bozok34
bozok34 (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D3000 mi Yoksa Canon 1000d mi ??

Merhaba ;

Ben son 1 yıldır amatör fotoğrafçılığı bir hobi olarak yapmayı düşünüyordum ancak gerek işlerin yoğunluğu gerekse maddi sıkıntılar bu konu üzerine bu zamana kadar yeterince odaklanamama neden oldu.

Geçenlerde canon 1000d yi teknosa'dan kampanyalı olarak 1000 tl ye alan bir arkadaşımın makinasını alıp incelemem ve bir kaç kare çekmem içimde küllenen fotoğrafçılık hevesini tekrar alevlendirdi diyebilirim

Artık giriş seviyesi bir SLR almaya kararlıyım.Bunun için son bir haftadır gerek nette gerekse satış noktalarında bazı araştırmalar yaptım.

Sonuç olarak iki makinada karar kıldım.
- Canon 1000D
- Nikon D3000

Şimdi anladığm kadarı ile bu iki ürün birbirinin muadili gibi görünüyor.
İkisininde şu anki fiyatı 1199 TL. Malesef teknosadaki kampanya bitmiş
Daha ucuza bulabileceğim bir yer biliyorsanız yardımcı olun lütfen.

- Canon 1000D de Live View özelliği var Nikon D3000 de yok. Acaba bu özllik bir SLR makinada çok ihtiyaç duyulan bir şeymidir yani sizce ekrandan fotoğraf çekmek önemlimi? Aslında En çok kafamı kurcalayan konu bu.

-Her iki makinada da video çekim özelliği yok zaten yokluğuna pek üzüleceğimi sanmıyorum amaç fotoğraf çekmek.

-Canon 1000d 7 noktaya , Nikon D3000 11 noktaya netleme yapabiliyor. Bu Nikonu seçmem için yeterli bir sebep mi?

-Nikon D3000 in ekranı Canon 1000D ye göre daha büyük mesela bu özellik beni aslında nikona dahada yaklaştırıyor.

-Sanıyorum Canon 1000D de CMOS , Nikon D3000 de CCD sensor varmış.Bunların farkı nedir hangisi daha iyidir??

-Her ikisininde suya ve toza karşı koruması falan yokmuş zaten sürekli dağda bayırda falan dolaşmıcam amatör manada benim için bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum.

Kısacası arkadaşlar yalın bir şekilde şu soruyu soruyorum :
NİKON D3000 Mİ YOKSA CANON 1000D Mİ ??

Artık araştırmaktan usandım ve bir an önce bu iki makinadan birini almak istiyorum.Lütfen son kararımı vermekte bana yardımcı olun. Ne olursa olsun tabiki önemli olan fotoğraflardaki görüntü kalitesi. malesef benim bunu sınayacak ne ekipmanım nede bilgim var bu yüzden sizlerin görüşleri benim için çok önemli.

Teşekkürler....

Tarih: 28 Ağustos 2010, 23:57 - İp: 88.***.**5.57
safaozaslan
safaozaslan (üye)
İstanbul / Amatör

Aynı ikilemi haftalardır ben de yaşıyordum.Düşüncelerim şu şekilde

Öncelikle şunu söleyebilirim ki, gerek nikon d3000, gerekse canon 1000d olsun, alacağın son yer teknosa veya herhangi bi teknomarket olmalı.(tabi çok ciddi bir kampanya olmadıkça)Orada belirtilen 1199 TL nikon d3000 fiyatı, 18-55mm kit lensli fiyatıdır.O lensin VR özelliği yoktur, VR özellikli lens ile birlikte 1299 TL'dir.Canon 1000d fiyatını bilmiyorum.

Geçen hafta Eminönü'nde nikon d3000 + 18-55mm VR lens ile birlikte 2 yıl ithalatçı firma (karfo karacasulu) garantili fiyatı 1080 TL'ydi.Düşünürsen adresini verebilirim.Bunun yanında Hayyam çarşısı ve doğubankta daha uygun fiyatlara bulabilirsin.Tabi garanti şartları biraz daha farklı olur.

Nikon d3000 mi canon 1000d mi sorusuna gelirsek, biri diğerinden iyi onu al gibi bir cevap bekleme.Nitekim bunun cevabını kimse veremez.

Yapman gereken iki ürünün de tüm özelliklerini incelemen, ki zaten yapmışsın.Bu özelliklerden hangileri senin işini kolaylaştırıcak,veya hangisi senin için bir artı teşkil etmiyor, buna karar vermek.Live view özelliği ile compact makine gibi çekim yapmak mı, LCD ekranının biraz daha geniş olması mı?

Aynı durum CCD ve CMOS sensör için de geçerlidir.Biri diğerinden iyi diyemeyiz.Evet, CMOS sensör daha yeni bir teknolojidir ve CCD sensöre göre daha az ısınıp daha az enerji tüketir.Fakat bu işin teknik kısmı.İki makine ile de tam sarj ile yaklaşık olarak aynı sayıda çekim yaparbilirsin.Örnek fotoğraflara bakacak olursan da CCD ile CMOS arasında herhangi bir fark göremezsin.Ayrıca nikon d3000'in CCD sensörü, canon 1000d'nin CMOS sensöründen daha büyüktür.Bu da canon 1000d'nin az bir farkla da olsa focal çarpanının daha fazla olacağı anlamına gelir.

Benim kafamı kurcalayan en büyük farklardan biri de nikon d3000'de AF motoru olmayışıydı.Bunun anlamı AF olmayan lensleri nikon d3000 ile manul fokus olarak kullanıcak olman.Bunu bilmende fayda var.

Sonuç olarak ben de haftalardır bu iki model arasında gidip geliyordum ve nikon d3000 almaya karar verdim.Bana göre nikon d3000 ergonomik yapı olarak canon1000d'den daha başarılı.İki ürünü de eline alma imkanın olursa farkı sen de görebilirsin.Bu benim için büyük bir artı.Aynı zamanda 3 inc LCD ekranı da benim için kayda değer bir avantaj.

Son olarak şunu söleyebilirm ki, hangi ürünü alacak olursan ol hiçbir şekilde pişmanlık duymazsın.Her iki marka da şu anda dünyanın en iyi markaları.Senin ihtiyacını fazlasıyla karşılarlar.Fazla düşünme, kafan rahat olsun.

Tarih: 29 Ağustos 2010, 01:41 - İp: 217.***.**7.161
abdullah_55
abdullah_55 (üye)
Samsun / Meraklı

kolay gelsin. 2 makinayı da elime aldım biraz kullandım. kullanmasını bilen için 2 makinada çok iyi. kimi nikonu tavsiye ediyor kimi canonu. benim tercihim canon ama hangisini kullandığında için rahat ediyorsa onu al

Tarih: 30 Ağustos 2010, 11:40 - İp: 81.***.**3.20
bozok34
bozok34 (üye)
İstanbul / Meraklı

Hepinize çok teşşekür ederim arkadaşlar. Ben sonunda gözümü kapadım ve D3000 aldım. Şu anda deniyorum ve bu seviyede beni hayli aşan bir makina giriş seviyesi olmasına rağmen.Kurcalıyarak şimdeden bir çok özelliğini çözdüm.

Fiyatıda bence gayet uygundu 989 TL 12 taksitte 1007 Tl ye geldi.

Yakında çektiğim amatör fotoları burada yayınlarım inş.

Tarih: 30 Ağustos 2010, 15:03 - İp: 88.***.**5.57
deniz-anasi
deniz-anasi (üye)
İstanbul / Meraklı

merhabalar...

aynı ikilemdeyim şuam... bu yazıyı görünce pek bi mutlu oldum açıkcası... benimde gönlüm nikon d3000 e kayıyor...
siz aldınızı söylüyorsunuz... memnun kaldınızmı... tavsiye edermisiniz...
teşekkürler...

Tarih: 14 Ekim 2011, 20:15 - İp: 78.***.**9.81
  • 1