osmanoner
osmanoner (üye)
Bursa / Amatör

Nikon D300 Ve Canon 50d

Merhabalar arkadaslar:
ben 3'5 yildir nikon jg20 kullaniyorum ve ilk kez dijital alacagim.

elimde 3000tl para var ve karsima bu paraya 2 makina cikartiyorlar D300 ve 50D. Kimse aralarindaki farki bariz bir sekilde koyamasada yarisi birini yarisi digerini al diyor. Sizden ricam ben hangi makinayi almaliyim benim icin daha iyi olur bana anlatabilirmisiniz.
Tesekkurler

Tarih: 3 Kasım 2009, 19:17 - İp: 212.***.**7.18
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

nikonu seviyorsanız nikon alın. canonu seviyorsanız canon alın.
içinize sinsin ve mutlu olun.
ama bana sanki D300 daha ağır basar gibi geldi.
siz neleri çekeceksiniz bu makineler ile?
eğer kuş gibi uzak ve seri işler çekecekseniz nikonun lensleri daha pahalı olduğunu duymuştum. Bu hususa dikkat edin.

siz D300 ile 50D demişsiniz. Acaba neden başka bir makina değilde sadece bunlar? Bunların özellkleri neymiş?
D300ün canondaki karşılığı 50Dmi? o yüzdenmi bu iki makina arasında kaldınız?

Tarih: 3 Kasım 2009, 19:43 - İp: 88.***.**0.25
osmanoner
osmanoner (üye)
Bursa / Amatör

tabiki eğer bana önerebileceğiniz bir fotoğraf makinası varsa onuda düşünebilirim. DSLR hiç kullanamadığım için arkadaşların dedikleriyle bu makinalar en belirgin olarak karşıma çıkanlar oldu.
Birde Kesinlikle geniş açı bir lens istiyorum sanırım oda Sigma 10-20mm olacak sanırım. ( bu lens yerinede bir tane önerirseniz sevinirim )

Tarih: 4 Kasım 2009, 00:15 - İp: 78.***.**2.206
trencimete
trencimete (üye)
Uşak / Amatör

sadece bu iki makina arasından seçim yapsaydım d300 alırdım, geniş açı olarak da tokina 11-16.

Tarih: 4 Kasım 2009, 02:07 - İp: 85.***.**5.81
yus-uf
yus-uf (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

http://www.bestpriceaudiovideo.com/pentax-k20d-digital-slr-18-55mm-lens-kit/?zmam=1962870&zmas=1&zmac=2&zmap=4658
alın bi pentax 2000 liranız cebinizde kalsın
yurtdışından getirtme imkanınız varsa çok daha uygun türkiyedede bunun biraz üzeri spot bulabilirsiniz 2 sindende geri kalacağını düşünmüyorum

Tarih: 4 Kasım 2009, 09:21 - İp: 62.***.**6.209
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

tabiki eğer bana önerebileceğiniz bir fotoğraf makinası varsa onuda düşünebilirim.
Bilmiyorum farkettiniz mi, piyasada sürüsüyle marka ve çeşit çeşit modeller var..
Kalite kalite ve değişik zoom aralıklarında ve değişik özelliklerde lenslerde mevcut, hemde çeşit çeşit paraya..

ne düzeyde fotoğrafçılıkla ilgileniyorsunuz? Neleri çekeceksiniz mesela? Kusuruma bakmayın ama bir fotoğraf makinasına ilk başta verilebilecek "3000tl" ciddi bir paradır.
Sizin belki bütçeniz elverişli olabilir ama ilk defa alacağım diyene ben D300ü önermem asla.. Kim önerirse önersin..

Şöyle olabilir ama, ben kuş çekeceğim bana seri ve iyi bir lens lazım derseniz ozaman belkide 3000tlyide geçebilirsiniz.
Ama siz neler çekeceksiniz? fotoğrafçılıkla aranız nasıl? Hatıra amaçlı birdslrmi amlak istiyorsunuz? önce onları buraya yazabilirseniz size uygun seçimler elenir ve söylenir..
dslr 2 şeyden oluşur.
1-gövde
2-lens
bazen öyle bir zaman oluyorki lense ödediğiniz para gövdeyi sodasıfır bırakabiliyor.. O yüzden lensi gövdeden ayrı konuşmak icap eder ederki doğru tesbit yapabilelim.
D300 belki üzerinde takılı gelen lensle birlikte sizi memnun edecektir. Bunu bilemeyiz tabiikide. Ama neden D300 - 50D? onu anlamadığım için uzun yazmak zorunda kaldım..
saygılar..

Tarih: 5 Kasım 2009, 07:15 - İp: 88.***.**9.177
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Bütçeniz almayı düşündüğünüz makinalara göre çok fazla.
İlk DSlr makinanızın ne olması gerektiğine bence kendiniz karar verin.
Nikon D3000, DSLR başlangıç makinasıdır. Tam amatördür. 18- 55 kit lensi vardır. yeni bir modeldir.
Canon 50 D ise yarı profesyonel bir özellik gösterir. 28-135 kit lensi vardır. Orta seviye (başlangıçtan bir sonraki seviye) bir makinedir. Yani DSLR başlangıç seviyesini geçenler için tavsiye edilebilecek bir makinedir.

Tarih: 5 Kasım 2009, 13:43 - İp: 217.***.**9.29
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ikiside iyi olmaz.

hiç dslr kullanmadıysanız d300 yada 50d gibi makineler almak bosa para harcamaktan farksız.
herhangibir giriş seviyesi makineden farklı hiçbirsey sunmaz bu makineler size,
hayır sunu sunar diyen bir kişi cıkacagınıda sanmıyorum.
harcadıgınız fazladan her kurus bosa gider-gidecek.

Tarih: 5 Kasım 2009, 22:43 - İp: 78.***.**1.175
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Hiçte bile. böyle makinalarla başlamak eftaldir.

Tarih: 6 Kasım 2009, 00:15 - İp: 88.***.**0.220
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

@pazarbey

sebep?
giriş seviyesi bir dslrden farkı fazlası nedir acıklarsan arkadasta ogrenmiş olur..
mesela yıllardır fotograf ceken sen, dslr ye gecince nasıl bir bunalım yasadın onuda anlatırsan, hiç dijital kullanmamıs birine direk orta ileri seviye dslr ler almasını onermenin mantıgını biraz kavrarız belki.

10-20 gibi bir geniş acıya ıhtıyacınız olacagınıda dusunmuyorum ilk etapta, bu tip geniş acılı lensler kadraj bilgisi saglam olan fotografcıların kullandıgı lensler.
yeni dslr alıyorsanız 18mm lik geniş acı sizin için yeterli olacaktır.

tekrar ediyorum, oncelikle bir giriş seviyesi dslr alıp bu işi ogrenin.
sonrasında govde degiştirme ihtiyacı duymayacaksınız, ancak ihtiyaclarınızı bilerek ona gore lensler alırsınız. bu sekilde alısveriş yapmanız bosa para harcamaktan farksız malesef.

Tarih: 6 Kasım 2009, 16:50 - İp: 78.***.**4.140
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

zaten herkes bu gövdeye takmış durumda. anlamadım gittim valla. esas konuşulacak konu lens değilmidir?

neden bu hep gözardı ediliyor?

daha ne çekeceğni bile bilmeyenlerin ilk etapta D300 yada 50D gibi makinalarla çekim yapmasının bir savurganlık olduğunu düşünüyorum.

hani geçen vardı tartışmalı bir link, orada eleman makinaya yazık ediyor demişti paperman. doğru demiş valla.
aynı o hesap arabayı ilk defa alıyorsanız minimum ihtiyacınız karşılayan bişey alın. ona güzel bakın hor kullanmayın kaza yapmamayı başarırsanız onusatar üst mopdel bir araba alırsınız.
aynı bunun gibi..
budurmda bence canonmu nikonmu olayı öne çıkar. çünkü bence lensleri konusunda canon açık ara önde.
fiyat performan açısından ise pentax ve mauel lensler önde,
ama al kullan abi diyebileceğim bir marka canondur.

AL VE KULLAN ABİ

manuelle ve emanuelle ile falan uğraşma

Tarih: 6 Kasım 2009, 16:58 - İp: 88.***.**8.68