colmehmet
colmehmet (üye)
Antalya / Meraklı

Nikon D3000 Alınmalı Mı?

Merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım ve size birşey danışacağım yardımcı olursanız sevinirim. Çocukluğumdan bu yana fotoğraf çekmeyi çok seviyorum ancak şu ana kadar hep kompakt makine ya da telefon kullandım. şu an elimde canon a3350 kompakt makine var. net fotoğraflar çekiyor memnunum ama ben de artık dslr dünyasına taşınmak istiyorum. sürekli fotoğraf çektğim için çevremdeki arkadaşlar da bu yönde hemfikirler. ama çevremde fotoğraftan anlayan kimse yok maalesef. şu an fazla bütçemde yok gözüme çarpan nikon d3000. biraz araştırdım video çekmiyormuş falan ben videoyu önemsemiyorum, zaten kompakt makinem o işi görüyor. şimdi ben bu makineden alsam başlangıç için yeterli olur mu? bir de ileride yeni lensler alarak makineyi geliştirebilir miyim yoksa makinenin potansiyeli bir yere kadar mı? bu arada hiç eğitimim falan yok sadece kendi çapımda manzara, makro, eski ev resimleri falan çekiyorum. bu makine bu alanlarda işimi görür mü? bütçemde 1000 tl ye kadar. şimdiden teşekkürler.

Tarih: 3 Şubat 2013, 08:37 - İp: 188.***.**4.159
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon'un D3000 ve D60 gövdelerini tavsiye etmem. 1000 TL'ye ikinci el Canon 500D ya da Nikon D3100 bulunabilir sanıyorum. Bir de o paraya ikinci el Sony NEX bulabilirsin (3, 5 farketmez).
1000 TL'ye seçenek az değil. Son birkaç yılda üretilen makinelerin çoğu yeterli kalitede fotoğraf veriyor zaten.

Tarih: 3 Şubat 2013, 12:34 - İp: 84.***.**5.188
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D3000 tabiki alınmalı. Neden alınmasınki?
Ama almadan önce sıkı bir incelemeden geçirmelisin. Bazı durumları sende eksiklik yaratırmı? ona bakmalısın.
Örneğin;
Küçük gövdesi eline oturuyormu? Genellikle küçük ele daha iyi oturur. Eli büyük olanlar sıkıntı çekerler.
Bütçen kısıtlı olduğu için anlaşılıyorki kit lensle uzun müddet idare edeceksin. Gövdede AF motoru yok. Lens alacağın zaman AF motorlu lens almaya dikkat edeceksin. (ama zaten şimdi üretilen bütün lenslerde AF motoru var.) Ayrıca belirteyim 18-55 kit lensinde af motoru var.
Şunu da hemen söyleyeyim Nikon'un giriş seviyesi makinaları diğer markaların giriş seviyesi mmakinalarından menüleri daha fazla öğreticidir, daha kolay ve anlaşılırdır. Nikon D3000 in menüsünü incelediysen çok kolay ve basit olduğunu göreceksin.
Nikon D3000 ile ve 18-55 kit lensi ile şimdilik seni tatmin edecek her türlü fotografı çekebilirsin.
Karar senin. İyi alışverişler...

#ercan43' tarafından 03.02.2013 15:05:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Şubat 2013, 15:03 - İp: 92.***.**1.8
colmehmet
colmehmet (üye)
Antalya / Meraklı

teşekkür ederim verdiğiniz öneriler için. ben dslr makine bir defa alıp onunla devam etmek istiyorum. benim asıl merak ettiğim bu makineye nikonun her türlü lensi uyup uymaması. eğer her türlü lens uyuyorsa şimdilik alıp biraz çekimlerde kendimi geliştirmek istiyorum daha sonra param oldukça lens alıp daha güzel fotoğraflar çekebilirim diye düşünüyorum. özellikle makro çekimleri çok seviyorum.

Tarih: 3 Şubat 2013, 20:04 - İp: 188.***.**1.251
nuri2009
nuri2009 (üye)
Konya / Doğa Fotoğrafçısı

d3000 i tavsiye etmem kardeşim çünkü 2007 model bi makina ve exxped işlemci var şuan ise expeed3 işlemci kullanıyor nikon çekeceğin fotoğrafı sadece vizörden görebiliyorsun ve lens bulmak skıntı videoda yok yanlış hatırlamıyorsam biraz daha araştır bence

Tarih: 6 Şubat 2013, 14:15 - İp: 81.***.**1.73
silzey
silzey (üye)
Şırnak / Amatör

Nikon D3000 hiç alınmamalı. senin yeterli seviyede anlayacağın dilde bir kere türkçe menü yok.arka ekranda görüntü canlı izleme özelliği yok.işlemcisi eski.arkadaşın dedği gibi oldukça yıl itibarı ile eski bir makina seni hiç tatmin etmez.

Tarih: 6 Şubat 2013, 15:25 - İp: 78.***.**1.218
colmehmet
colmehmet (üye)
Antalya / Meraklı

teşekkürler arkadaşlar bugün alacaktım son yorumlardan sonra biraz canona doğru kaymaya başladım yarın teknosa, gold dolanacam biraz belki yarın ilk dslr makineme sahip olurum

Tarih: 7 Şubat 2013, 01:44 - İp: 213.***.**6.119
colmehmet
colmehmet (üye)
Antalya / Meraklı

bugün golddan nikon d5100 aldım aslında hiç aklımda yoktu ama golddaki elemanın da biraz katkısı oldu. (ikna yeteneği iyiydi elemanın ) bütçemi 800 tl daha zorlayıp bu makineyi aldım. alır almaz birkaç foto çektim manuel ayarda ama hep karanlık çıkıyor otomatikte normal. biraz manuel öğrenmem lazım. bir de vizörden fotoğraf çekmek harika birşey kısmetse ilerleyen günlerde paylaşırım burada

Tarih: 7 Şubat 2013, 13:38 - İp: 213.***.**2.224
silzey
silzey (üye)
Şırnak / Amatör

Güle güle kullan faturalı 1650 ye almışın.istanbulda spot fiyatı 1100 e sormuştum,sıfır fiyatını kutusunda.olsun faturalı olunca kafan rahat en azından.Ben alsaydım 550 i tl cebime harçlık kalırdı.

Tarih: 7 Şubat 2013, 15:10 - İp: 78.***.**1.218
colmehmet
colmehmet (üye)
Antalya / Meraklı

yapma yaa. internetten fiyat araştırması yapıpta almıştım halbuki. neyse sağlık olsun. 12 taksit yaptırdım gerçi. spot alsaydım öyle bir imkanım olmazdı heralde. böyle avutayım bari kendimi

Tarih: 7 Şubat 2013, 18:11 - İp: 213.***.**2.182
silzey
silzey (üye)
Şırnak / Amatör

Dediğim ürün nakit peşin fiyatı idi.sağlık olsun.İstanbulda olmayaşın bir handikap.

Tarih: 8 Şubat 2013, 00:30 - İp: 78.***.**1.218
  • 1