 2012, 21:46 - İp: 88.***.**4.17
yusuf_kenan
yusuf_kenan (üye)
Kocaeli / Meraklı

18-55mm lensler için herkes aynı öneride bulunuyor ama biliyorsunuz lensi 18-105mm ye çıkarınca arada 500 lira civarı fark oluyor. Açıkcası lens alımı daha sonraki dönem için planladığım bir alışveriş.

650d için;

hem fiyatları biraz fazla geliyor. yine 18-55mm lensle birlikte satın alacağım makinenin fiyatı 1800 lira oluyor. d5100 ve 600d ile arada 400 liralık bir fark var. o farkı verebilecek olsam açıkcası lense veririm başlangıç seviyelerde bodyler çok muazzam farklılıklar göstermiyor siz daha iyi bilirsiniz ama. avantajlı olmuyor benim için 650d.

Tarih: 29 Ekim 2012, 10:19 - İp: 85.***.**2.132
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Her iki makinenin pratikte benzer özelliklerde oldukları varsayımı ile Nikon D5100 de 16.2 MP lik Nikon D7000 de kullanılan sony ortak üretimli iso başarımı itibariyle renk genişliği ve dinamik aralık itibariyle muhtemelen bu zamana kadar üretilmiş en iyi Crop sensör bulunuyor. Dolayısıyla benim tartışmasız önerim D5100 olur. AF nokta sayısı 11 dir. HDR özelliği var. Makine üzerinde fotoğraf işleme konusunda Canon'lardan çok çok daha ileridedir.

Tarih: 31 Ekim 2012, 14:25 - İp: 62.***.**4.1
yusuf_kenan
yusuf_kenan (üye)
Kocaeli / Meraklı

muzaffer bey cevabınız için çok teşekkür ediyorum bu konudan sonra bir mağazada tüm makineleri bir güzel elledim, avuçladım. yeni bir sıkıntı doğdu bende;
elime daha önce çok iyi oturduğunu düşündüğüm d5100, 600d, 650d çok kötü geldi. ufaldılar bir anda çünkü elime daha önce hiç d90 almamıştım. o kadar beğendim ki d90ın kalıplı halini, ele oturan tutuş şeklini... hal böyle olunca araya bir makine daha girdi.

2008 yılı üretimli, video başarımı düşük, mp si düşük, iso başarımı çok iyi olmayan, ekran çözünürlüğü çok yüksek olmayan bir makine daha iyi geldi bana?

şimdi gelecek ay maaşıma kaldı makine ama o zamana kadar artık bir karar vermek gerekiyor. d90 için ne teklif edersiniz acaba?

#yusuf_kenan' tarafından 20.11.2012 23:09:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Kasım 2012, 21:18 - İp: 88.***.**8.254
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

D90 hala üretildiğine göre ve Nikon bir revizyon yapmamak konusunda ısrarlı olduğuna göre, alınabilir bir makine demektir. Dediğim gibi ben kullandım, tek memnuniyetsizliğim düşük iso değerlerinde bile yeni nesil makinelere kıyasla daha fazla noise üretmesi idi. D90 gibi bir gövdeye çıkabiliyorsanız Canon 60D yi de alternatifleriniz arasına koyun derim. D90 dan bile daha iyi ele oturuyor. İnanılmaz bir batarya süresi var 2.000 kareye kadar gidebiliyor. Döner ekran gereksiz bir ayrıntı gibi görünse bile inanın gerekli yararlı olduğu zamanlar çok fazla. D5100 kullanmaya başladıktan sonra daha iyi anladım bende bu durumu. Hani yere yatan çömelen eğilen bükülen bir fotoğrafçısı profili vardır. Dönebilir ekranlı bir DSLR ile bu durumlara asla ihtiyacınız olmuyor. ekranı kendinize çevirip makineyi istediğiniz pozisyonda tutmanız yeterli.

Ancak Canon 60D yi ise 18-135 lens ile almanızı öneremeyeceğim. Lens son derece başarısız çünkü. Canon 60D yi Sigma 17-70 gibi Tamron 17-50 gibi lenslerle kullanmayı tercih edebilirsiniz. veya iyi bir 18-200 alırsanız ortalama her işinizi görecektir. Elbette fiyat bandınızı 500 TL gibi yukarı çekmeniz gerekecek. D90 kötü makine demiyorum bilakis en memnun kaldığım makinelerden biri idi. Ancak D7000 inin D5100 ün noise performanslarına bakınca cidden teknolojinin eksikliğini net şekilde hissedebiliyorsunuz

Tarih: 21 Kasım 2012, 14:37 - İp: 62.***.**4.1
yusuf_kenan
yusuf_kenan (üye)
Kocaeli / Meraklı

çok iyi anlıyorum ne anlattığınızı. ben biraz canon'a soğuğum. nedense kalıp, malzeme kalitesi hoşuma gitmiyor, eminim çok iyidir! ama sevemiyorum. şu işe bulaşmaya karar verdim;
ağabeyim almanyada yaşıyor. ve yakın zamanda gelecek bir d7000'e bulaşma kararım var. back focus, hot pixel sorunu olmayan bir makine fırsatım almanyadan alacağım için doğmuş durumda. yanında da 18-105 ile temin edebiliyorum. fiyatı da beni çok zorlamıyor olacak. 7d'ye baktım biraz onun fiyatı zorlar. ff makinelere de baktım ama onlar da fiyat açısından problemli. d7000 dengi olarak 60d'yi hiç sevemedim ben.
d7000 için aldığım 18-105 yerine tavsiyeniz bir şey var mı? bunda da kit lensi düşük performans mı verir bana? sigma 18-200 ve 18-55 nikon ile birleştirebiliyorum ya da tamron 18-200 ile tek başına edinebiliyorum? öneriniz ne olurdu?

Tarih: 28 Kasım 2012, 11:54 - İp: 88.***.**9.84
arbor
arbor (üye)
Gaziantep / Amatör

18 105 başlangıç için iyidir ama 18 135 pek parasını hak etmiyor testlerini inceleyebilirsiniz

Tarih: 3 Aralık 2012, 02:27 - İp: 95.***.**0.212
sehirfirsati
sehirfirsati (üye)
İstanbul / Firma

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 5 Aralık 2012, 17:38 - İp: 82.***.**3.2