sezeraggez
sezeraggez (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Nikon D3000 Başlamak İçin İdealmidir?

Merhaba arkadaşlar. Sitenize yeni üye oldum, bi konu hakkında burdaki profesyonellerden yardım almak istiyorum. Fotoğraf konusuna yaklaşık 1 senedir çok ilgiliyim bu mesleği üniversitede de okumak istiyorum, yaşım daha 18, lise son öğrencisiyim bu sene 2 tane profesyonel tanıdığım var gerek onlardan olsun, gerek internetten derslerden olsun, gerek yazılı kaynaklardan olsun ciddi biçimde bilgi birikimim oldu, fotoğrafçılığın temeldeki teknik bilgilerini, çekim tekniklerini diğer özelliklerini az çok biliyorum. Başlamak için kendime öğrenci bütcesine uygun, ve yeni başlayanlar için ideal bi makine bakıyorum. Kafamda son canlanan modeller Nikon D3000 ve Canon 1000D modelleriydi, ancak nikonun arayüzünün başlayanlar için daha ideal olduğunu, ve çok maliyetli bir makine olduğunu duydum. Forumda da D3000 alan arkadaşlara iyi yorulmar yapılmış, sizin bu ikili hakkında düşünceleriniz nelerdir, benimle fikirlerinizi, önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler

#sezeraggez' tarafından 09.07.2010 13:37:09 tarihinde düzenlendi.

#sezeraggez' tarafından 09.07.2010 13:37:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Temmuz 2010, 13:34 - İp: 85.***.**8.170
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

konu acmadan once forum kurallarını okudunuzmu?
sanmıyorum

forum kuralları;
3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=44983

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=45156

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=44915

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=44915

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=44537&syf=2

Tarih: 9 Temmuz 2010, 15:32 - İp: 217.***.**6.41
sezeraggez
sezeraggez (üye)

Kıyaslama yapılan konuyu görememişim, kusuruma bakmayın.

#sezeraggez' tarafından 09.07.2010 18:19:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Temmuz 2010, 18:17 - İp: 85.***.**5.36
fox67
fox67 (üye)
Zonguldak / Stüdyo Fotoğrafçısı

kardeşim basın yayın okuyacaksın anlasılan benım kendıme göre tercıhım canon ve nikon dur . baslıç yapacaksna maliyeti tuzlu birsey bakma d3000 modeli canon 1000d modellerı gercekden gusl bır ekıpman olusturana modeller egerkı ıcın de varsa bu heves bu tutuku ilk makinanı alırken kımseye danısma ilk makinanı almadan bak söle dıyım nikon la canon koy yan yana ılk bırını sonra dgrını al elıne hangısı parmaklarını havalara ucuruyosa o anda karrını sen ver sundan emınım bu tutukunla guzel bı okadr alacagın makına ile ii fhoto lar yakalayacaksın basarılar sımdıden sana

Tarih: 9 Temmuz 2010, 20:06 - İp: 88.***.**0.87
sezeraggez
sezeraggez (üye)

Radyo televizyon okumayı düşünüyorum öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim şekil itibariyle d3000 daha hoşuma gitti ama teknik özelliklerinden çok çok anlamışlığım olmadı ondan konuyu açma düşüncem oldu forumdada d3000'i çok övmüşler, evet sanırım d3000 alacağım

Tarih: 9 Temmuz 2010, 20:41 - İp: 88.***.**1.173
mete_
mete_ (üye)
Yurtdışı / Amatör

İlerde lens(ler) alacağım diyorsanız canon u köşeye atmayın Nikon d3000 de af(auto focus) lens sorunu yaşayacaksınız, daha kısıtlı seçenek ve daha çok maliyet oluşacak. Gerçi son çıkan lenslerinin çoğunu afli çıkarıyorlar fakat canonun bu konuda önüne geçemezler Canon 450D, 1000D modellerinede bakın yukardada söylenen gibi içinize sineni alın, üstündeki lens zaten 6 ay kadar bir süre sonra yetmeyecek yeni arayışlara gireceksinizdir =)

Tarih: 15 Temmuz 2010, 17:43 - İp: 78.***.**9.240
sezeraggez
sezeraggez (üye)

Tavsiyeniz için teşekkür ederim, bahsettiğiniz modellerede baksam iyi olcak sanırım

Tarih: 16 Temmuz 2010, 13:01 - İp: 88.***.**8.129
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Nikon piyasada bulabileceğiniz en iyi makineleri üreten bir markadır. Ama bu üstünlük D80 ve üzeri modelleri için geçerli. (D80,D90,D200,D300,D3 vs.) Ancak giriş seviyesi dslr larda pek iyi değil.(D3000, D5000) Çünkü ürettiği giriş seviyesi gövdelerde af motoru ve gövdede titreşim önleme bulunmaz. Yani lens seçerler. D3000 Nikon'un ürettiği en basit gövde tabi en ucuz aynı zamanda. Fakat ne varki ileride daha farklı lens aradığınızda Üzerinde af-s yazan VR li lensler almak zorunda kalacaksınız ve bunların fiyatı gövdenin çok üzerine. Yani epey pahalı olacak. gaijin'in verdiği 3. linke bir bakın. Ama kit lens dışında başka lens almazsanız gayet iyi bir makine.

Canon 1000D ise lens seçmez ama onda da gövdede titreşim önleme yok. Zaten Canon'un lens çeşitliliği ve fiyatları daha iyi. Gaijin kendisi zaten 1000D yi tecrübe etmiş bir arkadaş. En doğru bilgiyi gene o verir.

Tarih: 17 Temmuz 2010, 13:01 - İp: 85.***.**8.37
sezeraggez
sezeraggez (üye)

Çok teşekkür ediyorum badboy, kararımı D3000'den yana vermiştim ama tekrar düşünmek çokta mantıksız değil

Tarih: 17 Temmuz 2010, 15:24 - İp: 88.***.**3.237
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

canın hangisini istiosa onu al bence ... ben d3000 kullandım fiyatına göre gayet iyi bir makina eminimki 1000d de ööledir . Lens olayına çok takılma şu anda nikonun ürettiği tüm optikler af-s yani optikten af motorlu ve çeşit olarakta seni kesinlikle tatmin eder başlangıç olarak, fiyat olarak canondan çok farklı değildir .. seçim senin tabiki

Tarih: 17 Temmuz 2010, 16:01 - İp: 188.***.**2.54
sezeraggez
sezeraggez (üye)

Aslında nikonu tercih etmemdeki neden kullanıcı arayüzünün yeni başlayanlar için ideal olması(araştırma yapıldığında kaynaklarda öyle belirtilmiş). Teknik olarak bilgim iyi ancak uygulamaya dökmeden bi işe yarayacağını sanmıyorum onun için en rahat uygulayacağım makineyi arıyorum Yorumunuz için teşekkür ederim.

Tarih: 17 Temmuz 2010, 16:13 - İp: 88.***.**3.237