ugurtardus
ugurtardus
üye
(Amatör)
Istanbul

Nikon D40 Mı Olympus E-500 Mü ?

Merhabalar.D-slr makina almaya karar verdim 1 ay kadardır araştırmaktayım bu iki modeli ben de e-500 daha ağır basıyor fakat birde sizlerin fikrini almak istedim, cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Tarih: 29 Ocak 2007, 11:57 - İp: 88.***.**1.215
antika
antika
üye
(Meraklı)
Istanbul

D50, D40'tan daha iyi makina, bulabiliyorsan D50 al ikisinden de daha iyi cozum.

Olympus E500 2 kit lensli paketiyle beraber D40'tan daha iyi cozum. Tabii ilelebet o sistemi kullanmayi, artik iyice demode oldugunu dusundugun anda toptan cope atmayi goze aldigin surece. Cunku 4/3 sistemi gelecek vaad etmiyor:

1. Sensor ebatlari halihazirda en kucuk olan sistem ve gelecekte de daha buyuymez. Pentax, ikon, Canon ve Sony (yani eski Minolta), bunlarin hepsi gelecekte sensor buyutebilir.

2. Sensoru kucuk oldugu icin en fazla gurultuye sebebiyet veren sistem.

3. Alternatif lens bulmasi en zor sistem

4. stabilizasyonlu lens bulmak eredeyse imkansiz. (Panasonic L1 uzerindeki Leica'yi buna takmak mumkun ama onca ugrasana kadar gidip dogrudan Panasonic almak daha mantikli degil mi?)

5. Bugune kadar Olympus'un servis/garanti olaylari gerilim filmlerine tas cikartacak kotulukteydi. Kisaca makinayi tamir etmiyorlar, tamir parasini duserek bir yeni modeli kakalamaya calisiyorlardi. Simdilerde Eftas Olympus'un distributorlugunu aldi, koklu firma, muhtemelen duzelir.

---------------------------------

Butun bunlarin hepsi trash.

Babalar gibi Pentax K100D makul fiyata orada dururken , niye Olympus E500 ile Nikon tasarimcilarinin tuketici ile kafa bulmak amaciyla yaptiklari D40'i konusup duruyoruz ki.

Tarih: 29 Ocak 2007, 17:53 - İp: 88.***.**5.75
gaijin
gaijin
Objektif
(Meraklı)
Istanbul

ben pentax k100d oneririm..govdede titreşim engelleme sistemiyle..alfa100 pahalı kacacaktır bunların yanında ama 100d iyi bir alternatif olabilir..hem pentax hem sigma lensler bulabilirsiniz..bir arstırın derim

Tarih: 29 Ocak 2007, 18:01 - İp: 88.***.**4.231
dervisasa
dervisasa
üye
(Amatör)
Istanbul

antika çok güzel özetlemiş. karar vermeden önce bunları göz önünde tutman gerekir. işin zor olacak emin ol aslında işini farkında olmadan kendin zorlaştıracaksın. benim fikirlerime gelince. D50 müthiş bir makine her şeyi ortaya bir makine. Örnek fotoğraflarına bak hakkında söylenenlere bak olumsuz hiç bir şey göreceğini sanmıyorum. gaijin'in alternatifi de hiç yabana atılacak cinsten değil. K100D piyasanın şu anda fiyat performans doğrultusunda en gözde ve en iyi seçeneği durumunda. kafan karışacak ama öneriler hep böyledir. kolay gelsin.

Tarih: 29 Ocak 2007, 18:08 - İp: 88.***.**0.67
serbes
serbes
üye
(Meraklı)
Bursa

D50 nin neden D40 dan üstün olduğunu bana biri açıklayabilir mi?

Tarih: 29 Ocak 2007, 22:31 - İp: 88.***.**1.211
antika
antika
üye
(Meraklı)
Istanbul

Serbes,

Odaklama yapmak icin objektifin icindeki bazi lensleri oynatmak gerekir. Eskiden, manuel odaklama zamaninda insanlar bilfiil elleriyle odaklardi.

Otomatik odaklama icin motor gucu gerekir. Sozkonusu motor, ilk cikan AF Minolta (simdi Sony), Pentax ve Nikon makinalarda govdede idi. Odaklama yapilacagi zaman govdeden objektifin icine dogru uzatilan bir mil vasitasi ile, govdedeki motorun hareketi objektifin icindeki odaklama mekanizmasina iletilerek odaklama yapilirdi.

Zaman icerisinde bu firmalar urettikleri daha yeni objektiflerin icine de motor yerlestirmeye basladilar, bu motorlar bayonete eklenen pinler vasitasiyla yollanan sinyaller ile kumanda ediliyordu.

Makinaya takilan lens motorlu ise lensin motoru, motorsuz ise makinanin motoru kullaniliyordu.

Minolta ve Pentax sadece 1-2 pahali objektiflerine motor yerlestirirken, Nikon ise son zamanlarda cikardigi objektiflerin coguna motor koymaya basladi.

Nikon D40 modelinde govdedeki motoru iptal etti ve uzerinde motor olan bir kit lens ile piyasaya surdu.

Sorun shuki, sozkonusu kit lens disinda, D40 ile uyumlu baska ucuz lens yok. Nikon diger butun motorlu lensleri cok pahali.

Ekonomi olsun diye D40 alan birisi o kit lens ile hayatini devam ettirmek zorunda. D50 alan birisi ise Nikon'un piyasada bolca bulunan 2.el stogundan ve Sigma/Tamron urunlerinden bol bol faydalanabilir.

Canon EOS serisine gectigi andan itibaren butun EF (ve dahi EF-S) lenslerini motorlu uretti.

Teoride lens uzerinde motor daha ustun bir sistem, pratikte USM,SSM tarzi egzotik teknolojiler kullanilmadikca fark yok.

Tarih: 30 Ocak 2007, 00:57 - İp: 85.***.**7.31
xtolga
xtolga
üye
(Amatör)
Istanbul

Nikon D50 de olan LCD durum göstergesi D40 da yok

Tarih: 30 Ocak 2007, 08:30 - İp: 85.***.**3.173
sdtyrdkn
sdtyrdkn
üye
(Meraklı)
Bursa

bir fark da benden..
d40 bulmak çook kolay, d50 bulmak ise çook zor.
ben de d50 tavsiye ederim bulabilirsen.

bulamazsan; spot d70s var, 17-70 ile 1300ytl.
k100d ise 1450ytl 18-55 ve 55-200 lens ile.
ben k100d öneririm.

Tarih: 30 Ocak 2007, 11:07 - İp: 88.***.**6.125
antika
antika
üye
(Meraklı)
Istanbul

Neeee ?...... D70s 1300 YTL mi, hem de spot, yani garantisiz servissiz.

Bosversene hocam, stabilizasyonyonlu, garantili servisli, 2 lensli gicir gicir Pentax K100D dururken Nuh Nebii'den kalma Nikon D70'i kim ne yapsin.

Simdi bazilari diyecekki "D70'in demode olmasi artik ise yaramaz oldugunu gostermez". Dogru. Yani elinde halihazirda D70 varsa, bence gittigi yere kadar kullanmakta cok fayda var. Fakaaaat.... alimi satimi o kadar fiyat eder mi, kesinlikle etmez, 700-800 YTL'ye temiz bulursan al, yoksa yuzune bile bakma.

"3 senelik bilgisayara kac para verirdiniz ?" sorusunun cevabini aynen Nikon D70'e uygulayabilirsiniz, zira bu dijital makinalar, fotograf makinasindan cok bilgisayar karakteristigi gosteriyor. Ben kendi adima 3 senelik bilgisayara kolay kolay para vermem, 5 senelik olani bilgisayardan cok "saksi" olarak nitelendiririm.

Tarih: 30 Ocak 2007, 11:51 - İp: 85.***.**1.242
slayper
slayper
üye
(Meraklı)
Istanbul

k100d 1450ytl 18-55 ve 55-200 lens ile nerde spot mu yoksa garantılı mı ..eger reklam olmasın dersenız ozelden atabılırsınız..almayı dusunuyorum da.

Tarih: 30 Ocak 2007, 13:11 - İp: 193.***.**2.14
as
as
Üye
(Doğa Fotoğrafçısı)
İzmir

dilaver61

" Reklamınız netfotoda olabilir, aha beraber çalışıyorsanız o ayrı. "

Az önce yazdığın yazının yukarıdaki bölümü kastını aşmış.
Biz siteye kimden reklam alıp almıyacağımızı sana soracak değiliz.Üyelerimizin bu şekilde sitenin yönetimsel kararlarına karışma hakkı yoktur.Tıpkı sitemize reklam verenlerinde olmadığı gibi.
Sitemize reklam veren firmalar bunu ücreti karşığı yaparlar.Bu onlarla bereber çalıştığımız anlamına gelmez.
Yazının söz konusu bölümünü düzeltmeni rica ediyorum.

Senin kendi makinanı burada savunman veya tavsiye etmene kimse bir şey diyemez.Tıpkı diğerlerinede denmediği gibi.
Ancak buraya yazdığınız yazılar sitenin işleyişini ilgilendirir veya bu ima edilirse müdahelede bulunmamızı da kabullenmen lazım.

#as' tarafından 30.01.2007 15:17:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Ocak 2007, 14:12 - İp: 88.***.**9.248
Sayfa(lar): 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

İlgili Olabilecek Konular
Gönderen
Cevap
Okunma
Son Gönderim
hypher
2
1017
19 Eki. 2018, 02:10
the_photgrpher
emineaslan
1
1259
16 Eki. 2018, 00:04
the_photgrpher
prodersler
0
1281
15 Eki. 2018, 15:26
prodersler
prodersler
0
1203
10 Eki. 2018, 16:16
prodersler
prodersler
0
1069
10 Eki. 2018, 16:00
prodersler
prodersler
0
1432
30 Eyl. 2018, 13:10
prodersler
Fotoğrafçılar İçin Web Sitesi
» Fotoğrafça
Çok Bilen Bizler!
ocaklilarBir zamanlar bu forumlarda, "dslr layk mı yoksa dslr mi?" tartışmalarından geçilmezdi, neyse ki çok bilen bizler, bu tür sorulara hep "sen en iyisi git bir dslr al" diye cevap verdik, bu işe yeni başlayan arkadaşlarımızın çoğu da bizi dinlediler gidip dslr aldılar. Daha sonra bir çoğu, "ben bu dslr ...
Devamı »
» Bizi Takip Edin!
Aktif Üye / Ziyaretçi
ihtiyar, (1)