nicco
nicco (üye)
Hatay / Doğa Fotoğrafçısı

Nikon D3000’de Takıldım Kaldım

Merhaba fotoğrafa meraklı birisiyim,5-6 ay önce bilmeden ,sadece görünüşe dayalı gittim D3000 aldım ,fakat bu sürece kadar az çok çözdüm nasıl bi makine oldugunu kullanışını ,gövdede netleme motoru olmaması vs vs.Benim sorunum karar veremem ,bunu almadan önce aklımda fuji hs25 vardı zoom vs çok cazip geliyordu,fakat öneriler hep nikondan yanaydı ,Her türlü bi fujiye aşağılama vardı.O yüzden gittim nikon seçtim ,işin aslını ögrenince nikonun kaliteli bir makine oldugunu farkettim ,fakat aynı makinede kalmakda istemiyorum model değiştirmeyi düşünüyorum,İstediğim manzara ,portre böle ne bilim olur olmadık yerde ilginç pozları yakalamak,aynı zamandada kısa filmlerlede azda olsa ugraşıyorum o yüzden video kayıt yapan makine tercihimdir.Max 1300 TL'lik makine alabilirim kendiminkini satıp ,üzerine ekleyeceğim,Bu yüzden sizlerinde fikrini alayim dedim.Kendi takibim sonucu Fujidelerde hs30 ilgimi çekiyor bilmiyorum şıpsevdi gibiyim çabuk aldanabiliyorum ama güzel makineyede benziyor 5100 de aklımın bi tarafında ama onunda gövdede af motoru olmayınca kafam takılıyor,canonlar baya bi ilgimi çekiyor.Canon kötü diyorlar her 5 insanın 3 ündede canon var ,bu denklemide çözmüş değilim.Fuji hs30 -nikon 5100 bu makineleri kullanan varsa iyi ve kötü yönleriyle yazmasını rica ederim,Bana önerebileceğiniz makineleride göz önünde bulundurcam sizden en büyük ricam önerdiğiniz makinenin özelliklerini iyi ve kötü yanlarını yazın ona göre bende araştırayim

Tarih: 26 Kasım 2012, 00:48 - İp: 46.***.**5.226
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

İşiniz çok zor..

Ne bilmediğini bilmemek kadar kötüsü olamaz..

Tarih: 26 Kasım 2012, 02:56 - İp: 88.***.**5.121
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle söyleyeyim kısa film çekmeyeceksiniz, çekmiyorsunuz. Bunu benden daha iyi bilmelisiniz.
D3000 almadan önce daha iyi araştırmalıydınız, yazıyoruz AF motoru yok diye.

AF motorunu bir kenara bırakırsa D3000'de size yetmeyen ne var?
Daha iyi fotoğraf çekmek için emek harcayarak kazandığınız para yetmeyecektir. Daha iyi fotoğraf için fotoğrafa emek harcayın.

Şu an benim D90 ile çekip sizin D3000 ile çekemeyeceğiniz bir şey yok. Aynı şekilde D3000 ile çekemediğiniz bir şeyi D5100 ile çekemeyeceksiniz.

Olur da şöyle bir fotoğraf çekmek isterseniz bir Canon 350D yeterli gelecektir.
http://www.juzaphoto.com/shared_files/uploads/36997.jpg

Bu fotoğrafı başka bir makineyle çekince daha mı güzel olacaktı ?

Makine almayın, kendinizi geliştirin.
Makro yapacaksanız lense makineye para vermek yerine makro tüp alın, ters bağlama adaptörü alın.
Yok manzara çekeceğim derseniz CPL filtre alın, ND filtre alın?
Portre çekicem derseniz AF-S 50mm 1.8 lense 500 vermek yerine 2. el bir Nikon AI-S F1.4 lens alın mesela ?

İş sizde bitiyor her halukarda.
Ama yok illa ekipmanımı genişleteceğim derseniz tavsiyelerim üst paragrafta...

Tarih: 26 Kasım 2012, 09:03 - İp: 88.***.**7.55
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Juzadan örnek veriyorsun da Juza nın 350D ye taktığı lens bu..

TIKLAYINIZ

600mm f.4 kullanmış genelde. 25.000 liralık lensle çekilen fotoğrafı örnek gözterip, 350D bunu çeker demek yanıltıcı olmuyor mu...

#turnusol' tarafından 26.11.2012 17:11:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Kasım 2012, 17:04 - İp: 88.***.**5.121
  • 1