soner1053
soner1053 (üye)
Manisa / Meraklı

Nikon D3100 Ve 50mm F/1. 8d Af Lens

Merhaba arkadaşlar.

Hemen konuya girmek istiyorum. Nikon D3100 almak istiyorum. Zaten yanında 18-55mm bir lens veriyorlar ve ben portre çekimleri için 50mm. 1.8 lens almak istiyorum kısacası arka planın flu olmasını istiyorum. Sizce bu lensi almalımıyım? Yani arka planı yeterince flu yaparmı? Yoksa 55-200 lensmi alıyım?

Teşekkürler.

Tarih: 30 Temmuz 2013, 00:52 - İp: 176.***.**2.144
paradoksss
paradoksss (üye)
Giresun / Amatör

aynı hatayı ben de yaptım, elle netlerim ne olacak dedim ama her model aynı piskolojide olmuyor kaldı ki biz de her gün pozitif olmuyoruz.bazen lcd de doğru netlediğimizi sanıp pc ye atığımızda görüntünün tam net olmadığını görmek çok can sıkıcı oluyo.tavsiyem bikaç ay bekle ve para biriktir g serisi al. dediğime kulak ver kolayı varken zoruna kaçıp "ustalaşmak" nedir anlamıyorum ama bir şeye faydası olacağını düşünmüyorum elle netlemenin.sonuçta diğer lensler otomatık olacak, kendini bile çok geliştirmiş sayılmazsın şahsi kanaatim öyle en azından.

Tarih: 31 Temmuz 2013, 08:43 - İp: 78.***.**8.0
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Elle netleme hiç de kolay değil. Sony NEX kullanmama rağmen (pocus peaking var) elle netlemeden hiç keyif almıyorum. Çok da bulanık fotoğrafım oluyor. Geçmiş geçmişte kaldı, şu anda AF dışında objektif kullanılacaksa Zeiss için Leica için olur.

Tarih: 1 Ağustos 2013, 16:20 - İp: 88.***.**9.10
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Herkes, eskiden manuel lens ile fokus yapiliyorsa , ben de elbet yaparim diye dusunuyor ama kazin ayagi oyle degil ...

Ana sebep, eski SLRlerde fokusu kolaylastiran parlak/ortada kirilan cizgili-petekli focus "screen"lerin DSLRlerde olmamasi.

Diger bir etken, SLRlerin 35 mm film icin ayna ve vizorlerinin uretilmis olmasi. O sebeple vizorden bakildiginda goruntu cok daha buyuk ve aydinlik. Cogumuzun sahip oldugu DSLRlerin ise ayna ve vizoru APS-C sensor boyutunda , cok daha kucuk.( FF olanlar degil tabi )

Bir de tabi eskiden yapilan cekimlerle, gunumuzdekiler arasinda fark var. Elinizde bir veya bir kac gun icinde cekeceginiz sadece 36 karelik bir film olunca, yapilan cekimlerin aceleye gelmesi hic gerekmiyor . Gunde de 10 fotograf cekecekseniz zaten dunyanin butun vakti sizin - birazini da fokusa harcarsiniz, olur biter ...

Tarih: 2 Ağustos 2013, 03:38 - İp: 96.***.**5.17
ozy1976
ozy1976 (üye)
Yurtdışı / Amatör

d3100 yerine d90 tavsiye ederim illa d modeli objektiv kullancaksan !

Tarih: 3 Ağustos 2013, 02:07 - İp: 87.***.**1.194