altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

Nikon D40 Body

d40 i body olarak alip uygun fiyata kit olarak satilan 18-55 parasina yakin ya da ondan biraz fazla bir paraya zoom yapmayan (nasil denir sabit mi) kaliteli bir lens istiyorum beni aydinlatirsaniz cok sevinirim onerilerinize ve sizlerin bilgi birikimne ihtiyacim var simdiden tesekkurler

Tarih: 10 Mart 2007, 20:34 - İp: 85.***.**1.58
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Haklısın ilker, kullanılıyormuş...

Gökyüzü rengi için söylediklerime katılırmısın? tamamen bana öyle geliyor olabilir ama o mavi tonu biraz farklı geliyor bana...

Tarih: 11 Mart 2007, 19:59 - İp: 85.***.**8.133
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

evet tabii haklisin.. gece veya los isikta, acacaksin iso'yu sonuna kadar ve alacaksin 50mm f/1.4 lensini f/1.4'e cekeceksin.. neden? cunku SR var..bu da acikcasi bence cok komik..evet d40 ile cekemezsin ayni olcude.. sonucta titresim onlemenin avantaji var..ama sunu da unutma.. eger ki ortam biraz daha karanlik ise, SR'in da yetmeyecek? yaniliyor muyum?ama olabildigi kadar cekecegim diyorsun sen tabii..iso 1600'e alip, f/1.4'de cek, bak bakalim fotografin nasil cikacak?????tabii onu sen kullanirsin, cunku net gorunuyor.. ama dunya kadar noise.. f/1.4'de olmasi da cabasi lensin..halbuki eglence ortamindaysan madem, acarsin flash'i cekersin hisli.. bunun neresi garip anlayamiyorum dogrusu..neden ille de flash'siz cekeceksin?
400 iso cogu zaman yeterli olur, 1600 iso maksimum bes kez cekmisimdir herhalde. yazdilarimi tekrarlamak zorunda kaliyorum, flas acip cekmek ustalik ister, doyurucu sonuc alamazsiniz.

gece manzara cekeyim falan desen, acikcasi alinma ama yuksek iso ile veya en acik diyaframi kullanarak manzara cekilmez..
arkadasin sordugu ve benim verdigim ornegin manzara cekmekle alakasi yok. alinma ama yazmadigim seyleri yazmisim gibi gosterip dogrusunu soyliyeyim genc havalarinin alemi yok, hehe

ama sen 50mm lensi kullanan, cunku 1500 dolarlik lensin verecegi kaliteyi alan biri oldugundan
valla ken ile coz bu problemini benimle degil.

tripod kullanmayip basta SR ile isini halletmeye calisiyorsun.. burasi yanlis..
ehh makinada bir ozellik var kullaniyorum, gayet mutluyum, yanlis nerede?

biraz da d40 ile k100d arasindaki teknik farklari konusalim.. nasil fotograflar verdiklerini..k100d'nin fotograflarinda sarimsi bir cast olusuyor mesela.. wb'si d40'daki auto wb kadar etkili degil.. bu durumlara ne diyorsun peki?titresim onleme olsun da gerisi bos diyenlerden misin yoksa?
awb sorunu burada benim de daha once dile getirdigim bir sorun, ancak cekmeden ortamina gore manuel ayarlayarak veya daha sonra bilgisayarda cozebileceginiz bir sorun. ucuz afli prime lens sorununu coz bakalim d40 ta..

acikcasi hisli, dunyadaki en populer kameralara baktigimda, canon var nikon var.. pentax diyorsun, ama sony mesela pentax'dan daha onde.. neden acaba insanlar daha cok nikon veya canon aliyorlar? ne diyorsun bu duruma?her ikisinde de titresim onleme mekanizma yok ustelik..kaldi ki, ustune basa basa da soyledim; nikon cok yakinda 55-200 VR'i da cikartiyor.. yine ucuz bir lens olacak.. ve pentax'daki gibi sensor base degil lensde olan VRII teknolojisi var..titresim onleme de onleme diyorsun..peki hadi uzun bir tele lens taktik.. tabii pentax'da takacak lens de bulabilirsen..hangisi daha avantajli? lensde olmasi mi sensordeki mi?hangisi daha cok gelistirilebilir? hangisinin ne dezavantaji var, bunlari dusunuyor musun acaba?.......

valla x markasi, y markasi umrumda bile degil, insanlarin ne sectigi de cok onemli degil. ben secimini yapmis mutlu bir adamim. lens bulma sorunum filanda yok, ihtiyaclarima gore en mantikli tercihi yaptim zaten. butcem dahilinde halletim olayi.
gelecek konusunda ise sanirim live-priview isi gelisecek, viewfinder ekrana baglanacak ve ayna kalkacak, bu durumda sr govdeye kayacaktir. ha lens konusunda da burada bir belgesel izledim, almanyada plastik benzeri bir maddeden camdan daha net goruntu veren bir lens uzerinde calisiyorlarmis. ozelligi bukulebilir olmasi. yani 10-1000mm yi ufacik sabit diyaframa sahip lenste sagliyalim hayali gercek olacak galiba.

Tarih: 11 Mart 2007, 20:08 - İp: 88.***.**4.44
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

madem daha kaliteli olsun istiyorsun neden tripod kullanmiyorsun?cunku sen pratik olmasini istiyorsun ayrica.. ama bilgisayarda actiginda da biraz daha kaliteli gorunsun istiyorsun.. peki o kaliteyi kullaniyor musun? hayir..

valla nasil fiyat performans orani varsa, kalite, pratiklik ve maliyet uclusunun de bir orani var. ben kendim icin maksimum noktayi bulacak sekilde cozmusum olayi, gerisi fasa fiso.

ingiltere de satis yapan bir internet sitesine baktim, pentax icin 44 secenek buldu satista olan. yetmiyorsa bilemem.

Tarih: 11 Mart 2007, 20:26 - İp: 88.***.**4.44
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

nicolayy ne nasil diye sordun?..
...
murat, renkler ve zevkler tartisilmaz derler ya, cok dogru bence.. butun kameralarin farkli sonuclari oluyor.. bana gore cok guclu ve guzel d40'in sonuclari..
valla bana soracak olursan, asil iyi sonuclar veren, gokyuzunun renklerinde; canon 5d gibi kameralar.. yeni cikacak mark III'nin de sonuclari super.. 1dsMII harika..
yeni sony ff cikacak deniyor, onun ki de iyi olacaktir.. ama basit dslr'lari alirsak, zaten hepsinin sorunlari var..

........

hisli merhaba.. bizim tartisma aldi basini gidiyor, ama gitsin konusmak iyidir..

hisli flash'la cekim yapmak ustalik istemez hocam.. sen de deneyerek bulabilirsin nasil yapacagini.. zaten dslr almamizin ve kullanmamizin nedeni de bunlari ogrenip iyi fotograflar cekebilmek..
d40'in flash'inin gayet etkili sonuclar verdigini de soylemek istiyorum ayrica..

genc havalari derken neyi kastettigini anlayamadim.. kac yasindasin bilmiyorum, ama sanirim benden cok daha gencsin.. boyle bir dil kullanarak yazmani ona bagliyorum..
eger ki soylersen yasini ogreniriz.. ben 33 yasindayim bu arada..
ve kimseye genc havasi yapmiyorum, artik ne demekse..

orada soylemek istedigim ise cok basit.. ama bir cumleyi icinden cikarip alirsan, digerlerinde ne demek istedigimi ozumsemeden; o zaman tabii ki yanlis anlamalar oluyor..
neyse zarari yok, ben yorulmam sana tekrarlamaktan..

gece eglenceye gittigin zaman manzara cekmezsin zaten.. arkadasini, esini cekersin.. cogu durumda da flash kullanman gerekir.. flash kullanirsan, iso 100'de bile net fotograf alirsin..
ama ki titresim onleme yetenegi gece manzara cekerken falan isime yarar da diyemezsin.. cunku cekilmez..

tabii sen yine son cumleyi alip, ne diyorsun diyeceksin..
sen cok onemli diyorsun titresim onleme.. cunku gece eglenmeye falan gittiginde titresim onleme sayesinde net fotograf cekebiliyorsun..
ben de diyorum ki, gece eglenmeye gittgiinde ac flash'i ve cek, gerek kalmaz titresim onlemeye.. ve zaten gece vakti manzara da cekilmez, titresim onleme falan hikaye yani.. o yuzden gece, titresim onleme sayesinde sunu yaparim ederim demek mantikli degil..
....

ken rockwell ile cozulecek bir sorunum yok benim hisli..
ken, son derece mantikli dusunen bir insan.. ama cogu kararinda ekonomikligi yuzunden kararlarini degistirir.. ve cogu kimse tarafindan da sevilmeyen bir sahsiyet..
zaten sana verdigim linklerdeki yazilarina bakmissan, d40'i nasil da ovduugunu gorursun.. herhalde son derece acikti, cunku yazdiklarini aynen buraya da kopyaladim..

ken rockwell'den ornek verince sen ben de bak ken rockwell boyle de soyluyor diye gosterdim yazilari.. o yuzden kirilmaca olmamasi lazim..

d40 ile 50mm prime lens kullanamayacak olmani da nasil aciklamis gordun sanirim.. o yuzdne benim degil sanirim senin bazi sorunlari ken rockwell ile cozmen gerekecek..

....

evet haklisin, awb sorununu bilgisayarda cozebilirsin.. buna birsey de demem.. ve insanlarin yok islemden gecmeden iyi sonuclar versin dusuncelerine de katilmam.. dslr alan kisi photoshop'la da islemelidir.. yok islemeyecekse zaten kompact kullansin fark etmez..
gel gor ki, fiyati cok ucuz olan dslr'lari genelde cok amatorler de aldigindan artik; firmalar sorun cikarmayacak kameralar sunuyorlar.. bir canon 5d'de bile keskinligi mesela tam olarak kapatamiyorsun.. (ama canon 5d, cok iyi bir kameradir.. su anda alabilecek olsam, bir saniye beklemezdim..)

d40'da oyle bir sorun yok hisli.. gayet iyi ciktilar alabiliyorsun kamera cikisli..

ve ucuz dedigin nikon 18-55 lensi hic de ucuz degil.. (yani ucuz derken, basit, kalitesiz degil demek istiyorum..)
eminim sen de k100d'yi 18-55 ile kullaniyorsun su anda.. ama 50 prime lensin de var yaninda..
pentax 18-55 nasil? kalitesiz mi? cok mu basit? neden aldin o lensle? (tabii almadiysan geri aliyorum soylediklerimi..)

bastan beri soyledim durdum.. sen 50mm prime kullanmakla ne kadar kazani

Tarih: 11 Mart 2007, 20:47 - İp: 86.***.**0.120
nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

dadanagast size özelden bir mesaj attım cevaplarrsanız sevinirim

Tarih: 11 Mart 2007, 20:56 - İp: 85.***.**2.89
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

dadanagast, benim yazmadigim seyleri yazmisim gibi yaziyorsun, sonra yanlis oldugunu soyluyorsun.dogrusunu soyliyeyim genc havalarinin alemi yok lafi ona esprili bir carptirmaydi, yasla ilgili bir sorun yok. bu arada yazdigim kalvye bir bilgisayar oyunu icin kullandigim ozel bir klavye, hatalarin kusuruna bakmayin.

yazdigin herseye cevap veremiyecegim, konu benim istemedigim ve vaktimin alamiyacagi kadar uzadi.

basindan beri senin yazdiklarina spesifik cevaplar vermek haricinde tek bir sey soyluyorum, prime lens amator icin gereksizdir lafi yanlistir. benim makinayla, trest sonuclariyla, insanlarin secimi ile isim yok. karismam da zaten. eger dslr alip prime lens almiyorsaniz yanlis yapiyorsunuz. bu kadar basit.

#hisli' tarafından 11.03.2007 21:04:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2007, 21:01 - İp: 88.***.**4.44
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Prime lens amatör biri için gereksizdir demeyeyim ama olmazsa olmaz da değildir.
Ama mesela ben en çok Nikon 14mm f/2.8 prime lensine sahip olmak isterdim.
Hatta en ideali 8mm olanı.Çünki 5D'nin sahip olduğu o muhteşem 12mm'yi crop makinalara sağlayabilir :D

Tarih: 11 Mart 2007, 21:14 - İp: 85.***.**3.155
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Buraya yazan hepsi birbirinden değerli tüm arkadaşların kendince haklı düşünceleri var.

Ben prime lens kullanıyorum bir adet 50 mm F1.7 minolta lense sahibim ve bazı durumlarda oldukca işime yaradı. portre başarısının yanında düşük ışık ortamında SS+F1.7 oldukca büyük avantaj sağlıyor.

Tamamen kendi öznel fikrimdir, kimseyi bağlamaz ve haklılığı elbette tartışılır ama

Eğer SLR ile çekmenin hissini yaşamak istiyorsanız, Uzun süre başkaca lens alacak bütceniz yoksa yani kit lens bana yeter diyorsanız ve makul fiyata makul sonuçlar almak istiyorsanız...

Eğer Başkaca bir Nikon makine sahibi iseniz ve mesela sigma 10-20 ile çekim yapmak istiyorsunuz ama lens değiştirmek çok zahmetli geliyor şöyle ele avuca gelen ikinci bir makinem olsa diyorsanız...
D40 alın...

Ama bunun dışındaki durumlar için ve ille de Nikon diyosanız, Nikon D70S daha mantıklı gözüküyor. Böylelikle popüler Sigma 17-70 sigma ve ekonomik sigma 70-300 gibi lensleri kullanabilirsiniz.

Tarih: 11 Mart 2007, 21:15 - İp: 85.***.**8.133
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

tabi bunlar kısıtlı bütce için çözümler...

yoksa D40 alıp VRli AF-S li lenslerle oldukca mutlu olursunuz ve hatta boşverin D40'ı aynı lensler ve D200 daha da mutlku eder bünyeyi ama dediğim gibi herşey hesap, kitap meselesi

Tarih: 11 Mart 2007, 21:18 - İp: 85.***.**8.133
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

ya vermiyim dedim ama gitmeden madde madde kendimi anlatmakta fayda var galiba. bizim guild de teamspeak`te bagirip duruyor hizli olacak biraz.

yasim 32, on senedir fotograf cekiyorum kendi capimda ancak becerdigim soylenemz. (edit: ha dslr kullanmadim k100d`den once onu belirteyim)

su marka iyidir bu marka kotudur demiyorum. ortaya bir fikir surulmus bunun yanlis oldugunu soyluyorum.

benim secimim/makinam en iyisidir, govde ici sr en superidir demedim burada. daha once demis olabilirim hehe.

kenden sadece lens ile ilgili kismi alintiladim ben, cunku d40`in kalitesi gercekten umrumda degil. o beni elestirdigin 1500 dolarlik hikayesi ken`in lafi, o yuzden bir sorrunun varsa onunla coz diyorum.

flas ile fotograf cekmeyi biliyorum, bilmiyorum demedim (yine agzima koymussun lafi) amator icin zordur flas ile cekim yapmak dedim. ki zordur.

flas ile cekim yapmayi sevmiyorum, insanlara poz verdirmeyi sevmiyorum, tripod kullanip havalara girmeyi sevmiyorum. tum istedigim sakince, sohbeti bolmeden elde edecegim en iyi kalite ile sevdigim insanlarin dogal fotograflarini cekmek (ornek bazinda konusursak).

sevgiler, saygilar

#hisli' tarafından 11.03.2007 21:28:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2007, 21:25 - İp: 88.***.**4.44