altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

Nikon D40 Body

d40 i body olarak alip uygun fiyata kit olarak satilan 18-55 parasina yakin ya da ondan biraz fazla bir paraya zoom yapmayan (nasil denir sabit mi) kaliteli bir lens istiyorum beni aydinlatirsaniz cok sevinirim onerilerinize ve sizlerin bilgi birikimne ihtiyacim var simdiden tesekkurler

Tarih: 10 Mart 2007, 20:34 - İp: 85.***.**1.58
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar bir fikrim var.Artık şunu mu bunu mu almak mantıklı demeyelim,çünki mutlaka her iki tarafıda savunan insanlar çıkıyor.
Bundan sonra gelen arkadaşlar ise eski yazılanları okurlarsa,gayet yeterli bilgiye sahip olacaktır.Sadece yeni çıkacak makinalar ile ilgili konuşalım ve siteye bol bol foto yükleyelim

Bu benim fikrim,istemezseniz eskisi gibi devam edebilir.

Tarih: 11 Mart 2007, 21:25 - İp: 85.***.**3.155
myspor
myspor (üye)
İstanbul / Amatör

Osmanlı Demişki: Arkadaşlar bir fikrim var.Artık şunu mu bunu mu almak mantıklı demeyelim,çünki mutlaka her iki tarafıda savunan insanlar çıkıyor.
DOĞRU VALLA. BENİMDE KAFAMI KARIŞTIRDILAR.
SLR ALMAYA KALKTIM BİNBİR DERT İŞİTTİM.
SONUNDA KARAR VERDİM ALMIYORUM SLR.
OH BE KAFAM RAHAT ETTİ ŞİMDİ. HEM ELİMDEKİ MAKİNE BİR ÇOK MAKİNEYE TAŞ ÇIKARTIR. ŞİMDİLİK BEKLEME VE İZLEME MODUNA ALDIM KENDİMİ.

Tarih: 11 Mart 2007, 21:34 - İp: 85.***.**0.251
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Şimdi İlker senin dediğin bir şeye kısmen katılmıyorum.
Pentax'ın 50mm f/1.4 lensi ile SR açık,iso 1600 ile ve f/1.4 ile çekim yaparsa kişi,avatajı kaç stop biliyormusun??
Burda iso 1600 devre dışı tabii.
f/1.4'ün kit lensin diyafram açıklığına göre kaç stop avantajı var bilemiyorum,herhalde 3 stop vardır.f/3.5 olarak hesaplanırsa kaç stop eder?
Birde 2 stop SR dersek,5 stop fark eder.
Nikon kit ile 4 sn elde çekim imkansız iken,diğerinde ise fotoğrafı sanki 5 stop ile 2sn,1sn,1/2sn,1/4sn,1/8sn ile çekersin.
Burada 4sn neree,1/8sn neree

Birde şu varki f/1.4'ü illaki f/1.4 'de kullanmayıp f/2.8'e kısarsan,kalite olarak iyi bir değer elde edersin muhakkak ve yine kit lensin önüne geçer.Hem stop bazında hemde kalite.

Ama şu gerçek,18-55mm sen diyorsan kalitelidir ve zoom lensin esnekliğini,prime veremez ve bu makinayı alacak kişiye büyük bir ihtimalle bu lens rahatlıkla yetecektir.Hele uygun ışık ve ayarlar ile istenilen sonucun alınmaması gibi bir durum olamaz.

Tarih: 11 Mart 2007, 21:34 - İp: 85.***.**3.155
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

neyse arkadaslar ben kendi adima burada noktaliyorum bu konuyu..
tartisma daha da ateslenmeden bitirmek en iyisi sanirim..

hisli, bu arada seni incitecek birsey soylediysem lutfen affet beni..
benim de amacim, aman su iyi veya bu iyi demek degil aslinda.. herkes istedigi makineyi alsin ve kullansin, en guzeli de bu..

her makinenin kendisine gore artilari var, eksileri var digerlerine gore.. tartismanin sonu da gelmez..

.....

ama konuyu kapatirken kivanc'a iki kelime edip oyle bitirecegim..

kivancim, purtelasim..
4 saniyelik elde pozlasan, istersen makinende uVR olsun, yine fayda etmez..
uVR da neyin nesi derseniz?
http://www.dijitalfokus.com/yeni/showthread.php?t=613

adresine bakarak gorebilirsiniz..

..........
herkese iyi aksamlar..

Tarih: 11 Mart 2007, 22:20 - İp: 86.***.**0.120
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

ilker çok haklı 18 55 dehşet birlens 350usd lik 18 135 ten dahi keskin bizzat elime alıp denedim...

Tarih: 11 Mart 2007, 22:38 - İp: 88.***.**9.211
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

İlker sen benim yazımı yanlış okudun herhalde
Bende öyle diyorum zaten,4sn de çekmek imkansız ama 1/8sn'de çekmek değil.
Yada 2sn'lik bir çekim yerine yerine 1/16sn'de pekala çekilebilir 5 stop avantaj ile.

Tarih: 12 Mart 2007, 16:25 - İp: 85.***.**6.38
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

selam dadanagast, yok kirilacak herhangi birsey yok, tartismakta keyifli de, bu makina su makinayi dover gibi bir kayma olunca canim sikildi acikcasi. hic girmek istemedigim kisir bir konu.

Ancak bizim orjinal konu daha keyifli bence, prime lenslere gercekten gerek var mi yok mu mevzusu, makinadan bagimsiz olarak. sadece amatorler icinde degil. Gercekten ben de gozlemliyorum bunu insanlar prime lens tercih etmiyorlar artik. firmalar da pahali makro veya asiri pahali tele taricinde prime cikartmiyorlar artik. sahsen bunu yanlis buluyorum.

Tarih: 12 Mart 2007, 17:28 - İp: 195.***.**8.198
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

evet hocam mm olarak bana yeterini bilemem aci olarak ama bende zoom yapmayi hic sevmiyorum ne gorduysem onu cekeyim istiyorum yakinlastirmaya ihtiyacim yok yani....
sizlerin tartismalari(fikir olarak , seviyeli olarak , kimsenin kimseye dusuncesini kabul ettirmeden yaptiginiz icin) cok yararlaniyoruz hepinize cok tesekkur ederim

Tarih: 12 Mart 2007, 18:15 - İp: 81.***.**2.239
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kivanc bak , "a100, k100d" konsuunda birseyler yazdim oku bir..
nedir safe shutter speed onu sormamiz gerekiyor oncelikle..
...
hisli merhaba.. evet yanilmiyorsun; ben bunun sebebi olarak, zoom lenslerin cok kaliteli olmalarindan oturu diyecegim.. cunku prime lensler insani kisitliyorlar.. (ama bu kisitlamanin yararlari da var, yanlis anlasilma olmasin.. kadraj kurmayi ogretir adama.. biraz ayaklarini calistirirsin, hemen zoom'u ileri geri yapip kadraji kurmazsin.. bu da iyi birsey..)
.......
bu arada su makine bu makineyi dover konusu gercekten cok cocukca.. ama iste bazen istemeden de olsa, bazi seyleri savunmaya basliyoruz.. halbuki ne gerek var.. hepsi de iyiler, eger ki iyi lenslerle ve iyi ellerde kullanilirlarsa..

Tarih: 13 Mart 2007, 00:04 - İp: 86.***.**0.120
mask35
mask35 (üye)
İstanbul / Firma

#mask35' tarafından 25.08.2008 16:10:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mart 2007, 04:45 - İp: 88.***.**9.51