webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D5000, Uygun Lens Ve Fotoğrafçılık

Merhaba

Ben fotoğrafçılığa yeni başlayacağım. Ne terimleri bilirim, ne de elime bir DSLR almışlığım vardır. Grafik ve WEB tasarım işine gönüş vermiş biriyim.

Nikon 5000 almayı düşünüyorum. Öncelikle Nikon D3000 alacaktım ama kıyaslamaları okuduktan sonra fotoğraf kalitesinin daha iyi olduğunu ve nefis videolar çektiğini gördüm. Nikon D3000'ün sanırım tek üstün yanı yeni başlayanlar için ayarlamaları kategori halinde yapması.

Nikon D5000'in bazı özelliklerinin Nikon D90'da da olduğu söyleniyor. Bu iki ürünün kıyaslamasına baktığımda teknik terimler nedeniyle pek anladığımı söylemem. Mümkünse D90 ile D5000 arasındaki farkları genel bir dille özetleyebilir misiniz? Zira iki ürünün de çektiği yüzlerce fotoğraf gördüm ama görüntü kalitesi bazında bir fark göremedim.

Nikon D5000'i body-only şeklinde almak istiyorum. Yanında önerebileceğiniz güzel bir lens ne olabilir? Ben kısaca beklentilerimi söyleyeyim. İnsan yüzü ve modeller üzerinde çalışmayı düşünüyorum, ayrıca macro çalışmaları yapacağım. Bu nedenle netliğin benim için devasa boyutlarda olmasını gerekiyor. Lens'e verebileceğim miktar 400-600 TL.

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Tarih: 31 Temmuz 2010, 19:59 - İp: 78.***.**0.252
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D5000 makinan hayırlı olsun. Güle güle kullan. İyi bir tercih. Bady alacaksan üzerine benim yaptığım gibi paraya kıyıp (eğer finansal sorunun yoksa) nikon 18-200 VRII takarsın veya Ozansan'ın önereceği Nikon 16-85 VR lensi takarsın (Aynı fiyat) çok güzel fotograflar çekebilirsin. İyi alışverişler...

Tarih: 7 Ağustos 2010, 09:18 - İp: 217.***.**9.197
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Hala bana Af motorlu,motorsuz falan muhabbeti yapacak olanlarada artik tamam siz almayin,eksik olsun sizin alisverisiniz Nikondan diyerek bu mevzuyu noktaliyorum.

insanların paralarını aynı fiyata daha cok veren makineler varken hiçbir artısı olmayan eksik makinelere harcamasının sizin için hiç sorun olmaması ne kadar guzel.

aman kardeşim sen bakma bana, paran cebinde kalsın diye ugrasmam hata zaten.
lens bası 200 lira fazladan odedigin zaman canın sıkılmaz umarım.
hadi hayırlı olsun.

Tarih: 7 Ağustos 2010, 22:22 - İp: 92.***.**3.238
webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D5000 alacağım demedim. Marka olarak Nikon seçmek istiyorum dedim. Siz işin teknik noktalarında başarılı olabilirsiniz ama ben pragmatik düşünürüm. Fotoğrafları kıyaslayarak hareket ederim. Nikon olmayan makineler ancak uzman şekilde kullanıldığında çok iyi görüntüler veriyor. Nikonu cep telefonundan çeker gibi çekenler bile güzel sonuçlar alıyor. Çevremde Nikon, Canon ve Sony kullananlar var. Kıyaslama yapabiliyorum kısaca.

Düşünceniz için teşekkür ederim. Tüm bunları okuduktan sonra D5000 almayacağım galiba.

Onur Rejard.

Tarih: 8 Ağustos 2010, 23:36 - İp: 78.***.**8.37