didem_1
didem_1 (üye)
Erzurum / Amatör

Nikon D3000

Nikon D3000 hakkında ne düşünüyorsunuz ? Başlangıç için iyi bir makinemi ?

Tarih: 14 Haziran 2010, 16:27 - İp: 88.***.**7.108
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Çok iyi bir makine. Hiç düşünme derim. Fiyatı da çok uygun.

Tarih: 14 Haziran 2010, 16:53 - İp: 217.***.**8.132
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Baslangic icin en iyi ve ucuz makinadir.CCD sensor kullanmasi bakimindan renkler daha canlidir ve baslangic seviyesindeki kisilere ve bana bile hala hitap eder ki ben D90 ve D700 sahibi iken!!!
Canonda tavsiye ederim tabiki videoda cekecem dersen illaki ama bence videoyu ne cok cekersin,nede ona yetecek kartta hafiza burakirsin cok cekersen ve fiyat farkinida dusun 550D ile arasindaki.

Tarih: 14 Haziran 2010, 16:54 - İp: 221.***.**6.23
didem_1
didem_1 (üye)
Erzurum / Amatör

AF göstergesi yok ama . Bu nasıl etkiler ? Video kayıt yok . Görüntü sabitleyici yok . Bu nasıl etkiler ?

Tarih: 14 Haziran 2010, 16:58 - İp: 88.***.**7.108
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

AF motoru yok --- AF türü objektifleri manuel kullanabilirsiniz AF-S objektifleri AF kullanırsınız.
Video kayıt yok --- Video çekemezsiniz. Olanlarda şimdiye kadar kaç kez video çekmiş merak ediyorum.
Kıpraşım engelleme yok --- Canon ve Nikon'un en ucuzundan en pahalısına kadar hiçbir modelinin gövdesinde zaten yok. (Ennnn son modellerde varsa da benim haberim yok )

Tarih: 14 Haziran 2010, 17:12 - İp: 85.***.**3.114
didem_1
didem_1 (üye)
Erzurum / Amatör

Sonuçta amatör biri için iyi makine , öyle değil mi

Tarih: 14 Haziran 2010, 17:25 - İp: 88.***.**7.108
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

didem_1 :
Sonuçta amatör biri için iyi makine , öyle değil mi

Hangi açıdan baktığınıza göre değişir :

Üzerinde gelen kit lensle ömrünün geri kalanını geçirecek bir amatör için mükemmel bir seçim.

Gelecekte 50mm F1.8 gibi hızlı, keskin, belkide dünyanın en kullanışlı lensini 2.elden sadece 250 TL'ye almayı düşünen amatörler için yenilecek koca bir kazık.

Son 10 yılın fotografçılıkta kayda değer en önemli icadının stabilizasyon olduğunu idrak etmiş, aynı fiyata gövdeden stabilizasyonlu Sony veya Pentax tercih etmiş amatörler için gülünç bir tercih.

Bir yerlerden dünyanın en baba fotografçılarının Nikon kullandığını öğrenmiş, fakat Nikon'un babalara sattığı süper ekipmanla kalite olarak markası dışında uzaktan yakından alakası olmayan, Canon-Nikon adından başka birşey bilmeyen amatörlerin parasının söğüşlemek için harika bir tuzak.

Yaptığı seçim için forumdan tavsiye değil, tasvip ve takdir bekleyen, cevap olarak ne yazılırsa yazılsın, herşeyi orjinal seçimi doğrultusunda yorumlayan amatörler için mutlaka desteklenmesi, pohpohlanması, tasvip ve takdir edilmesi gereken süper bir seçenek.

#antika' tarafından 15.06.2010 13:32:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2010, 01:03 - İp: 88.***.**8.73
bedava-shop
bedava-shop (üye)
İstanbul / Firma

Merhaba,

ne kadar ekmek o kadar köfte !!!

bu paraya bu makineyi almaktansa canon eos 1000 d veya ikinci el temiz 450 d & 500 d alın...

Tarih: 15 Haziran 2010, 12:20 - İp: 85.***.**7.74
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

-Govdede olan sabitleyiciler,lensdekine oranla daha az etkilidir ve bu test sonuclari sonucu ispatlanmis negatif bir durum aslinda her ne kadar bizde var bak onlarda yok gibi bir arti ozellik cagrisimi yapsada Pentax ve Sony acisindan!!!
f1,8 50mm lens yerine yeni cikan f1,8 35mm DX lensi alirsiniz olay bitti.Zaten cikis amaci crop faktorunden dolayi 50mm yi DX formatinda yakalamak.Zaten kullanamama diye bir durumda soz konusu degil.Objeye odaklan,lensi cevir ve vizorde yuvarlak noktayi gordugun anda fokuslama tamam!!!
Ben kullandigim lensleri sayayim ve birsey soyluyeyim sonra.Nikkor 1.8 50mm,28mm,18-200 VR,24-120VR,16-85Vr,Tamron 90mm Macro,ve normal zoom lesnlerinin krali Nikkor 24-70 f 2.8 ve tabiki bende 18-55 Vr da var.Ve size tum samimiyetimle soyluyebilirim,ki bu yine internetten arastirip gorulebilinir,oyle agam saam bir PC ekraniniz falan yoksa en ince ayrintilara kadar didikleyen,kimse farkini kolay kolay anlayamaz.Yavas tabiki ucuzlugu itibari ile ama lens yapisi itibari ile adi,at gitsin falan diyenlerin anlini karislarim burda haberi ola...

Tarih: 15 Haziran 2010, 14:36 - İp: 221.***.**6.23
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ozansan :
Govdede olan sabitleyiciler,lensdekine oranla daha az etkilidir ve bu test sonuclari sonucu ispatlanmis negatif bir durum aslinda her ne kadar bizde var bak onlarda yok gibi bir arti ozellik cagrisimi yapsada Pentax ve Sony acisindan!!!

Hangi testmiş bu ?

Ozansan eline Pentax yada Sony alıp baktında mı böyle kelam bahşediyorsun bize, yoksa işkembe-i kübradan mı sallıyorsun. ( internette orada burada zart zurt testleri saymıyorum, şahsi tecrübe isterim )

Ben 5 yaşındaki makinamla yaptığım naçizane testlerde en az 2 stopa kadar tesirli olduğunu bilfiil gördüm. Aradan geçen süre zarfında Sony 4 stopa ulaştığını iddia ediyor, traş tabii, en fazla 2.5, bilmedim 3 stop. Aslına bakarsan zoom lenslerden gelen fokal uzunluk bilgisi topu topu 4-bitten oluşuyor.

Bu IS ve VR lensler nemenem şeylermiş de 4 stop falan yapıyorlarmış, onlar da traş.

Stabilizasyonun başarısı açısından 2 tane parametre var, bunlar ne kadar küçükse iş o kadar kolaydır :
1. Kütle
2. Genlik

Gövdeden sabitleyicilerde yer değiştirme (displacement) ilkesiyle çalışır, fokal uzunluk arttıkça genlik artar, yer değiştirme de artar, titreşim sabitleyicinin hareket sınırlarına geldiğinde de sistem havlu atar. Gel gelelim kütle sensör çipinin ağırlığı ile sınırlıdır, dolayısı ile hız açısından avantajlıdır. Gözlemlerime göre Sony sisteminde ben şahsen maximum 210mm'ye kadar kullandım, sorun görmedim, 300mm ile sorunsuz çekenleri biliyorum, aslını ararsanız üst limite nerede dayanıldığını bilmiyorum, anlayacağınız pratikte gövdeden sabitlemede sorun yok, çünkü fokal uzunluk arttıkça sizin performans beklediğiniz perde hızı eşiği de aynı oranda artıyor, perde hızı arttıkça daha kısa süre içinde gereken yer değiştirme de düşüyor, yani sistemin sınırları içinde kalınıyor.

Optik sabitleme açısaldır. Fokal uzunluk ne olursa olsun açısal sapma aynı kalır. Fakat objektif sistemini olduğu gibi hareket ettirilecek olursa kütle ciddi sorun olur, dolayısıyla sadece bir mercek ekseni değişecek şekilde hareket ettirilir. Yalnız tabii objektifte "ekseni kaymış" bir lens olması hafif bir sıkıntı yaratmıyor değil.

Optik sabitleme vizördeki görüntüyü de sabitler, fakat rotasyonel titreşimde tam anlaqmıyla aciz kalır maalesef.

Tarih: 15 Haziran 2010, 17:13 - İp: 78.***.**8.242
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Antika canon ve nikona niye bu kadar düşmansın anlamış değilim.

Tarih: 15 Haziran 2010, 18:38 - İp: 85.***.**4.9