gataman
gataman (üye)
Artvin / Amatör

Nikon D200 Kararsızım!

Merhabalar!

Eline hiç DSLR almayan biriyim. Ancak 2-3 aydır sürekli araştırıyorum. Diyafram nedir, enstantane nedir vs. Elimde makine olmadan çeşitli kaynakları araştırarak öğrenmeye çalışıyorum ki tamamen kör cahil bir alıcı olmak istemiyorum.Amatör olduğum için de temiz bir ikinci el ürün almak daha mantıklı geldi.

Sorum şudur. Bu zamana kadar hep giriş seviyesi makineler araştırdım. Canon 500D veya 550D almayı planlıyordum. Ancak bir arkadaşım Nikon D200'ü satacağını söyledi. Kullanımı çok mu zor yani giriş seviyesi kullanmayan ve öğrenmeyen biri D200 kullanabilir mi? Bundan daha önemlisi sonuçta 2005 çıkışlı bir ürün 2 yıl sonra satmayı düşünürsem satabilir miyim?

Tarih: 1 Mayıs 2012, 20:50 - İp: 176.***.**3.47
et2
et2 (üye)
İstanbul / Amatör

2 yıldır d200 kullanıyorum. öncelikle şunu söyliyim eline bi makine almadan yani pratik yapmadan enstantane diyafram iso gibi şeyleri kavramak zor. yani bi makine alman gerek. d200den bahsediyim biraz. d200 çok güzel bir makinedir.sağlamlığı olsun ele oturması olsun kalitesi olsun üst düzeydir.yani fotoğraf çekmeyi bilen biri için çok kullanışlıdır. ben de fotoğrafa d200le başladım. kullanımı gayet kolaydır. zaten aşağı yukarı bütün makinelerin kullanımı aynıdır. sana eksilerinden bahsedeyim. iso performansı kötüdür. malum 2005 çıkışlı bi makine. 400 isodan sonrası sıkıntı yaratır. şimdiki makineler 6000 isoda bile cam gibi. gece çekimi yaparken öğrenme aşamasındaki biri için zorluk çıkarır. ama korkucak bi durum değil bu. onun dışında pil ömrü biraz kısadır.ama bunun da çok büyük sıkıntı olmadığını düşünüyorum. bu söylediklerim dışında d200 çok iyi bir makinedir. sıfır bi 550d alacağına ben 2.el bi d200ü tercih ederim açıkcası. eğer makine temizse bence değerlendir bunu.

Tarih: 1 Mayıs 2012, 23:16 - İp: 85.***.**3.31
gataman
gataman (üye)
Artvin / Amatör

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için!

Tarih: 2 Mayıs 2012, 16:04 - İp: 176.***.**3.47
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Bence D200 almak yerine D90 tercih edin. D90 ın D300 yerine tercih edilebileceğini birçok sitede okumuş ve buna kesinlikle inanmış bir D90 kullanıcısı olarak benim nâcizâne tavsiyem bu yöndedir. İnanın D90 ın D200 e artıları eksilerinden daha fazladır. D200 daha üst sınıf gövde olmasına rağmen D90 model yeniliği sayesinde aradaki farkı kapatmıştır diyebiliriz. Mesela ben bir D90 kullanıcısı olarak D5100 ün fotoğraf kalitesinin daha iyi olduğunu biliyorum. Eğer ki D5100 de 2. lcd ekran, 2. ayar tekerleği, pentaprizma vizör, dahili af motoru, gelişmiş harici flaş kontrolü gibi D90 da bulunan önemli özellikler olsaydı düşünmeden D90 ı bir alt sınıfta olan D5100 ile değiştirirdim.
Kısacası ben sizin yerinizde olsam ya D90 alırdım yada birazcık bekleyip D3200 alırdım. Selamlar.

Tarih: 3 Mayıs 2012, 00:59 - İp: 78.***.**9.47
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

Fotograf MAkineleri digital Slr olmasaydı al derdim o makineyi...ama bugun teknoloji oyle bir katladıki...Canon 1100 D veya nikon D 3100 alıp uzerindeki 18-55 VR lensle güzel güzel fotograf çekiyorsunuz..Anladıgım kadarı ile fotograf çekmeye özenmişsiniz ve sıfırdan başlıyacaksınız..genelde toplumuzuda soyle bir kanı vardır..araba alırken ilk araba ise 2. el soyle ortalama bir sey alırım , kaza felan yaparsam fazla masraf cıkarmaz ogrenince daha iyisini sıfınırını alırım...Bu sadece bizim toplumuzuza özel bir durumdur.araba 2. el ortalam olunca kza yaptıgında gene kasko gene trafik sigortası yaptırmıyormuyuz? gidip servisinde yaptırmıyomuyuz? alıyorlar parcasını söküp yenisini takıyorlar..sık sık arıza yaparakda canınızı sıktırıp hayattan bezdiriyorlar..oysa acemi ike sıfır araba aldıgınızde her sey sorunsuz çalısır..motor ses saat gibidir..yarın bir arız çıktığında es felan geldiğin anında kulaklarınızla duyar servise götürürsünüz ..yolda kalmazssınzı..kazada yaparsanız sigortası yaptırır..yeterki parcası bol br arac olsun..nikon d 200 cok iyi bir makine..ama 7 yıl önce..bendede d70s var...5 sene evveline kadar stüdyoda 2. makine olarak kullanılıyordu...iso 400 den sonra gözle ögrülür sıkıntılar başlıyor...nikon d700 ve üzerib ir alet almadıgınız surece aslında grenlerde bir degisiklik yok..ama bu isi para icin yapmadıgımız icin d 3100 - d7000 arası bir makine(canonda 1100 D , 500 D , 600 D veya en fazla 60D ) body olarak coook uzun sure idare edecektir...ondansonrası artık lens kalitesi konusur...siz hangisi hosunuza giderse canon 1100 D ve nikon d3100 birini IS vey VR lensli alın kullanın...isonun enstantanenin ne oldugunu alldıktansonra daha iyi kavrarsınız...

Tarih: 3 Mayıs 2012, 10:21 - İp: 88.***.**4.24
gataman
gataman (üye)
Artvin / Amatör

Çok teşekkür ederim arkadaşlar. Eski bir makine olması dolayısıyla ben de sizinle aynı paralelde düşündüğüm için D200 den vazgeçtim. Sonuçta aldığım makineyi kendimi geliştirirsem 1-2 yıl sonra değiştirmeyi düşündüğüm için almayacağım tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Bu arada @smaler,

D3200'de gövdede AF motoru var mı?

Tarih: 3 Mayıs 2012, 19:52 - İp: 176.***.**3.47
gataman
gataman (üye)
Artvin / Amatör

Arkadaşlar yeniden merhaba!

Yeni bir konu açmak istemedim. Bir şey kafama takıldı buradan devam edeyim. Canon 550D +18-55mm IS II bir çok siteye fiyatını araştırıyorum. 1750'den aşağı eurasia garantili bulamadım. ancak bugün bir pazar yeri sitesinde 1300 liraya 2 yıl euroasia garantili, sıfır bir ürün satışa çıkarılmış. böyle bir şey mümkün müdür?.sonucta bu sitelerde onay verilmeden para satıcının hesabına geçmiyor. varsa bir hile,aldatmaca varsa ne olabilir? tşkler.

Tarih: 13 Mayıs 2012, 00:30 - İp: 176.***.**1.8
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

olabilir...gercekse kacırma al derim ama cok dikkat etmek egerekir etraf çakal dolu

Tarih: 16 Mayıs 2012, 11:30 - İp: 88.***.**4.24
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

d200 başlangıç için kafanızı çok karıştırabilir.. benim önerim kit lensi daha iyi olan ve kılavuz menülere sahip Nikon d5100.. fiyatı 2000 civarında..

Tarih: 16 Mayıs 2012, 11:45 - İp: 78.***.**7.199
  • 1