yalçın41
yalçın41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Nikon D300-canon 40d-canon 5d

Arkadaşlar bu üçünün arasında ciddi bi şekilde arada kaldım. Beni bu konuda aydınlatırsanız gerçekten çok sevinirim.
Ben ufak bi araştırma yaptım sanırım 5D nin bodysinde flaş yok doğrumudur bu.
Tabi bu seviyede bi makine alıp bunumu hesap ediyosun diye düşünmeniz gayte normal ama hem bilgi baabında soruyorum.
Sizce lens yatırımı olsun body kalitesi olsun kullanışlılık olsun karizma olsun genel çerçevede bu üçünü mukaytese edebilirmisiniz acaba.
Ben Canon 40D üzerinde yoğunlaşmıştım ama 5D ile arasında o kadar fazla bi fark olmadığını fark ettim yada sizce o farka değer mi 5D almak.
Biliyorum çok soru sordum şimdilik bunlar benim için önemli.
Birde fiyatları hakkında bi bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.
Lens olarak Tamron 17-50 mm veya Canon 17*40 L USM dşünüyorum bunlarında fiyatlarını söyleyebilirsniz çok memnun olurum.
Şimdiden cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Tarih: 5 Mayıs 2008, 15:08 - İp: 85.***.**9.177
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

D300 ve 40d'yi mukayese edebilirsiniz ama bunlarla 5d'yi mukayese edemezsiniz 5d full frame bir makina olduğundan o farklı bir segmentte yer alıyor.

Doğru tespit etmişsiniz 5d'de dahili flaş yok. Birde 40d ile 5d arasında o kadar fark yok demişsiniz ama yanılıyorsunuz. F1 aracıyla spor bir arabayı karşılaştırmaya çalışıyorsunuz.

Hangi açıdan bakarsanız bakın bana kalırsa sıralama 5d, d300 ve 40d olacaktır.

Objektif kısımını bilenlere bırakıyorum.

Tarih: 5 Mayıs 2008, 15:35 - İp: 85.***.**3.190
yalçın41
yalçın41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Teşekkür ederim Hata.
Yok ben farkın olduğunun farkındayım sadece fiyat farkını kastetmiştim. Yani aradaki fiyat farkı o kalite farkına değermi anlamında demek istedim.

Tarih: 5 Mayıs 2008, 16:04 - İp: 85.***.**9.177
phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

Bu iş bütçe meselesi.
5D ile 40d arasındaki fiyat farkını karşılayabiliyorsanız,
5D fiyatını her zaman fazlasıyla hak eden bir makinedir.
Iso 3200 deki fotoğraflarında bile çok noise olmayan bir
makinedir 5D.
Sıralama bence de 5d>d300>40d şeklinde.
Bunların içinde paranızın yettiğini gözü kapalı alabilirsiniz.

Tarih: 5 Mayıs 2008, 16:11 - İp: 88.***.**6.26
kuklaci
kuklaci (üye)
İstanbul / Amatör

17-50 mm Tamron hayyamda 500 $,medimarktta garantili 700 YTL...
L tipi Canon Lensler 1000 $ üzerindedir diye tahmin ediyorum

Tarih: 5 Mayıs 2008, 16:13 - İp: 212.***.**4.211
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Bütçe konusunda bir sıkıntınız yoksa kesinlikle 5d alın derim ödediğiniz paranın hakkını sonuna kadar verecektir. Olmadı d300 ve 40d'de alabilirsiniz her ikiside güzel makinalar.

Tarih: 5 Mayıs 2008, 16:27 - İp: 85.***.**3.39
ousahin
ousahin (üye)
Yurtdışı / Amatör

yalçın, tecrübeli fotoğrafçılar hep ve ısrarla gövde yerine lense yatırım yapmanın doğru olduğunu söylüyorlar. 5D gövdeye vereceğin parayla 40D+şahane bir lens alabilirsin. senin yerinde olsam dediğim gibi yapıp 40D alırım. sen hata'ya güvenme, hata yaparsın.

D300 konusunda yorum yapmayayım çok fikrim yok çünkü. zaten iki farklı marka arasında seçim yapmanız gerekecekse hangi lensleri alacağınızı da düşünmeniz gerekli.

Tarih: 5 Mayıs 2008, 17:16 - İp: 192.***.**4.218
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Sayın ousahin 5d gibi bir makinayı almanın neresi hata olacak acaba merak ettim.

Objektif yatırımı her zaman için daha iyidir ama FF bir makina alarak bu yönde objektif yatırımı yapmakta gelecek açısından daha akıllı bir yatırım olur kanaatindeyim. Kaldı ki 5d gibi bir makinayı almayı düşünen birisi için abjektif alma konusunda bütçe sıkıntısı olacağını sanmıyorum. Soruyu soran arkadaşımız şu kadar bütçe için demiş olsaydı gelecek cevaplarda ona göre olacaktı öyle değil mi?

Ben şu anda d300 kullanıyorum ve son derece memnunum çok üstün bir makina ve gözü kapalı herkese tavsiye edebilirim.

Yalçın41 fiyat sormuştunuz şöye bir internette baktım yaklaşık fiyatları çıkardım. Bu fiyatlar garantili makinalar için ve biraz üzeri veya altı fiyatlar olabilir. Spot fiyatları bunlardan daha aşağıdadır.

5D : 5.700 - 5.800 YTL
D300 : 3.300 - 3.400 YTL
40D : 3.000 - 3.100 YTL

Tarih: 5 Mayıs 2008, 17:35 - İp: 81.***.**4.16
ousahin
ousahin (üye)
Yurtdışı / Amatör

sayın hata, şakasına söyledim ve kendimce bir tavsiyede bulundum sadece.
herkesin bütçesi kendine ve ne alacağı da kendisini ilgilendirir tabii ki. ama bütçe açısından hiçbir kaygısı olmayan birinin de burada değişik segmentteki makineler arasında tavsiye talebinde bulunacağını sanmıyorum.
hiçbir bütçe sıkıntısı yoksa kimseye sormadan gider Canon 1Ds Mark III alır, yanına da 24-105 f/4 L IS aldı mı tamamdır. Tele için 70-200 f/2.8 L IS, portre vs için de 85 mm f/1.2 L alır, muhteşem bir set olur.

Tarih: 5 Mayıs 2008, 17:55 - İp: 192.***.**4.218
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Ousahin söylediğiniz gibi bütçe sıkıntısı olmayan birisi gidip mark3 almıştı ve sonrada bu makina şunu yapmıyor diye bir topic aşmıştı buraya hatta gaijin "sen o makinayı dükkana girip bana en pahalı makinanızdan bir tane sarın diyerekmi aldın" diye bir cevap yazmıştı oradan hatırlıyorum.

Yani herkes herşeyi sorabiliyor. Benim bankacım daha fotoğrafın f sini bilmeden d300 almaya kalktı gerekçeside madem o iyi o zaman o olsundu

Tarih: 5 Mayıs 2008, 18:15 - İp: 81.***.**4.16
oguziu
oguziu (üye)
İstanbul / Amatör

Her ucu de cok guzel makian iyi kotu siralamasi olamaz ama ben fiyat avantajiyla 40D diyorum fiyatlari gercekten co uygun aradaki farki lense yatirmak daha mantikli

17-40 lar 2. elde 700 USd civari ama Canon aliyorsaniz uzerie de Canon takin

Tarih: 5 Mayıs 2008, 18:20 - İp: 88.***.**7.150