furkander
furkander (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D3100den-canon 600d Ye Geçiş ?

Arkadaşlar bana fotografı sevdiren ve başlamama sebeb olan bu site ve sizlere bir sorum olacak...

Öncelikle Nikon d3100 makinem var ve lensler gerçekten çok pahalı canonla uyumlu lensle nikon arasında baya fark ediyor ve zorlanmaya başladım...

2.olarakta Canona baya heves ettim...(yanılmıyorsam titreşim engelleme özelliği gövdede canonlarda)

Nikon d3100 ümü tanıdıgıma satıp çok az bir farkla Canon 600D ye geçiş yapabiliyorum kendimi zorlamadan , bu fırsatı değerlendirimmi ???

600D yide bir tanıdıgımdan 0 ve uygun alacagım...

Şimdiden merakla bekliyorum yorumlarııı...

Tarih: 9 Eylül 2011, 22:33 - İp: 78.***.**2.197
emreaksoy
emreaksoy (üye)
Antalya / Amatör

Aslında iyi bir makine 600d d3100 den ama bu daha çok şahinden inip bir renaultya binmek gibi birşey bence. Ben olsam croplu makine yerine ff makineye geçmeyi tercih ederdim. Belki biraz maddi olarak yüksek ama en azından makinenizi sınıf atlatmış olursunuz

Tarih: 10 Eylül 2011, 03:53 - İp: 78.***.**3.114
devrim1
devrim1 (Üye)
Kocaeli / Amatör

kafana koymuşun bi kere ama pişman olucaksın. sonra canon 700 daha sonra 800 daha sonra 900 ne fark edicek.
emreaksoy arkadaşın tespitine katılıyorum madem geçiş yapmayı düşünüyon ff geçebilmek hedefte olmalı.
iyi seviyedeki canon lensleri çokmu uygun sanki .

Tarih: 10 Eylül 2011, 07:33 - İp: 85.***.**4.193
arkutbay
arkutbay (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili furkander,
17.2.2011 de 2-3 yıl yetecek makine almaktan bahsetmişsin . Yahu 6 ayda ne değişti de kapitalist sistemin daha yenisi-daha cicisi yarışına katılıyorsun
Yapacağın değişiklik sadece gereksiz para harcamana yolaçacak .
Ayrıca canonlarda da gövdede titreşim önleyici yok.
Lenslerin değişecek vs. vs. vs.
Arkadaşların dedikleri de baştan sona doğru . Teknik olarak ta bir amatör için anlamlı bir değişiklik değil.
Makinenin tadını çıkar . Bilgini artır . Bu iş için ayırdığın paralarla ( ve gelecekte de gereksiz ayıracaklarınla ) dünyayı gez ve yeni ufuklarda yeni kareler yakala

Bazen kelimeleri tutamıyorm . Kusura bakma . Sevgilerimle

Tarih: 10 Eylül 2011, 13:39 - İp: 85.***.**1.66
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

anladıgım kadarıyla zaten lens almamıssınız. lensleriniz degişmeyecek. evet nikon lensler canon lenslerden pahalı.
uzun vadede bir nikona canondan cok para harcarsınız.

ancak d3100 satıp 600d alırken arada canona bir fark vermeniz gerekecek, bu fark ne kadar once onu belirlemeniz lazım.
misal 700 lira fark verecekseniz degiştirmeyin gidin ayıracagınız lens parasının uzerine 700 lira daha koyup vasat degil kaliteli ömürlük bir lens alın..
lens alımını ne tarz fotograflar cekmeyi sevdiginizi belirledikten sonra yaparsanız eger, surekli lens almak zorunda kalmazsınız.
aksi halde bikac kereden fazla kullanmayacagınız lenslere boşa para verirsiniz.
d3100 nerdeeeee full frame (misal) d700-d3 nerede
yavas arkadaslar sakin!!
bir kere, eger sizin cekim tarzınız bunu gerektirmiyorsa full frame almanız mantıksızdır.. misal siz ornito fotograf cekiyorsanız full frame bir makine almak sizin için yanlış secimdir. ezbere konusmamak lazım bazı durumlarda.

hal boyleyken eger canona yakın hissediyorsanız gidin canon alın. bu işler insanın gonlune gore yatıgı işler oldugundan en dogrusu bu.

Tarih: 10 Eylül 2011, 17:41 - İp: 88.***.**8.140
furkander
furkander (üye)
İstanbul / Amatör

Hocam o dediğiniz tarihten şimdiye 7 ay geçmiş ve baya şeyler değişti hayatımda...

Herneyse kafaya koydum değiştiricem...

Kafamda 2 makina var...

Canon Eos 600D ?
Canon 60D ?

Nedir görüşleriniz? bu 60D nasıl bende araştırıyorum fakat fikirlerinizide merak ediyorum

Tarih: 10 Eylül 2011, 17:42 - İp: 78.***.**2.197
furkander
furkander (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili Gaijin sen nerelerdesin hele şükür geldin fikir vermeye

Vereceğim fark 200tl olacak o yüzden çok heveslendim...Hemde sıfır 600d..

Lens konusunda 18-55 zaten gelicek makina ile bende 1-2 ay sonra zoom lens alırım ek olarak seneye yaza dogruda macro alırım..Planım bu şekilde...

Image Stabiliser ( titreşim engelleme) özelliği 600D nin gövdesindemi yoksa lenslerdemi oluyor bu konuyu bilmiyorum ?

Tarih: 10 Eylül 2011, 17:59 - İp: 78.***.**2.197
erkinn
erkinn (üye)
Eskişehir / Amatör

kullanılmış d3100 + 200tl ye sıfır 600d hayırlı olsun

titreşim engelleme canonda lenslerde. sony ve pentaxta gövdede.

Tarih: 10 Eylül 2011, 19:42 - İp: 88.***.**9.88
furkander
furkander (üye)
İstanbul / Amatör

erkinn bey bu yorumdan alın kaçırmayın dediğinize inanıyorum

Tarih: 10 Eylül 2011, 21:25 - İp: 78.***.**2.197
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Eğer 7 ay içinde bayağı şey değiştiyse hayatınızda, bu süre zarfında önemli olanın makine değil lens olduğunu öğrenmişsinizdir.

Sizin yerinizde olsam 450D alırdım. Madem lense yatırım yapacağınız için canon alacaksınız ve FF olmayan bir makine alacaksınız (ki şu an ihtiyacınızın olduğunu sanmıyorum FF makineye) o zaman 450D gibi bir makine alıp, geçici masrafınızı düşük tutarak daha iyi bir lens alabilir ve ilerde FF alacağınız zaman makinenizi aldığınızdan çok da aşağı olmayan bir fiyata elinizden çıkartabilecelsiniz.

Canonlarda titreşim önleme ( IS ) özelliği lenstedir.
Bir de not ekleyeyim, D3100 AF motorsuz bir gövde olduğu için lenslerinizde fazladan masraf çıkartacaktır, Canona geçmeniz daha iyi olur tabii ki.

Bunları dışında eğer fikrinizi değiştiremediysem o zaman SIFIR OLDUĞUNDAN EMİN OLDUĞUNUZ 600D'yi alarak lens dizmeye başlamanız mantıklı olur.

Tekrar söyleyeyim, ben D90 18-105 kullanıyorum ama eğer 450D 500D 550D makinelerinden birisi elime uysaydı kesinlikle alırdım.D90 ı sırf elime oturduğu için aldım ve parasını çıkarttığım zaman satıp 5D Mark II veya ona param yetmezse 2.el 450D alarak lens dizmeye başlayacağım.

Tarih: 10 Eylül 2011, 22:24 - İp: 78.***.**4.195
furkander
furkander (üye)
İstanbul / Amatör

g.emre

Bu şekilde uzunn uzunn yazdığından ve ilginden dolayı teşekkürler

450D çok eski bir makina onu alacağıma hiç değiştirmem daha iyi makinamı...
Benim değiştirmek gibi bir isteğim yoktu , hatta d3100 alırken 600D yeni yeni çıkıyordu fiyatı uçuktu baya..

Değiştirme sebebime gelince;
1-Lens fiyatları
2-200tl farkla makineye sahip olabilme ( bu agır basıyor zaten )
3-Yeni çıkan bir makine oluşu
4-Canonlara her zaman ilgim olmuştu zaten fakat bütçem olmadıgı için nikon tercih etmiştim..

g.emre
Yinede ilgi alakan beni mutlu etti , teşekkürler....

Tarih: 11 Eylül 2011, 01:03 - İp: 78.***.**2.197