didem_1
didem_1 (üye)
Erzurum / Amatör

Nikon D3000

Nikon D3000 hakkında ne düşünüyorsunuz ? Başlangıç için iyi bir makinemi ?

Tarih: 14 Haziran 2010, 16:27 - İp: 88.***.**7.108
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon'la Nikon'a karşı değilim. Ben imanla (*) desteklenen cehalete karşıyım.

Canon ve Nikon hakkında beğendiklerimi de yazdım. Sadece bu dünyada kargadan başka kuş olabileceğini aklından geçirmeyen zihniyet beni hasta ediyor.

(*) Burada "iman" ifadesiyle kastım "markaya iman"

Tarih: 15 Haziran 2010, 18:47 - İp: 78.***.**8.242
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Valla Antikayi bizim burdaki Japonlarla tanistirayim,onlara anlat derdini.Sen hangi dergileri takip ediyorsun ve ne derecede Turkiyede bu makinalarin didigini cikarip inceleyen kac tane dergi var bilemiyorum ama ben 4 tane dergiye uyeyim ve hepside teknik test bolumleri ile gayet yol gosterici saygin dergilerdir.Dergiler gayet kaliteli ve Turkiyedeki dergiler gibi masal anlatmiyor acikcasi...SOny yada Pentax almam cunku okuduklarim dergilerin %90 inda Canon veya Nikonlardan daha iyi olduklarina dair hicbir isaret yok.(Son cikan NEX 3-5 mesela tam bir hayal kirikligi.Heveslendim alalim diye,kucuk olsun kolay olsun falan,ama test sonuclarindan sonra bariz bir sekilde belli olan negatif sonuclardan sonra nasil alabilirim ki)Zaten sana ve senin zevkine bir lafimda yok.Sen sevmissin ve hosunada gidiyorsa devam et yani ne diyebilirimki.Ben hem tecrubelerim,hemde okudugum kaynaklari yorumlayarak kendime bir yol sectim ve bana gore en makul performansi bu markalarda buldum.En kaliteli markalarla da hasir nesir olduguma dair hicbir suphem yok...
Beni Canon yada Nikona iman etmekten vazgecirecek bilgin,tecruben ve deneyimin var ise aktar,hazirim baskalarinada iman etmeye.Ben goremiyorum baska iman edilecek urunler bu kategoride(DSLR)...

#ozansan' tarafından 16.06.2010 10:09:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Haziran 2010, 09:59 - İp: 221.***.**6.23
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Dergilerin yorumları mı? Buna gülüyorum ve gülerken ayağa kalkmam gerekiyor !... Beni yorum falan ilgilendirmiyor, beni bilgi ilgilendiriyor. Gerekli teknik bilgiyi de bir önceki mesajımda verdim zaten.

Ben daha araba, fotograf makinası vs. hakkında çıkan advertorrıal dergilerde bir kere bile tarafsız yorum görmedim, anlayacağın böyle dergilere hiç mi hiç iman etmem. "ama onlar saygın tarafsız dergiler..." falan diye traşa devam edeceksen, etme, okumuyorum bile. (aslını ararsan paragraf, kompozisyon falan gibi şeylerden bihaber olduğun için senin mesajlarını okurken zorlanıyorum, üstünkörü okuyorum )

Dergiler falan da traş, en başından söyledim, bilfiil gerçek tecrübe bağlar beni. Ben kendi adıma gördüm göreceğimi, gövdeden stabilizasyon gayet iyi çalışıyor, 25 yaşındaki 2 adet lensimde mükemmel sonuç aldım.

Tarih: 16 Haziran 2010, 10:28 - İp: 78.***.**8.242
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Nikon veya Canon iyidir demek çok anlamlı değil bence,
Mesela Canon40D iyi iken 50D açıkça "kötü" , bunu bizzat kullanıcılar söylüyor örnek fotoğraflarla anlatıyorlar.

Nikon 3000D de bence "iyi olmayan" bir model,
Örneğin Sony a-300 bundan çok daha iyi bir makine,
Nikon D300 de (D3000 değil !) Sony A-700 den iyidir bana göre,
Yani model model karşılaştırma yapmak gerekiyor, ancak bu durumda sağlıklı bir yargıya varabiliriz.

Yine dergi ve sitelere bakacak olursan örneğin sony a-350 a-300 den iyi bir makine ama kullanıcılar tam tersini söylüyor va a-300'e yöneliyorlar. Demek ki yorum ve testler çok güvenilir değil (ama yine de bir veri olarak işe yararlar)

Yine örneğin Pentax K-X modeli var , oldukça iyi fotoğraf kalitesi var ama vizörde AF noktalaı gözükmediği için yerden yere vuruluyor (tamam bence de önemli bir eksiklik) Ama gövdeden AF motoronu kaldıran Nikon'a aynı güçte bir tepki gelmiyor. Veya pentax veya sony tüm modellerine gövdeden titreşim engelleme özelliği koyuyorlar fakat bu özellik Canon ve Nikon'ların hiçbirisinde yok. Yine kimse bu bir eksikliktir demiyor. Dergilere bakacak olursak bu bir extra ; sony ve pentax (bir de olympus) bu özelliği spor olsun diye koymuş ama Canon ve Nikon temel fonksiyon saymadığı için koymamış.

Yeri geldiğinde Canon'un ucuz lenslerinden dem vuruluyor; 200TL gibi bulunabilen 50mm F:1,8 (plastik mucize) yere göğe konulamıyor ama Canon kullanıcıları bu lensi ( IS ) özelliği olmadan kullanmak zorundalar. Halbuki ben yaklaşık aynı paraya metal gövdeli, ve çok daha başarılı Minolta F:1,7 buluyorum ve mis gibi SSS olarak kullanıyorum.

Yine sony DSLR lerin dahili flaşı bulunan modelleri, bir başka flaşı kablosuz olarak tetikleyebiliyor ve kullandınız mı bilmiyorum ama harika bir özellik, adamlar koymuş işte...

Kısacası, Canon veya Nikon mutlaka iyi değildir...
Sony,Pentax veya Olympus da iyi modeller üretmişlerdir ve kulanıcıları da genelde memnundurlar.

Tarih: 16 Haziran 2010, 13:27 - İp: 78.***.**8.142
ozansan
ozansan (üye)

Antika arkadas aynen adin gibisin.Nerde yorum kelimesi benim yazdiklarimin icinde,nerde ben dergilerin yorumlarindan falan hareket ederim olayi?.Bilmedigin icin yada dergileri Turkiyedeki gibi hikaye anlatan dergiler zannettigin icin kendi kendine gelin guvey olmussun,yorumla is yaptiklarini zannediyorsun.Aksine yorum yok,grafik,resim,detay,performans degerleri gibi gorsel ve teknik veriler sunulur bu dergilerde.
Illaki Canon yada Nikon diye bir takintimda yok acikcasi.Bunun icin gene almis oldugum makinalari siralamakta fayda var.Siz hava atiyor deyin,bende tecrube ve bilgi konusur diyeyim olsun bitsin:
Nikon D40,D60,D90,D700,Olympus e420-520,Canon 450D,5DMII ,Pentax k-m, ve compact sinifinda Canon G9,G10,Panasonic DMC LX3,Ricoh GRD2,CX1,Sigma DP1s,Sony wx1......Yalanim varsa size satmam merak etmeyin!!!

#ozansan' tarafından 16.06.2010 14:27:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Haziran 2010, 14:04 - İp: 221.***.**6.23
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Fipar çok güzel yazmış, o yorum yok sadece bilgi var denen dergilerde kriterleri iyi kötü diye katogorize ediyorlar, dolayısıyla yorum işin içine gömülüyor.

Mesela hiçbir allahın kulu Nikon'un D3000'e uygun 50mm F1.8 lensi olmadığını eksi hanesine yazmıyor. Yok işte, yok. Üzerine 50mm AF takamadığım DSLR'ı kıvırıp kıvırıp .... çöpe mi atacağım.

Liveview'ın ne kadar işe yarar birşey olduğu tartışılır, ama arkadaşlar "liveview" olmamasını olumsuz olarak niteliyorlar. Allahbilir, bir zamanlar üzerinde kamera olmayan cep telefonu aramıştım umutsuzca. Aldığım notebookun kamerasını bantladım üzerinde MicroSoft'un sefil Windows'u çalışıyor diye.

Ozansan'ın yazdığı ilk paragrafı malum sebebten okumadım (Trash'e attım), 2. paragrafındansa kullanım değil, alım-satım tecrübesi olduğunu öğrendim.

Tarih: 16 Haziran 2010, 14:27 - İp: 78.***.**8.242
ozansan
ozansan (üye)

Bende bir test adami oldum Japonyaya geldigimden beri.Napar adam Turkiyede 2000tl lik makinalari burda 1000 hatta 900 tl ye almaya imkan var ise.D3000 500tl ise kitiyle mesela,550d simdiden 600$ olmussa,D90 kiti ile 750 dolara kadar inmisse,7D 1600 dolarlarda ise 15-85 ile.Pentax K-X i 300 dolar gibi komik bir rakama aldi isem ve D700 u tam alacak iken kaynana dugun hediyesi olsun ben alayim onu sana deyiverdiyse ben napayim...

#ozansan' tarafından 16.06.2010 15:18:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Haziran 2010, 15:00 - İp: 221.***.**6.23
okiii
okiii (üye)
İstanbul / Meraklı

Ozan pentax kx den memnunmusun nasıl makine...

Tarih: 17 Haziran 2010, 01:15 - İp: 85.***.**4.157
ozansan
ozansan (üye)

Gayet guzel bir makine ve renklerde D3000 e benzerlik var.En guzel yanida muthis ISO performansina sahip olmasi.Ben arada makine kiralarim merak ettiklerimi alir 1 haftalik kullanimlardan sonra veririm ve buda oyle bir makinaydi.Tek sevmedigim nokta,fokusladigi noktayi gostermemesi idi ama bildikten sonra nereyi fokusladigini fazlada bir sorun yokru acikcasi.Daha once burda olumsuz gorusde bulundum yorumlarda ancak makinayi kullandiktan sonra fazla buyuk bir sorun olmadigina karar verdim acikcasi.Zaten cok buyuk bir beklentimde yoktu acikcasi.Bir merak giderdim ben sadece bu makina ile diyeyim...Bayanlar arasinda cok meshur burda kucuk olmasi dolayisiyla.Birde renkli renkli alternatifler sundular bayanlara ve onlarda tuttu sanirim kapis kapis.Benim elime oturmadi acikcasi...

Tarih: 17 Haziran 2010, 11:18 - İp: 221.***.**6.23