alibasarir
alibasarir (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D3200 Modelini Duyurdu

24 mp yeni sönsörü ve işlemcisi ile nikon giriş seviyesi d3200 modelini duyurdu http://www.dpreview.com/news/2012/04/19/Nikon-D3200-with-WiFi-Option. geriye doğru bakıldığında 2009 yılından itibaren piyasaya sürülmüş d5000,d3100 ve d5100 giriş seviyesi modelleri göze çarpıyor .şimdi ise aralarına d3200 eklendi .ancak orta sınıf dediğimiz modellerde nikon geç kalıyor sanki .2008 yılında piyasaya çıkmış bir d90 ve iki yıl aradan sonra 2010'da çıkarılmış d7000 dışında orta sınıf gövde maalesef yok .hatta üst sınıf d300 , d300s bile halen güncellenmedi .nikon elbette yeni 24 mp sensörü ve işlemcisi ile orta ve üst sınıf gövde çıkaracaktır fakat ben d3200 ile birlikte birde orta sınıf model duyurmasını beklerdim açıkçası .ayrıca 24 mp dx sensörün performansı nasıl olacak ?.tabiki bekleyip göreceğiz ...

Tarih: 19 Nisan 2012, 11:35 - İp: 85.***.**5.17
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Giriş seviyesinde iki büyük marka arasındaki yarışın iyice kızıştığının ispatı. Kesin olan bir şey var; Nikon, gerekli performansı sağlamayan teknolojiye henüz ulaşmadıysa, megapixeli yükseltmeyi tercih etmedi. APS-C sensörde önce 16 mp ile D5100 ve D7000, şimdi ise 24 mp ile en alt seviyeden giriş yaptı, bunun ardından gelecek modelleri merak ediyorum.

Çok haklısınız, orta seviyede henüz dişe dokunur bir gelişme yok. D300S bir güncelleme gibi görünse de D300'e göre çok daha yüksek kalitede fotoğraf verdiği kabul ediliyor. Ama her kullanıcı yine de bir D400 gibi makinalar bekliyor.

Tarih: 19 Nisan 2012, 12:29 - İp: 46.***.**3.230
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Geçmiş olsun. Nikon da yüksek megapiksel rüzgarına kaptırdı kendini. 16-18mp lik bir sensörle krallar gibi bir D400 beklerken gidip en alt seviyedeki apsc makineyi piyasaya 24mp sensörle sürdü. Bu saatten sonra D400 ün ne şekilde çıkacağını tahmin etmek imkansız.

Bu hatayı canon da yaptı zamanında. 450D ve 40D görüntü kalitesi açısından gayet yeterli modellerken, bu makinelerdeki sensörlerden maksimum verimi alacak çalışmalar/iyileştirmeler yapmak yerine gidip 15mp lik vasat denebilecek bir sensörle 500d ve 50d yi çıkardı. Sonrası malum. 18mp lik 550d ve belki 25mp lik bir 650d...

Tarih: 19 Nisan 2012, 14:10 - İp: 144.***.**7.134
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Nikon, 36 Mp D800'ün kullanıcı teknik yardım klavuzuna diffraksiyon konusunda ekleme yapmış, optimum görüntü kalitesi için f11 üzerine çıkmayın diye not koymuşken , giriş seviyesi D3200'e 24Mp ( pixel yoğunluğu olarak Full Frame'de 54 Mp'ye denk gelir ) sensör koyması ne perhiz ne lahana turşusudur - anlamak mümkün değil

Giriş seviyesindeki kullanıcıların diffraksiyondan bihaber olacağını varsayıp, bas-çek/DSLR-like tarzı makinalardaki gibi yüksek megapixel ile göz boyama/pazarlama yolunu seçmiş oluyorlar bu durumda.

Çoğu kişi aynı sensörü üst seviyelere koymayacakları/koymamaları gerektiği konusunda hemfikir ; olur da koyarlarsa o zaman ne yazarım bilmiyorum

Tarih: 25 Nisan 2012, 06:01 - İp: 96.***.**5.17
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

paperman +1
D5100 alin, D3200 almayin. Baska da birsey demiyorum.

Tarih: 25 Nisan 2012, 23:29 - İp: 190.***.**0.15
alibasarir
alibasarir (üye)
İstanbul / Amatör

yüksek mp'e uyum sağlamak adına sensör boyutunu büyültmek için gerekli çalışmayı yapmadan ebadı ve kapasitesi sınırlı yüksek mp'li dx sensör üretmenin tüketicilerin gözünü boyamaktan başka bir işe yaramayacağını ve imaj kalitesinden ödün vermek anlamına geleceğini düşünüyorum .." misal aynı ebat dx sönsöre sahip d90 12 mp varın gerisini siz düşünün " ..
ayrıca kullanılacak lenslerdede seçim yapmak gerekecek buda extra bir maliyet getirecek tüketicilere çünkü kit ve vb lenslerle yeterli bir performansın yakalanması zor olacak .gerçi günümüz teknolojisinde mercimek kadar sensöre sahip cep tel kameralarına bile 10-12 mp koyuyorlar artık ,tabi amaç tamamen tüketicinin gözünü boyamak ,maalesef bu işe dslr üreticileride alet olmuş durumda,halbuki dslr üreticileri dx sensörlerde 12-16 mp aralığında daha temiz görüntü ( iso performansı vs )üreten ve daha hızlı AF vb yeniliklere sahip olan makinalar üzerinde çalışsalar fenamı olurdu .

" çok aşırı ve sınır aşılmamak şartıyla " Yüksek mp'e karşı değilim olmalıdır ve avantajlarıda vardır elbette .ancak bunun yüksek mp'i kaldıracak boyutta sensörler üretilerek desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum ..
şu an mevcut dx sensörlerde sınır bayağı aşılmış durumda .eh yakında canonda boş durmaz ve 25-30 mp arası duyuru yaparsa hiç şaşırmamak lazım.gerçi dx makinalarda bu yüksek mp çılgınlığı eşliğinde göz boyamayı canon hep yapıyordu şimdi nikonda alet oldu artık , geçmiş olsun ...

Tarih: 26 Nisan 2012, 16:55 - İp: 85.***.**5.17
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

Gerçekten çok üzücü bi olay.Yeni özellikleri olan sağlam bi makine piyasaya sürmek varken bir iki ufak özellikleri değiştirerek piyasaya ürün sürmeleri hiç hoş değil.Anlamadım bi konuda fotoğraf makinelerinde video özelliği. D3200 e full HD video özelliği koymuşlar büyük bi marifetmiş gibi.Video çekecek olan gider video kaMERA alır zaten.Adı üstünde fotoğraf makinesi.

Tarih: 26 Nisan 2012, 20:41 - İp: 88.***.**6.190
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

ali hocam açıkçası giriş seviyesinde af motoru olmayan bir makineye yatırım yapmak bana çok doğru gelmiyor. FF ölçülerinin nerdeyse yarısına sahip olan aps-c sensöre de 24mp'i koyarsan iso 800 de bile göz gözü görmeyebilir Benim varsayımlarım böyle. Bekleyip görmek lazım Umarım yanılırım.

Tarih: 27 Nisan 2012, 12:02 - İp: 78.***.**9.251
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

ISO 800'de "göz gözü görmeyebilir" demeyelim . Sony aynı sensörü kullanıyor ve sonuçlar kötü değil. Mesele hem diffraksiyon, hem kullanılan lensler sebebiyle 24 Mp değerinin anlamsız kalacağı. 24 Mp detayını alabilmek için kaliteli cam gerekiyor ; eh D3200 satılıyor 18-55mm $200'lük objektifle.

$600'lık giriş seviyesi ufacık gövdeye , gidip de $2500'lık pro lens koyacak hali yok ya adamın - parası olsa zaten üst seviye gövde alır .

Dediğimiz gibi, kanacak/kandırılacak insan çok nasılsa .Dünyadaki 100-110 milyon adetlik fotoğraf makinası pazarının 10-11 milyonu DSLR , gerisi 12-14-16 Mp kompakt/like makinalar. Onlar sattığına göre, D3200'de satacaktır.

D3200 için tüm eleştirilerime rağmen Nikon'un üst seviyelerdeki atağını ve çıkardığı modelleri takdir etmemek mümkün değil. Gerçekten muhteşem iş çıkarıyor ve rakibinin tozunu atıyor diyebiliriz . D4, D800/800E gibi modelleri piyasada/mağazalarda bulmak imkansız ( Forumlarda yüzlerce kişinin isyanı var - sıra beklediği ve aylar öncesinden sipariş verdiği halde bir türlü bu makinaları alamadığı yazılıyor ).

Ucuz / nispeten basit / düşük Mp yeni bir full frame makina dedikoduları da var , şu anki modellere ilaveten.

Tarih: 27 Nisan 2012, 17:23 - İp: 96.***.**5.17
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

ISO 800'de "göz gözü görmeyebilir" demeyelim

inş. nikon iyi bir makine yapmıştır. hayırlı olsun diyelim

Tarih: 27 Nisan 2012, 19:13 - İp: 78.***.**9.251
  • 1