c_m_n
c_m_n (üye)
Bursa / Meraklı

Nikon D50 Veya Km Dynax 5d

Slm arkadaşlar.
uzun araştırmalar sonunda ihtimalleri ikiye indirdim.(nikon D50 ve km dynax 5D)bu iki makine arasındaki önemli farklar nelerdir.ve fotoğrafla yeni yeni ilgilenmeye başlayan birine özellikler açısından hangisi daha uygundur sizce.son olarak makinelerle verilen lenslerle makro çekimleri rahatlıkla yapabilirmiyim yoksa makro için başka lens mi almak zorundayım.Şimdiden teşekkürler...

Tarih: 29 Nisan 2006, 16:22 - İp: 85.***.**7.56
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

DSL Like kullanabilen biri DSLR de kullanabilir. Önemli olan çekim tekniklerini bilmek, bu kurallarda bütün makineler için aynıdır, değişmez.

Şimdi DSLR like alıp iki sene sonra DSLR ye geçmek boşa yapılan bir yatırım gibi geliyor bana. Eğer nihai hedef DSLR ise. Like işine girip hem paranı hemde zamanını kaybetme.

Bugün nerdeyse DSLR like fiyatına DSLR makineler var. Bir DSLR alıp iki sene sonrada yeni objektifler alıp setini genişletirsin.

Eğer yurtdışından alıcaksan, nerdeyse kompact makine fiyatına düştü DSLR makineler.

Tarih: 1 Mayıs 2006, 23:17 - İp: 88.***.**8.214
c_m_n
c_m_n (üye)
Bursa / Meraklı

malesef yurt dışından almak gibi bir imkanım yok.bursa lıyım ve makineyi bursadan alacağım.zaten makineyi (d50 yada 5d) büyük ihtimalle kesin kararımı verirsem bu hafta sonu alacağım.bu durumda da forumda bursalı arkadaşlar varsa onlardan yardım bekliyorum.bursadan makineyi (büyük ihtimalle d50 yi) nereden alabilirim

Tarih: 1 Mayıs 2006, 23:26 - İp: 85.***.**7.34
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Dpreview'da kullanıcıların yaptıkları değerlendirmeler var,

Nikon D50/ (129 kullanıcı)

Gövde yapısı..............4.68
Özellikler................4.55
Görüntü kalitesi..........4.72
Kullanım Kolaylığı........4.67
Bu fiyata değermi?........4.77
TOPLAM....................4.68

K-Minolta 5D/ (120 kullanıcı)

Gövde yapısı..............4.54
Özellikler................4.76
Görüntü kalitesi..........4.67
Kullanım Kolaylığı........4.71
Bu fiyata değermi?........4.83
TOPLAM....................4.70

5D çok az fakla önde görülüyor. (Türkiye'de olsaydı D50 en az 5 kat fark atardı )

Sonuçta ikisi de alıcısını pişman etmeyecek modeller.

Tarih: 2 Mayıs 2006, 00:36 - İp: 85.***.**9.210
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Daha öncede belirtmiştim, SLR ye geçişte dikkate almamız gereken sadece model değil, Marka da önemli. Hangi markayla başlanırsa o markayla devam ediliyor. Bun da yatırım yaptığımız objektifleri değerlendirme nedeninden kaynaklanıyor.

D50 ile 5D yi tek tek kıyaslandığında elbette 5d daha cezbedici ama Marka olarak Nikon daha ağır basıyor.

#xtolga' tarafyndan 02.05.2006 09:30:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mayıs 2006, 09:29 - İp: 88.***.**8.214
c_m_n
c_m_n (üye)
Bursa / Meraklı

bugün bir nikon bayiine gittim d50 yi daha yakından incelemek için.mağaza sahibi nikon tüm avrupada d50 toplatıyor.makineler ağırzalıymış dedi.doğruluğu nedir bileniniz var mı?

Tarih: 2 Mayıs 2006, 17:27 - İp: 85.***.**0.38
c_m_n
c_m_n (üye)
Bursa / Meraklı

bir kişi cvp verebilir mi lütfen?d50 lerde gerçekten bi sorun varmı?

Tarih: 2 Mayıs 2006, 23:18 - İp: 85.***.**2.94
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bende d50 lerde bir sorun olduğunu duşmuştum. Ama ne ile ilgili idi unuttum.

Tarih: 2 Mayıs 2006, 23:27 - İp: 85.***.**5.204
c_m_n
c_m_n (üye)
Bursa / Meraklı

saolasın.en azından bi cvp verdiğin için.peki sence bu durumda yani avrupada piyasadan toplatılırken d50 almak mantıklımı??

Tarih: 2 Mayıs 2006, 23:31 - İp: 85.***.**2.94
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Ben D50 almak üzere iken, iki makinayıda eline alıp deneyince 5D almaya karar vermiş bir insanım. D50 ile 5D arasında ciddi farklar var. Lütfen makinaları eliniz almadan, vizöründen bakıp birkaç fotoğraf çekmeden şu daha iyi diye yorum yapmayın. Benca 5D açık ara daha iyi.

Tarih: 3 Mayıs 2006, 00:20 - İp: 85.***.**0.54
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Ayrıca KM ile Sony birleşmesi KM lehinedir. Internette çıkan haberlere göre Sony'ler KM'ye benzemeye başlayacak artık, çünkü teknoloji transferinin KM'den Sony'ye doğru olacağı söyleniyor. Bence şu dönemler KM almaktan çekinmek yerine Sony almaktan çekinmek lazım. Sony yetkilileri uzun süre KM teknolojilerinin eski planlara uygun olarak devam edeceği söyleniyor. Hatta alpha için KM'nin 7di ve 9di planlarından başka birşey değil, sadece ismi alpha olmuş diyenler var.

#tekno' tarafyndan 03.05.2006 00:24:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mayıs 2006, 00:24 - İp: 85.***.**0.54