yalçın41
yalçın41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Nikon D300-canon 40d-canon 5d

Arkadaşlar bu üçünün arasında ciddi bi şekilde arada kaldım. Beni bu konuda aydınlatırsanız gerçekten çok sevinirim.
Ben ufak bi araştırma yaptım sanırım 5D nin bodysinde flaş yok doğrumudur bu.
Tabi bu seviyede bi makine alıp bunumu hesap ediyosun diye düşünmeniz gayte normal ama hem bilgi baabında soruyorum.
Sizce lens yatırımı olsun body kalitesi olsun kullanışlılık olsun karizma olsun genel çerçevede bu üçünü mukaytese edebilirmisiniz acaba.
Ben Canon 40D üzerinde yoğunlaşmıştım ama 5D ile arasında o kadar fazla bi fark olmadığını fark ettim yada sizce o farka değer mi 5D almak.
Biliyorum çok soru sordum şimdilik bunlar benim için önemli.
Birde fiyatları hakkında bi bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.
Lens olarak Tamron 17-50 mm veya Canon 17*40 L USM dşünüyorum bunlarında fiyatlarını söyleyebilirsniz çok memnun olurum.
Şimdiden cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Tarih: 5 Mayıs 2008, 15:08 - İp: 85.***.**9.177
ousahin
ousahin (üye)
Yurtdışı / Amatör

ilginçmiş gerçekten..
neyse sonuçta ben fikrimi söyledim. herkes fikrini söyleyecek, soru soran kişiler de değerlendirip kendine göre seçimini yapacak. zaten forumun da güzelliği bu değil mi.
"hata'ya güvenme, hata yaparsın" sözüme takıldın zannedersem ama onu tamamen şaka maksatlı söyledim. herkesin seçimi kendini ilgilendirir elbet.

Tarih: 5 Mayıs 2008, 18:25 - İp: 192.***.**4.218
phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

Aslında Yalçın'a sormak lazım 40d ile 5D fiyatları yakın derken
kaçar liraya buldu bu makineleri?
Arada oldukça fark olması lazım.
5D body spottta 2800 YTL civarında,
40d ise 1600 YTL civarında.

5D FF olduğu için lense biraz daha fazla para vermek lazım.

Birde 24-105L f:4 yerine 24-70L f:2.8 ve
70-200L f:2.8 yerine 70-200L f:4 is öneririm.

Tarih: 5 Mayıs 2008, 18:25 - İp: 78.***.**2.165
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Ousahin kızmadım merak etme

Tarih: 5 Mayıs 2008, 18:31 - İp: 81.***.**4.16
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

hata d300 sahibisin sanırım bir kaç örnek fotoğraf görebilirmiyiz benim şu linkte (tıkla) ki resimler d300 ze ait yani insan böyle resimler görünce gözü korkuyor dünya kadar para vericeksin böyle çekecek diye

yalçın kardeşim bütçen yetiyorsa 5d den şaşma derim o makineye 100 ytl lik lens bile taksan çok güzel fotoğraflar çeker fakat 40d veya d300 ze mutlaka kalite lens takmak zorundasın yoksa bazılarının dediği gibi çok şey beklememek lazım

#a_hamit' tarafından 05.05.2008 20:08:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mayıs 2008, 20:06 - İp: 88.***.**1.92
yalçın41
yalçın41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Öncelikle hepinize çok teşekkür ederim zamanınızı ayırdığınız ve yorumlarınız için.
phaser arkadaşım yanlış hatrlamış olabilirim ama ben 40Dyi spot 1400$, 5Dyi ise yaklaşık 2900$ diye hatırladım ondan ötürü söyledim. Birde arada D300ün fiyatı olduğundan çok açık ara bişey yoktur diye düşünerek söyledim.
Daha öncede söylediğim gibi ben 40Dye daha bi yakın gibi hissediyorum nedense! kendimi.
Geçenlerde bi yerde 2. el L serisi bir lens gördüm, 2. el lense alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Yani spot bi Tamron almaktansa 2. el bi L serisi alınırmı özet olarak bunu sorayım.
Bir de sanırım fiyatlar pek güncel değil benim hatırladığım spot fiyatları ne kadardır bunların.
Şimdi bu makinelerden birini aldım mı epey uzun bi süre beni götürür diye düşünüyorum. O sebepten de bu 3 makine arasında tercih yapmak istedim.
Bir de Ousahin arkadaşım sanırım bi espri yapmak istemiş herhalde yanlış anlaşılmış, ama neticesinde tatlı bitmiş sohbet. kendisininde söylediği gibi burası bazen bilmeyen arkadaşların öğrendiği bazen de yeni gelen haberlere bilen arkadaşlarında hayret ettiği bi meclis diyelim. Birbirimize karşı ne kadar hoş olursak karşı taraf daha hoş olur. Naçizane fikrimi belirtmek istedim.

Tarih: 5 Mayıs 2008, 20:35 - İp: 85.***.**7.29
yalçın41
yalçın41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Birde arkadaşlar bişey eklemek istiyorum, ben inşaat mühendisiyim arada bi şntiyeye götürdüğüm zaman illaki dengeli dengesiz arkadaşlar olacaktır bakmak isteyen bunlara karşı bu makinelerin bodyleri ne kadar dayanıklıdır

Tarih: 5 Mayıs 2008, 20:36 - İp: 85.***.**7.29
dentist444
dentist444 (üye)
Malatya / Amatör

bana kalırsa D300 ve 5D yi düşün aradaki fark,,biri ff bir gövde biri son teknoloji ürünü hızlı,sağlam gövdeli bir makine,,ama asılolan 2 side çok iyi makine...benim bildiğim kadarıyla 5D
2005 çıkışlı bir ürün ve yakında kendini yenileyecektir..eğer 5D alacaksan bekle yeni ürün çıksın sonra al derim..bunlarıda göz ardı etme,,bu arada bende D300 kullanıcısıyım ve tek kelimeyle muhteşem bir makina olduğunu söyleyebilirim...

Tarih: 6 Mayıs 2008, 00:02 - İp: 85.***.**8.87
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

bu topik hariç diğer yorumları okumadan kendi fikrimi sorarsanız 5d derim kesinlikle 5 d flaş olayı kapalı alanlarda reklam düğün dernek gibi fotoğraflar çekmeyecekseniz genelde sü an flaş gerekmez ileride iyi bir flaş alırsınız bence

Tarih: 6 Mayıs 2008, 01:57 - İp: 85.***.**6.72
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

fotoğrafı makinenin değil deklanşöre dokunan kişinin çektiğini de gözardı etmeyiniz derim size a-hamitin bahsettiği linkteki gibi fotoğrafı çeken arkadaş o makineyi kullanmayı becerememiş ben Canon 300D ile daha güzel fotoğraflar çekiyorum

Tarih: 6 Mayıs 2008, 09:15 - İp: 81.***.**7.150
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben de fazla anlamasam da fikrimi belirtmek istedim.

1- Ne çekeceğinize bağlı ne alacağınız,
çünkü, ben kuş çekimleri de yapmak istiyorum diyorsanız, 5D değil 40D almanız lazım mesela, ama geniş açı daha çok çalışırım, insan, doğa manzarası vb çekeceğim diyorsanız, FF 5D daha makul gelebilir,

2- 5D biraz eskidi, ben 40D alırken biraz düşündüm, ama içim gitmedi 5D almaya, daha eski bir teknoloji 40D'ye göre, yerine şimdi 5D markII ya da 6D ya da 7D gibi bir şey çıktı çıkacak, o zaman da fiyatı uçuk olacak muhtemelen,
fiyat performans oranı çok iyi bir makina 40D,

3- 300D ' de elbette çok iyi bir makina, ama fiyat meselesi önemli değilse sizin için, çünkü peşinden alacağınız lenslere de her defasında daha fazla para ödeyecekseniz , hele dediğim gibi, bir tele ihtiyacınız olduğunda, ama ben Sigma Tamron gibi yan lensler kullanacağım derseniz o zaman zaten bu maddeyi es geçin,

4- İmkan varsa bence de her markanın kendi lensleri gerçekten daha kaliteli, onları tercih etmek bana daha mantıklı geliyor, ama dönüp dolaşıp yine fiyata kitlenilebiliyor olay ...

Ben şimdi alacak olsam , hiç makinam lensim olmasa, fotoğraf eğilimlerimi göz önüne alarak yine düşünmeden 40D alırdım.

Fikirlerim böyle (Canon'dan hediye bekliyorum, bu reklam için )

Tarih: 6 Mayıs 2008, 16:46 - İp: 212.***.**1.146