ozgury1905
ozgury1905 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D3100 & Canon 550d

Merhaba arkadaşlar sormak istediğim bir soru var.
1 haftaya kadar DSLR fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Bundan önceki makinem Canon EOS 400D'ydi ve yaklaşık 50-60cm yukseklikten düştükten sonra ekranı kırıldı. Canon dayanıksızdır demek istemiyorum ama biraz çekiniyorum o olaydan sonra.
Aslında aklımda 550D var ama onun için bütçemi çok zorlarım gibi geliyor. 500D alırsam da aklım kesinlikle 550D'de kalacak.
Nikon'a gelicek olursak da 3100 ve 5000 arasında kaldım. AF motoru olmadıgını biliyorum ancak uzun süre lens değiştirmeyi düşünmüyorum o yüzden o konuya değinmeden çekim kalitesi ve diğer özellikleriyle eleştirirseniz sevinirim.

Canon 550D = 1400 TL
Nikon D3100 = 1100 TL
Nikon D5000 = 1150 TL
Canon 500D hakkında bir fikrim yok ama o da 1200TL civarıdır sanırım.
Bunlar dogubanktaki sıfır fiyatları.
Ve açıkçası benim 1100tl gibi bir param var. biraz daha beklememe ve 550d almama değer mi sizce ?
Bir süre D3100 kullansam daha sonra değiştirsem nasıl olur. Çünkü 500D de alsam benim asıl gönlümde yatan makine d90 ve onu da yaz sonunda alabilecek duruma gelicem. Sizce yaz sonuna kadar kullanmak için 550d'ye 300tl daha fazla vermek mantıklı olur mu ?

Görüşlerinizi bekliyorum ancak her iki makine için de söylüyorum makinelerin kaliteleri vasat değil. Sanki hiç üretilmeseler daha iyi olacakmış gibi konuşmalar lütfen yapmayın. Çünkü forumlarda gördüğüm kadarıyla bazı arkadaşlar utanmasalar Canon'a porselen kadar kırılgan ve dayanıksız diyecekler. Nikonun da bazı eksiklerinden dolayı yerin dibine sokuldugunun farkındayım.
Aslında 550D nin daha iyi bir makine olduğunu biliyorum ancak sizce yaz sonuna kadar bir kullanım için 300tl fazla ödemek ve makineyi almak için 1 ay daha beklemek yerinde bir karar olur mu ?

Tarih: 10 Aralık 2010, 16:11 - İp: 85.***.**7.58
ozgury1905
ozgury1905 (üye)
İstanbul / Amatör

ben daha önce hong kong dan almıştım ve 7 haftada gelmişti ama sanırım araya bayram girmesiyle de alakası olabilir.
Sizin önerdiğiniz link 2 dolar taşıma ücreti alıyor ve chicago, IL, United States dan geliyor. 2-3 hafta içinde gelir ozaman sanırım ?
Son olarak bir şey soracaım. bu 200 dolar üstü ürünlerin gümrükten geçmediği doğru mudur ? yani lenslerimi de dışardan alsam sorun yaşar mıyım acaba ?

Tarih: 10 Aralık 2010, 20:34 - İp: 85.***.**7.58
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

50-60cm yukseklikten düştükten sonra ekranı kırıldı.

nikon d300 de dusurseniz ekranı kırılır, taş degil kaya degil cam parcası bu.marka yada modelden bagımsız bir durum.

elinizde onceki makineden kalma canon lensleriniz yok sanırım?

500d alırsanız aklınız 550d de kalacak, peki d3100 alırsanız 550d de kalmayacak mı?
yazın kesinlikle d90 alacaksanız gidin d3100-d500den hangisi ucuzsa onu alın.
5 kurus bile fazla vermeye degmez.

haa yok ben canondan memnundum diyorsanız 500d alın, 550d almaya degecek bir farkta yok ortada.
yaz sonundada aklınıza yatarsa 60d ye gecersiniz..

tabi ben ne alırsanız alın yaz sonunda degiştirme ihtiyacı duymayacagınızı ve sonraki modelleri beklemeye karar vereceginizi dusunuyorum.

Tarih: 10 Aralık 2010, 20:38 - İp: 92.***.**3.115
ozgury1905
ozgury1905 (üye)
İstanbul / Amatör

önerileriniz için gerçekten teşekkürler, gaijin.

Sanırım ebay'dan aldıgım ekranla yaptırıcam makinemi. satarsam da öyle satarım diye dşünüyorum kimse arızalı diye para vermek istemiyor.

Tarih: 10 Aralık 2010, 20:43 - İp: 85.***.**7.58
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

2-3 haftada gelir mi bilemem. Bence önden adamlarla yazış. Belli olmaz, 2 haftada da gelebilir, 5 haftada da. Bu arada noel'in yaklaştığını da hatırlatayım.

gümrükte limit nakliye bedeli dahil 100€ diye biliyorum. Bunun üstünde birşey getirilemez diye bir kural yok. Gelir, gümrüğe takılır. Gidersiniz vergisini öder alırsınız.

Tarih: 10 Aralık 2010, 23:32 - İp: 212.***.**7.110
ozgury1905
ozgury1905 (üye)
İstanbul / Amatör

gümrüğe takıldığını bana bildiriyorlar mı ve gümrükte bunun için % kaç vergi ödemem gerekiyor peki ??

Tarih: 11 Aralık 2010, 00:34 - İp: 85.***.**7.58
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Bilmiyorum, hiç başıma gelmedi. Bildiriyor olmalılar.

Tarih: 11 Aralık 2010, 00:59 - İp: 212.***.**7.110
bep
bep (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fiyat performans açısından 500D gayet yerinde bir seçim yada Nikon D5000 okuduğum bütün internet sayfalarında resim kalitesi olarak oldukça övgü alıyor fiyatlarıda birbirine yakın. Bu arada gene forumlarda okuduğuma göre D5000 ve D90 aynı resim kalitesini veriyor sensörleri aynı D90da sadece ekstra bazı özellikler mevcut ama alıcağınız resim kalitesi aynı. D5000 gövdede af sorun değilse her türlü yeticek D90 almanıza gerek bırakmıyacak bir makinadır diye düşünüyorum

Tarih: 11 Aralık 2010, 10:57 - İp: 88.***.**2.90
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

bugune kadar 10larca lens aldım ebay'den ilk defa bir lens gümrüğe takıldı. fiyatı 110dolardı 500mm aynalı bir lens.
1 ay bekledim gelmedi, takip numarası olmasına rağmen bir bilgi edinemedim. sonunda işyerime topkapı avpim'den teslim alacağıma dair bir kağıt geldi.
dün gittim, gümrüğe takılma nedenini öğrendim.
satıcı tam bir antenmiş, küçücük kutuyu koccaman bir koliye koymuş.
gümrük memuru eşliğinde açtık baktık,
bana, "bu ne" dedi, bende "lens" dedim, "nasıl bir lens bu göze nasıl takılıyor" dedi, dedim "fotoğraf makinası için", "tamam ozaman" dedi ve muaftır damgası vurdu, 1 saat süren kağıt işlemlerinden sonra 2.05TL damga pulu parası ödeyerek lensimi alabildim.

neyse uzatmayalım, gümrüğe takılma mevzusu şöyle:
150eur veya 200dolar üst limit. bu limiti geçenler genelde takılır. takılmayabilir de
ucuz olsada aynı üründen çok sayıda içeren paketler genelde takılır(ticari amaç)
ürünün içeriği önemli.
genelde büyük lensler takılabilir (teleskop ve askeri amaçlı zannedildikleri için)
ama işin en önemlisi oradaki göbekli pala bıyıklı gümrük memuru amcanın o gün karısıyla kavga edip etmemesine bağlı. canı isterse muaf tutar canı isterse tutmaz.

kargo süresine gelince,
çinden hong kong'dan 25günden önce gelen kargo görmedim
amerikadan 1ayda geldiği de oldu, türk kargo şirketlerinden hızlı olarak 5günde geldiği de oldu
avrupa'dan gelen kargolar da 15günü geçmez.
bu süre bayram ve yılbaşı dönemlerinde kesinlikle uzar.
ayrıca, bayram ve yılbaşı dönemlerinde gümrük memurları biraz daha esnek davranıyorlar gümrük vergisine tabi tutma konusunda.
eş dost hediye alır, yurtdışından hediye gelir muhabbeti.

ebay'den çok uçmadan ürün alabilirsiniz, yeterki kargo takipli olsun. eninde sonunda gelir

Tarih: 11 Aralık 2010, 11:15 - İp: 88.***.**5.161
ozgury1905
ozgury1905 (üye)
İstanbul / Amatör

bilgileriniz için çok teşekkürler.
bugun makineme müşteri bldum p.tesi günü satışı gerçekleştiricem
sormak istediğim soru şu:
Nikon D5000'in D90 ile aynı sensörü kullandığını biliyorum. Peki D3100 daha sonra çıkan bir model ve Nikon D5000'den de D3000'den de üstün oldugu söyleniyor. Sizce ne yapmalıyım ?
D5000 daha mı mantıklı ? Ya da D3100 de aynı sensörü kullanıyor mu D5000 ile (dolayısıyla d90 ile)

Tarih: 11 Aralık 2010, 13:43 - İp: 85.***.**7.58
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

d5000 ve d3100'de gövde üzerinde AF motoru yok. yani ilerde lens gereksinimi duyarsanız lensin üzerinde AF özelliği aramanız ve daha çok para vermeniz gerekecek.

d90 da ise gövdede AF motoru var. böyle bir sorununuz olmayacak

canonun bütün DSLR'larında gövdede AF motoru olduğundan böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

Tarih: 11 Aralık 2010, 13:46 - İp: 88.***.**5.161