drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Nikon D200 İncelemesi

Slm. arkadaşlar,
Nikon D200 ile ilgili ayrıntılı bir review. Almak isteyenlerin mutlaka bakmasını öneririm. Özellikle sadece stüdyo ortamı değil, pekçok günlük yaşamda çektiğimiz tarzda fotolar içeriyor.
Yorumlarınıza.
Tamer

http://www.naturfotograf.com/D200_rev00.html#top_page

Tarih: 27 Mart 2006, 22:36 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

mffoto, dedigin kotu bir lens degil 28-135..
17-40, benim de cok almayi istedigim bir lens bu arada.. inanilmaz bir lens.. kamera hayat buluyor 17-40'in uzerinde..
..
arkadaslar, grenli fotograf olusmaz aslinda, noise barindirir fotograflar.. ve istenen gren ise, d200 gercekten cok basarili oldugu gibi, photoshop'da istenen gren de verilebilir rahatca..
ayrica d200'un ust uste ayni kareye cekimlerini de biliyorsunuzdur sanirim..
...
tamer, mutlaka blurlu fotografdan cok daha iyi, ama bu fotografdan ne bekledigine de bagli.. tedavi imkani var ama, nereye kadar.. yani bu kadar mukemmelliyetci oldugumuzdan (ki o yuzden fotograflari %200 olceklere getirip pixelleri gozlemliyoruz..) sanirim cikan sonuclar bizleri memnun etmeyecektir..
tabii ki mffoto gibi %20 oraninda kullanacaksan yuksek iso'yu (ki bu tabii ki kisinin fotograf cekme mantigi cercevesinde farkli miktarda olacaktir.. ben mesela cok ama cok az kullaniyorum..) canon daha iyi bir tercih olabilir..
diger yandan iso 3200 ile bile cekilmis fotografin nasil neat image sayesinde duzeltildigini biliyoruz..
...
bu arada bir dergide, d200 ile iso 3200'de cekilmis bir fotografi gormustum.. neredeyse a3 buyuklugunde (iki sayfayi kapsayacak sekilde..), mukemmel bir fotografdi.. noise da cok az belli oluyordu..
yani sonucta a3'de bile bu makineler harikalar yaratabiliyorlar iso 3200'lerde..
..........
demek istedigim su ki, fazla didikliyoruz ozellikleri.. ki ben en basta geliyorum bu konuda.. 1 sene boyunca icigina cicigina kadar arastirdim..
ama iste gunun sonunda makineyi eline alip fotograf cektiginde, hic de bu ozellikleri hatirlamiyorsun.. ah keske, bak canon olsaydi veya nikon olsaydi da su anda soyle yapip kurtarabilseydim demiyorsun.. en azindan ben demedim..
.................

sanirim iso 12000 olayi, 2 stop eksik pozlayip iso 3200'de cekim yapmak gibi oluyor.. daha sonrasinda c1pro gibi yazilimlarla az da olsa duzeltebiliyorsun..

Tarih: 3 Nisan 2006, 21:37 - İp: 62.***.**2.10
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bu 3200 iso

Hiçbir düzeltme yapmadım, sadece canon DPP de açtım, Jpeg e çevirdim, diğerine 2 poz ışık artırıp jpeg e çevirdim.

2 poz ışıklanmış hali

Tarih: 3 Nisan 2006, 21:46 - İp: 85.***.**4.47
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

İlker,
Noise tedavisinde senin hep dediğin gibi maksimum 2 ftop fayda sağlayabiliyor. A1 için ise 800 tam bir felaket ne ile temizlerseiz temizleyin aşırı detay kaybı oluyor. Tedavisi var derken, sınırlı tedaviyi kasdetmiştim. Tabii ki yukarıdaki sözlerim de latife. Senin uyarılarından sonra özellikle D2X ile kıyaslamalı fotolarına bakıyorum D200'ün, gerçekten çok çok benzer sonuçlar var. Üstelik 1/3 fiyatına. Canonlarla kıyaslamamak lazım sanırım.
Tamer

Tarih: 3 Nisan 2006, 21:49 - İp: 193.***.**2.10
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bir ilave yapayım, küçük boyda olduğundan daha az noise görünüyor. Aslında daha fazla, noise düzelticiler ise detay kaybediyor.
Bu arada alçak kedi düz dursun diye 3 kat camın arkasından çektim. Parıldamalar filan var. Lütfen fotografın sanat değerini konuşmayalım
50mm f1.8 ile çektim (1/50, f4, 3200 iso)

Tarih: 3 Nisan 2006, 21:52 - İp: 85.***.**4.47
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili mffoto,
Fotograf için teşekkürler.
Bu İSO 12800'e denk geliyor demek. Tabii crop değil sanırım. Görüntüyü küçülmekten midir nedir, bu bile çok temiz görünüyor.
Raw ile çekilen fotolarda yazılımla exposure'u artırmanın, kesin olarak bir f/stop artırdığı tam olarak doğru mudur? Tamer

Tarih: 3 Nisan 2006, 21:55 - İp: 193.***.**2.10
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
İnternette bu konu konuşuluyor. bildiğim tekniği bu.
5D forumlarında var.
Noise, fotoraf küçülünce yokoluvermiş, o yüzden düzeltme yazdım. Aslında epeyce var, 30x40 baskı alınamaz. Ama noise reductor birşeyle hala kullanılır fotograf olur.
Daha detaylı bir test yapacağım bir ara, gölge alanlarda detaylı şeyler olacak. Becerirde bitirirsem size bir not yollarım.
Fatih Demirhan

Tarih: 3 Nisan 2006, 22:04 - İp: 85.***.**4.47
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

teşekkürler, ellerinize sağlık.
Tamer

Tarih: 3 Nisan 2006, 22:08 - İp: 193.***.**2.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tamer, dedigin gibi tedavisi cok sinirli olabiliyor.. ayrica detaylar cok fazla kayboldugundan, fotografi, ancak kucuk printlerde kullanabiliyorsun..
...
bu arada c1pro gibi yazilimlar, 1 stop'a kadar mukemmel sonuclar veriyorlar.. yani iso 3200'u iso 6400 yapabilirsin kolaylikla..
.........

tamer, aslinda 20d de ciktiginda, herkesin dusuncesi, 1d'nin ucte biri fiyatina ama benzer ozelliklerde kamera idi..
mutlaka ki benzer ozellikleri cok fazla.. ama yine de bir d2x degil d200.. ayni sekilde bir 30d'nin 1dMIIN olamayacagi gibi..

keske para olsaydi da d2x veya 1dMIIN alabilseydik..

Tarih: 3 Nisan 2006, 22:09 - İp: 62.***.**2.10
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar dadanagast,
17-40 gerçekten çok iyi, sadece vignetting'e dikkat etmek lazım full frame de. Senin makinende olağanüstü güzel olur.
Gerçekten renk ayırımı ve keskinliği çok iyi.
Ben yapı fotografları çekiyorum bolca. Akşam ışığını tercih ediyorum, o saatlerde biraz alan derinliği istiyorsan ve tripodun yoksa başka yolu yok, hele birde iç mekana girersen (çoğunda tripoda izin yok, duvara yaslamak için bir cep tripodu taşıyorum aslında ama her açı için duvar olmuyor) o saatte aydınlanma iyice zayıf. dayan isoya..

Tarih: 3 Nisan 2006, 22:31 - İp: 85.***.**4.47
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ff'de kullanilinca vignetting problemi oldugunu bilmiyordum 17-40'in dogrusu fatih.. bildigim kadariyla, filtre ile kullanildiginda vignetting olusabildigi 17mm'de.. ama filtre kullanmadan sorunsuz olmasi lazim..
neyse.. dedigin gibi 350d'nin uzerinde tek kelimeyle mukemmel..

Tarih: 3 Nisan 2006, 22:46 - İp: 62.***.**2.10