onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Nikon D3x 24. 4mp

Sony'nin A900 atağına karışılık gelecek makina.Teknoloji blog sitelerinde haberi yer aldı

Some entirely too ingenious hackers have found a reference to the rumored D3X deep within the bowels of Nikon's D3 firmware. The reference includes a list of resolutions available to the upcoming shooter, and it's apparently set to max out at a potentially Higgs Boson-inducing 24.4 megapixels. Word has it that this sensor is likely a variant of the megapixel monster behind Sony's upcoming A900, but since this is all being extrapolated from a few numbers hidden in some firmware, we're going to try not to get too ahead of ourselves at this point.

Tarih: 16 Nisan 2008, 23:41 - İp: 88.***.**5.123
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

ben 6mpde kaldım ya bunlar 24'ü yapıolar onixona katılıorum değiştirene kadar 30+ çıkar neyimize yetmiosa tabi merak duygum harekete geçti tabi =)))

Tarih: 17 Nisan 2008, 01:55 - İp: 88.***.**9.189
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Şimdi o kadarlık fotoyu neremizde saklayacağız beni m1 terabaytı geçen hdd bile yetmez buna. PS'de işlemeye kalksam konu komşudan ödünç bilgisayar esteyip bilişim berkezi kurmak gerekir. cıxx bana yaramaz o kadar mp ama yinede merak ettim doğrusu.

Tarih: 17 Nisan 2008, 09:31 - İp: 81.***.**6.211
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Haberin doğru olma ihtimali yüksek.
Sony 24 MP'lik sensörü sadece kendi çıkaracağı Full Frame A-900 için üretmemiştir. Sony aynı zamanda Nikon'un da sensörlerini karşılıyor. Yine bir kaç küçük farkla aynı sensörü Nikon'a vermesi büyük bir olasılık.

Nikon'un yeni modelinin daha fazla hız (10 fps),tank gibi gövde ve bir kaç fazladan özelleiğiyle A900'ün iki katı fiyata satılacağını tahmin etmek güç değil

Tarih: 17 Nisan 2008, 09:49 - İp: 212.***.**7.190
iizzeett_t
iizzeett_t (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Megapixel in artması fotoğrafa çok büyük bir artı getirmiyor.

Örneğin şu

linke bir bakın Ef-200mm f/2.8 lensle hem 1dsmk2 ile hemd 1dsmk3 ile çekimler yapılmış.
fareyi fotoğraf üzerine getirince aynı alandan croplar değişiyor.

Görüldüğü üzere farkı gözle anlamak mümkün değil.

Yani anlayana...

Tarih: 17 Nisan 2008, 11:07 - İp: 88.***.**3.192
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Katılıyorum,
fotoğraflara bilgisayar ekranından bakan, en fazla 30X40 (o da çok nadiren) baskı alan biz amatörler için 8-10 MP fazlasıyla yeterlidir.
10 ile 24 MP arasındaki farkı görebilmek için çok büyük baskılarla çalışıyor olmak gerekiyor. Bu makinalar da zaten Büyük boy baskı alacak profesyoneller için üretiliyor.

Bir amatörün megapikseli fazla diye makina seçmesi, hele hele bu tip uç noktadaki makinaları alması hayli saçma olur.

Tarih: 17 Nisan 2008, 15:16 - İp: 212.***.**7.190
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

yoo bana geniş açıda lazım oluyor bak :D detay isterim,uçlarda.Ancakta 25MP+

Tarih: 17 Nisan 2008, 16:34 - İp: 85.***.**2.162
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Anlaşıldığı kadarıyla Nikon kotratağa devam ediyor.
Pro segmentte yeni lensler çıkardı.
1D M3'ü D3 ile fena yedi.
Bu yeni makine ile 1Ds M3 e yüklenecek. Canon bu makineyi, her sene yenileyemez. En az 1 yıl daha böyle gitmek zorunda. Nikon daha iyisini yaparsa (1Ds 21 mp) en az 1 yıl bu segmentte lider olur, Canon geri düşer.
Anlaşılan D3X mikrokodu hazır, büyük ihtimalle şu sırada sahada test edliyordur. Yıl sonu photokina şenlikli olacak.
Canonun elide sadece 5D segmenti kalır gibi. Bence çok sıkı bir 5D M2 gelecek, Canon'un başka şansı yok.

Tarih: 17 Nisan 2008, 16:49 - İp: 88.***.**7.141
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bu arada fotokina da küçük bir ihtimal de olsa Pentax KxD FF ihtimali var ki bu da Canon 5D segmentini hedefler. Fotokina için sabırsızlanıyorum.

Tarih: 17 Nisan 2008, 19:20 - İp: 85.***.**5.246
otorite
otorite (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Anlaşıldığı kadarıyla Nikon kotratağa devam ediyor. Pro segmentte yeni lensler çıkardı. 1D M3'ü D3 ile fena yedi. Bu yeni makine ile 1Ds M3 e yüklenecek. Canon bu makineyi, her sene yenileyemez. En az 1 yıl daha böyle gitmek zorunda. Nikon daha iyisini yaparsa (1Ds 21 mp) en az 1 yıl bu segmentte lider olur, Canon geri düşer. Anlaşılan D3X mikrokodu hazır, büyük ihtimalle şu sırada sahada test edliyordur. Yıl sonu photokina şenlikli olacak. Canonun elide sadece 5D segmenti kalır gibi. Bence çok sıkı bir 5D M2 gelecek, Canon'un başka şansı yok.

Çok güzel bir yorum sayın fdemirhan katılıyorum .

Tarih: 17 Nisan 2008, 20:30 - İp: 85.***.**2.54
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

bence samsung ta cok yakında kendi FF makinasını tanıtacak.

Tarih: 17 Nisan 2008, 22:05 - İp: 85.***.**2.107