altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

Nikon D40 Body

d40 i body olarak alip uygun fiyata kit olarak satilan 18-55 parasina yakin ya da ondan biraz fazla bir paraya zoom yapmayan (nasil denir sabit mi) kaliteli bir lens istiyorum beni aydinlatirsaniz cok sevinirim onerilerinize ve sizlerin bilgi birikimne ihtiyacim var simdiden tesekkurler

Tarih: 10 Mart 2007, 20:34 - İp: 85.***.**1.58
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ben de herkesi kiniyorum..
ozgur ne oldu hocam, niye kinadin beni durduk yere?
...
ben acikcasi mantiksiz konustugumu zannetmiyorum.. d40 cok iyi bir makine, gormeden ellemeden karar vermeyin kesinlikle diyorum sadece..

kivanc.., 3af noktasi yerine 5af noktasi bulunmasi bir yere kadar fark eder, o da, off center objelerin kadrajlanmasinda.. ama su kadarini soyleyeyim; giris seviyesi dslr alanlarin cogu merkez af'i kullanir, cunku cross-type'dir ve cok daha hizli sonuc verir.. ve zaten cogu insan once digerinden metering alip da, af'i kitleyip kadraji degistirerek cekim yapmiyor.. var mi giris seviyesi dslr alip da kullanan? ben suna adim gibi eminim, cogu insan, henuz nasil yapilacagini da bilmiyordur..
burada az, yok sunu nasil yapacagim sorularini cevaplamadim ben.. acikcasi bunu sadece d40 gibi kameralar alanlar degil d200 gibi kameralar alanlar da soruyorlar..
ve tabii olayin bambaska boyutlari var buna ek olarak.. bu tur giris seviyesi kameralar alanlar, kompaqct'lardan kaliteli olsun ama kolay kullanisli olsun diye aliyor cogunlukla..
d40, inanilmaz kolay kullanisli ve harika bir menu sistemine sahip.. ufak.. cok hizli fokus yapabiliyor.. viewfinder'i ufak ama, zaten 400d ve a100'unku de ufak.. yuksek iso'da falan super sonuclar veriyor.. (yuksek iso'yu da soyluyorum, cunku nedense herkes icin bu cok onemli.. cunku eminim her dslr alan sabahtan aksama kadar iso 1600 veya iso 3200 ile cekiyor.. yok boyle birsey kivanc.. ihtiyaci oldugunda kullaniyor insanlar.. ve cogu insanin iso 1600'e falan ihtiyaci olmuyor.. genelde herkes, aman en kalitelisi ciksin diye iso 100'de cekiyor.. hadi bilemedin iso 400'u gecmemeye calisiyor..)
acikcasi, bircok seyi bir kenara birakmak gerekiyor makine secerken.. ihtiyaclari karsilayacak mi karsilamayacak mi? o onemli.. eger ki karsilayacaksa, neden olmasin?
hele ki, makineyi alacak insanin icine sinmisse o makine..

kivanc, son olarak multicam 530 son derece iyi.. multicam 900'den daha iyi.. multicam 1000 ile arasinda cok da fark yok.. ve multicam2000, yani d2xs'deki, herbirinden kat kat daha iyi..
unutma ki yine kullanacagin lensin onemi var..

....

murat.. k100d'nin de fiyati uygun evet.. ve artisi nedir? titresim onleme.. iste nikon da 55-200 VR'i cikartiyor.. yine ucuz fiyatli olacak..
diger yandan, her iki kamerayi da yan yana kullanip inceledin mi?
ve tabii ki haklisin da, nikon olmasinin da ayrica bir ucreti oluyor.. ki bu da normal.. pentax nerede nikon nerede aksesuarlariyla..
insanlar pentax aliyorlar, sonra yok bir lens bakiyorlar bulamiyorlar.. yok flash ariyorlar bulamiyorlar.. acikcasi ben bunlari goze almazdim..
diger yandan k100d mukemmel bir kamera degil.. pil omru hic iyi degil, surekli fokusda hatalar yapabiliyor..
k100d'yi k10d ile karistirmamak gerekiyor kesinlikle..

......

hisli merhaba..
dogru soyluyorsun ken rockwell oyle soylemis..
ama iste ken rockwell daha neler neler soyluyor.. her soyledigini alip, sonuclar cikarmak gerekiyor..
nasil yani?

http://www.kenrockwell.com/nikon/d40.htm

adresinde d40 degerlendirmesi var ken rockwell'in..
bak ne demis:

My D40 only autofocuses with the latest AF-S lenses, and also the the old, professional, AF-I lenses.

You'll have to focus manually with traditional AF lenses, which means forget about older lenses except macros (I always focus those manually) and fisheyes and ultrawides (easy to focus).

Every AF lens made in the past 20 years meters and exposes perfectly; it's just the autofocus which won't work.

This is a smaller deal than it sounds, since the included kit lens and other modern lenses obsolete the older lenses I thought I might be using with this.

...

bak bir baska konuda yine ne demis:

[URL=http://www.kenrockwell.com/tech/d200-d80-d70-d50-d40-5d-xti.htm]http://www.kenrockwell.com/tech/d200-d80-d70-d50-d40

Tarih: 11 Mart 2007, 18:08 - İp: 86.***.**0.120
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

üşenmedin dimi

Tarih: 11 Mart 2007, 18:11 - İp: 85.***.**2.92
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

usenmedim valla huseyin.. cunku dusunceler tam olarak belirtilmeyince, anlasilmiyor tam olarak..

Tarih: 11 Mart 2007, 18:21 - İp: 86.***.**0.120
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

tesekkur ederim hocam
bazi arkadaslar bana kizabilirler lutfen yanlis bisey solemek istemiyorum ama
ya k100d ya da d40 alicam butcem bunlara yettigi icin ikisinide elime alip inceledim marka fanatigi degilim ama d40 a daha bi icim isindi beni yanlis anlamayin sakin
hepinize cok tesekkur ederim cok yardimci oldunuz

Tarih: 11 Mart 2007, 18:22 - İp: 85.***.**6.71
nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

d40 ın letsgodigital inceleme puanıda diğer kameralara göre yüksek arkadaşlar

Tarih: 11 Mart 2007, 18:22 - İp: 85.***.**2.89
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

nicolayy cunku super bir makine d40..
...
altas, gule gule kullan hocam simdiden..

Tarih: 11 Mart 2007, 18:25 - İp: 86.***.**0.120
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

tesekkurler hocam
bir harf ogretenin 40 yil kolesi olmak varken sana kac yil kole olcaz bilmiyorum artik

Tarih: 11 Mart 2007, 18:34 - İp: 85.***.**6.71
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

dadanagast cok uzun yazmissin da benim yazdiklarimla cok buyuk bir kisminin alakasi yok. o yuzden saygisizlik olarak alma ama geciyorum cok buyuk bir kismini. ben d40 kotu makinadir demiyorum, uzerinde calisacak prime lensi olmayan bir kameradir diyorum. prime lense zaten yeni baslayan adamin ihtiyaci yok demek, firmanin amator buldum opuyorum ismimi satiyorum politakasini savunmaktir, gereksizdir bence.

18-55, 55-200 arti bir 90 dolarlik bir prime dir amator set dedigin. yazdiklarindan artik prime lenslere gerek yok gibi bir anlam cikiyor, cikmasin, komik olur.

bir marka titresim onlemeyi govde icine koyup gayet ucuza satiyor aman ne varki hic onemli degil oluyor, oburu gitmis prime lensi silmis atmis ohh iyi ki yapmis, zaten ihtiyac yoktu diyorsunuz. yanlis bir dusunce.

Tarih: 11 Mart 2007, 18:34 - İp: 88.***.**4.44
nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

dadanagast sana bende çok teşekkür ederim sabırla foruma yazdığın için

Tarih: 11 Mart 2007, 18:36 - İp: 85.***.**2.89
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

@altas hayirli olsun hocam, ne alirsan al guzel fotograflar cekersin zaten, forumlarda yazilanlar isin geyik kismi . o da keyifli ama.

Tarih: 11 Mart 2007, 18:37 - İp: 88.***.**4.44