devrim1
devrim1 (Üye)
Kocaeli / Amatör

Nikon D3- D3s- D3x Hangisini Almalıyım

arkadaşlar d300 le başladım makinayı öğrendikten sonra sattım lenslerle birlikte. makinadan soğuma sebebim denklanşöre basınca sallanıyor .tripota ağırlıkta bağlasam wriles kumandadan çektiğim halde makina sallanıyordu. bu yüzden sattım. hastalık bulaştıya şimdi kaşıntım var bana sallanmayan fazlada ses çıkarmayan uygun fiata hangi makinayı nereden nasıl alabilirim. yada siz nasıl aldınız.

d700 de olabilir ama almışken öyle bir makina alayımki uzun yıllar bana model aratmasın.kıl olmayım yani.
d3x alsam israfada kaçmış olmaktan korkuyorum açıkçası.

Tarih: 8 Eylül 2010, 09:56 - İp: 78.***.**1.235
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Çok mu içerdi rahmetli?

Tarih: 8 Eylül 2010, 10:49 - İp: 213.***.**5.242
barakuda71
barakuda71 (üye)
İzmir / Meraklı

Tripot'la çekerken makinenin sallanmaması için aynayı kaldırıp, VR'yi de kapatmanız gerekiyor. Aksi takdirde hangi makineyi alırsanız alın sallanacaktır.

Tarih: 8 Eylül 2010, 11:35 - İp: 81.***.**1.153
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

barakuda71;

Eğer devrim1 senin bu yazdığın gerekçeyi bilmiyorsa ve makinesini gerçekten sırf titreşim yaptığını düşündüğü için sattıysa şu anda başından aşağı kaynar sular dökülmüş olması ve aklından şöyle geçiyor olması lazım.
"Anaaa!!! ulan haybeye satmışız makineyi iyi mi. Keşke satmadan önce açsaydık bu konuyu"

Tarih: 8 Eylül 2010, 11:51 - İp: 213.***.**5.242
freestylegend
freestylegend (üye)
Denizli / Doğa Fotoğrafçısı

İyide bir sallanıyo diyemi sattınız? Her makine sallanmazmı en az bi miktar..

Tarih: 8 Eylül 2010, 12:17 - İp: 94.***.**5.176
barakuda71
barakuda71 (üye)
İzmir / Meraklı

bitpire;

Eğer öyleyse zaten gitmiş gül gibi makine.

Tarih: 8 Eylül 2010, 12:59 - İp: 81.***.**1.153
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

3500 liralık makineyı 100 liralık tripodla kullanıp sonra "MAKİNE TİTRİYOR" diye satmak?
allahım aklıma mukayyet ol.

d5 cıkana kadar oku arkadasım, oku bişeyler ogren. yoksa bosu bosuna binlerce lira harcayacaksınız. yazıktır gunahtır ya

Tarih: 8 Eylül 2010, 14:38 - İp: 78.***.**9.151
devrim1
devrim1 (Üye)
Kocaeli / Amatör

istediğim kareyi çıkartmam için bir yere dayamam lazım illaki ikilem çıkıyor.objelerin kenarları çok belli olmasada ikinci bir çizgi görünüyor dikkat ederseniz.bunu 1,8 lensle bile denedim.çin malı bir motorla gezdiğiniz zaman akşama kadar hiltiyle duvar kırmış gibi vucudunuzda yorgunluk meydana geliyor.kalite bir motorla gezseniz kendini belli ediyor neden ? çünki motorun vibrasyon ayarından. yalpalamayı dengelemesiyle alakalı. dönen aksamlara mesela araba alstiğine balans yaptırıyorsunuz onun gibi bişey. d300 o kadar beklediğim bir makina çıkmadı nesini ne kadar böyle abartıyorsunuz anlamadım . bir kere sensör boyutları d40 ile aynı.balans var abi bu makinada .anlık çekimde hüsrana uğratıyor. satarkende zarar etmediğim için hiç önemli değil şimdi satmaya kalksam o zaman üzülürdüm fiatları bayağı düştü.

Tarih: 8 Eylül 2010, 16:55 - İp: 78.***.**1.235
devrim1
devrim1 (Üye)
Kocaeli / Amatör

arkadaşlar yazılan yorumlar için paylaştığınız her düşünce için ayrı ayrı teşekkür ederim. takip edenleride yanıltmayalım..
ff değil makina bir kere 17-50 2,8 tamronda bile köşelerde karanlık bırakıyor.
buda bu makinadan soğumam için tuz biber oldu. tamam çok kişinin kedinin ciğere baktığı gibi bir makina olabilir ama beni doyurmadı açıkçası. amatör biri olarak harcadığım paraya değmedi. son model lada nın rahatlığı ile eski model chavrolenin mercedesin rahatlığı gibi bir şey sanırım. yol her zaman düz değilki viraj var set var çukur var.. hangisi daha güven veriyor desem kullananlar bilir.
buick regal 1974 v6 bir arabam vardı istediğin viraja istediğin hızla gir. direksiyonu serçe parmağınla kullan. istediğin setten istediğin hızda geç. stres yapmıyorsunuz yani. daha sonra hyundai aldım hüsran. 500 kare çekim yap acaba kaç kare düzgün çıkar diye bekle ondan sonra.

Tarih: 8 Eylül 2010, 17:23 - İp: 78.***.**1.235
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arkadasım makineyı almıssın ve kullanmayı becerememişsin.
bunun acıklaması bu.
senın o neyini abartıyorsunuz dedigin makineyi abartmıyoruz biz.
olanı soyluyoruz.
ve sen o olana yetişememişsin ve bunun farkında bile degilsin yazık ki
verdigin orneklerde gerceklikten akıl ve mantıktan uzak.

fotografcılıgın temelini, sonrasında bazı püf noktalarını ogrenmeden d3 te alsan farketmeyecek. boşa para harcayacaksın. e istiyorsan harca.
biz para kolay kazanılmıyor diyerek uyarımızı yaptık.

gelelim doyurmama meselesine.
suanda piyasadaki en basit dslr bile, özel ihtiyaclar dısında en profesyonel kullanıcının ihtiyacını karsılamaya yeter.

Tarih: 8 Eylül 2010, 20:54 - İp: 92.***.**2.60
kerempekin
kerempekin (üye)
İstanbul / Amatör

Devrim bey siz saatte 180 km ile duvara toslamışsınız...

Tarih: 8 Eylül 2010, 21:06 - İp: 78.***.**0.175