king007
king007 (üye)
Bursa / Amatör

Nikon D3000 Vs D5000 Bir Çaylağa Yardım

Merhabalar,

Normalde Nikon S6 bana yetecek kadar fotoğraf çekiyorum.
Çok nadir de olsa bu tarz makinelere ihtiyacım oluyor.
Örneğin, bebek bekliyoruz ve son zamanlarda ortaya çıkmış olan doğum fotoğrafçılığı diye bir şey söz konusu.
Çok fazla gerekli olmasa da feci akıllıca bir iş.
Yıllar sonrası o anları o kadar kaliteli belgeleyebilmek hoş bir şey olsa gerek.
Ancak bu iş için 300-800 YTL arası bütçe ayırmak gerekiyor.

Bu bütçeyi ayıracağıma,
Şu anda Almanya Media Markt ta tax free ile beraber 300 € ya Nikon D3000 almak bana mantıklı geldi.
Bebeğimin ve eşimin çekimlerini kendim yaparım, hem de bir makinem olmuş olur.
En kötü ihtimal ile bir daha kullan(a)mazsam bir tanıdığıma hediye ederim.
D3000 modelinin SLR fotoğrafçılık ile pek alakası olmayanlar için yardım sever bir makine olduğunu duymuştum.
Bence benim işimi de görebilecek gibi.
D3000 üzerinde standart Nikkor 18-55 mm lens var.

Bir alternatifte D5000 modeli, bunun üzerinde ise Tamron 18-200 Lens var ve fiyatı tax free ile 500€.
Şu anda media markt Türkiye de D3000 üzerinde standart Nikkor 18-55 mm lens ile bile bu fiyattan daha pahalı.

Özetlemek gerekirse;

Nikon D3000 + Nikkor 18-55 Lens = 300€ (~575 TL)
Nikon D5000 + Tamron 18-200 Lens = 500€ (~960 TL)

Fikir olması açısından da;

Nikon D 90 Fatbox Kit + AF-S DX VR 18–105 mm F3,5–5,6G ED = 785€ (~1500 TL)

Ben Temmuz ortası Almanya da olacağım.
Katalogtan gördüğüm kadarı ile kampanya 10 Temmuz da bitiyor.
10 Temmuz a kadar bu modeller kalır mı o da ayrı konu.
Bir arkadaşım bu hafta içi Almanya ya gidecek, muhtemelen ona aldırıp bir kenara koyduracağım, ben gidince de tax free olayını halledip dönerken makine ile geleceğim.

Başta da bahsettiğim gibi, çok fazla bu tarz makinelere ihtiyaç duymadığımı da göz önünde bulundurursak,
Sizce hangi seçimi yapmalıyım?
He, ihtiyaç duymadığım ilgi duymayacağım anlamına gelmiyor.
Belki bu dünyaya böylece giriş yapmış olurum

Fikirleriniz benim için çok değerli olacaktır.
İyi günler dilerim.
Ahmet

Tarih: 21 Haziran 2010, 12:22 - İp: 194.***.**8.10
kerempekin
kerempekin (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın King,
Bence yukarıda sıraladığınız bu tarz makinalardan aldığınızda, bu işi yıllardır profesyonelce yada amatörce yapan kişilerinki gibi sonuç alacağınız kalitede fotoğraflar çekebileceğiniz gibi bir kanıya kapılmamanız gerekiyor. Sonuçta fotoğrafçılık tamamen ekipmana bağlı bir uğraş değildir. Hatta bu tarz dediğiniz makinalarla şu an kullandığınız makinanızdan daha kötü sonuçlar alma şansınız bile var. Siz size yetecek kadar fotoğraf çektiğiniz Nikon S6 nızla devam edin. O makinaylada gayet güzel kareler yakalıyabilirsiniz. Paranızda cebinizde kalır.

Tarih: 21 Haziran 2010, 13:39 - İp: 85.***.**1.231
king007
king007 (üye)
Bursa / Amatör

Sevgili kerempekin,

İlginiz için teşekkür ederim.
Ancak maalesef fikrinize tamamen katılamayacağım.
Fotoğrafçılık bence, tamamen olmasada büyük çoğunlukla ekipmana bağlıdır diye düşünüyorum.
Yoksa bu kadar model olması ve makinelerin günümüze yeni modeller ile adapte edilmesi başka biçimde açıklanamaz.

Asıl konuya tekrar dönersek,

D5000 in D3000 e göre avantajları, aradaki 400 TL lik fiyat farkına değer mi değmez mi?

Teşekkürler,
Ahmet

Tarih: 21 Haziran 2010, 14:23 - İp: 194.***.**8.10
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Ne demek S6 ile cekilen fotolardan kotu fotolar elde etme sansi falan!!!.Iyi olup para cebinde kalsin abiligini oynamayin lutfen burda.D3000 deki kapasite o s6 denilen compact makinayi 1000 e hatta aldigin sonuclar itibari ile 10.000 e falan katlar sanirim ki matematiksel bir denklem yapmam gerekiyor gercek katsayiyi bulmam icin.Ne kazanirsin alirsan D3000 i siraliyayimda bilmeyen var ise yardimim dokunmus olsun!!!
1-Daha hizli fokuslama ve daha net,dogru fokuslama(bu lens ile de orantili bir durum ama ne olursa olsun bir compact makinadan herzaman iyidir)
2-Daha iyi aydinlatma ve isik dengesi
3-Daha iyi cozunurluk ki resimleri buyuttugunde bile netlik compact makinalardaki gibi kendini koyuvermez!!
4- 4-5 kat daha etkili flash ve daha natural flash aydinlatmasi.Compact makinalarda bu flash genelde dengesiz isigi ile ya yetersiz kalir yada parlak bir sonuc verir(Birde ben Nikon DSLR makinalar uzerindeki flaslarin , en iyi aydinlatmayi veren ve en basarili flaslar oldugunu iddia ederim ki bu cok onemli bir ozelliktir)
5-Gece cekimlerinde daha iyi ISO degerleri ve hizli lensler ile flassiz cekime olanak saglamasi
6-Nikona ozel makina icinde NEF formatinda cekimler yapildiginda,yanlis bir isiklandirma olsun,renkler olsun,beyaz denegesi olsun tum bunlarin degistirilebilmesine olanak saglamasi
7-Compact makinalarda olmayan ne zaman sarz ettigini unuttugun uzun pil omru
8-...Daha sayayimmi D3000 al diye seni ikna etmek icin artik bilemiyorum.
Biraz ilgi ve bilgi edinerek,makinayi kurcaliya kurcaliya hakim olunca,ben napmisim daha once compact denilen oyuncaklarla diye sanirim uzuleceksin.Yok ben cok acemiyim yapamam dersende al auto moduna,cek resimlerini gene senin isini fazlasi ile gorur...Yazik etme resimlerine,bende bebek sahibi bir insan olarak derhal bir DSLR almani tavsiye falan degir,emrediyorum... Paran var ise biraz daha iyisi ve performanslisi olan video ozellikli D5000 alirsin ama yok ise canin sagolsun al gec D3000 kafani fazla yorma...

#ozansan' tarafından 21.06.2010 14:56:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Haziran 2010, 14:50 - İp: 221.***.**6.23
kerempekin
kerempekin (üye)
İstanbul / Amatör

sayın ozansan,
siz herhalde benim yorumumun anafikrine vakıf olamadınız. Sizin mesleğiniz okuduğum kadarı ile reklam fotoğrafçılığı, fotoğrafçılık ise benim için çok sevdiğim bir hobi. Şimdi ben desemki, reklam fotoğrafçısına vereceğim para ile gidip daha iyi bir ekipman alıyım, fotoğraflarıda ben çekiyim. Sizin elde ettiğiniz sonuçlara yaklaşma şansım varmı. Burada arkadaşımız fotoğrafçılığı bir hobi haline getirmekten bahsetmiyor, profesyonele para ödiyeceğime ekipman alır, işimi görür, kullanmazsam birine hediye ederim diyor. Ve beklentiside profesyoneller gibi çekimler yapmak. Bu arada kompakt-dslr farkları aydınlatmanız içinde teşekkürler.
sayın ahmet bey,
ben d5000 i 18-135 ile kullanıyorum. Bence aradaki farka kesinlikle değer. Çünkü video çekim özelliğinide mutlaka kullanacaksınız. Tabiki video çekerken hareketli ekranda çok işinize yarar.
Saygılarımla.

Tarih: 21 Haziran 2010, 15:19 - İp: 85.***.**1.231
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Olay sadece fotograf cekmek olsa idi sende yapardin inan ama onunla bitmeyen daha cok sey var icinde.DSLR kullanmayi bu kadar buyutmeye hic gerek yok canim arkadasin inan benzettigin durum cok farkli bisey.Sonucda bilge falan olmaya gerek yok yani bunun icinki alacagida zaten baslangic seviyesi,gayet guzel aciklama menusune sahip kolay bir makine.D3S falan gibi biraz daha karisik gibi gorunen(hicde karisik degil aslinda)ust sinif bir makina almayacak sonucta yani...

Tarih: 21 Haziran 2010, 15:28 - İp: 221.***.**6.23
okiii
okiii (üye)
İstanbul / Meraklı

Neticede giriş seviyesi modeller zaten yeni başlayanlar için tasarlanmış...

Bu arada bizim ülke hem fakir hemde herşey pahalı 575 tl ne güzel fiyat oranın ikinci el piyasası kimbilir ne kadar ucuzdur...

Tarih: 21 Haziran 2010, 18:52 - İp: 85.***.**4.157
hapshi
hapshi (üye)
İstanbul / Meraklı

selam ben almanyada yasiyorum cumartesi günü ben d3000 aldim mediamarkta 333 eur ama bi yanlisi düzeltmek istiyorum kampanya yarin son 10 temmuza kadar degil 10 temmuza kadar faizsiz taksit imkanini uzatmislar sanirim yanlis anlamissin makinada süper gayet memnun kaldim.

Tarih: 21 Haziran 2010, 21:36 - İp: 188.***.**9.127
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D 5000 üzerinde bahsettiğiniz Tamron 18-200 lens VC özellikli mi? Yani titreşim önleyici motora sahip mi? Bu tür uzun zumlarda bu özelliğin oluşu önemli. Tahminim değil. Eski ürünleri elden çıkarmak için düzenlenmiş bir paket.
Bence bütçenize en uygun olan D3000 de karar verin...

Tarih: 22 Haziran 2010, 09:47 - İp: 217.***.**8.132
king007
king007 (üye)
Bursa / Amatör

Sayin hapshi

Verdiginiz bilgi icin ne kadar tesekkur etsem azdir. Ben katalogu detayli incelememistim. 10 Temmuzu gorunce kampanya suresi sanmistim. Ancak aynen dediginiz gibi dun son gunmus. Postunuzu gorur gormez suan Stuttgart taki bi baska arkadasimdan rica ettim. Gidip bir tane d5000 aldi. Daha dogrusu ellerinde kalmamis ancak kapora birakarak ayni fiyattan siparis kabul etmisler. Cihaz yarin teslim edilecekmis. Bilgi verdiginiz icin tekrar tesekkurler. İyi gunler.

Tarih: 23 Haziran 2010, 17:07 - İp: 86.***.**6.49
sanem_eda
sanem_eda (üye)
İstanbul / Amatör

ben her yere baktım d3000 in ortalama fiyatı 1.000. buda en ucuzu. siz d3000 için 575 tl demişsiniz. nerede 575 tl ye buldugunuzu ögrenebilir miyim king??

Tarih: 4 Temmuz 2010, 19:32 - İp: 88.***.**0.96
  • 1