drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Nikon D200 İncelemesi

Slm. arkadaşlar,
Nikon D200 ile ilgili ayrıntılı bir review. Almak isteyenlerin mutlaka bakmasını öneririm. Özellikle sadece stüdyo ortamı değil, pekçok günlük yaşamda çektiğimiz tarzda fotolar içeriyor.
Yorumlarınıza.
Tamer

http://www.naturfotograf.com/D200_rev00.html#top_page

Tarih: 27 Mart 2006, 22:36 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Bir 30D D200 karşılaştrmasıda aşağıdaki linkte

http://www.e-fotografija.com/artman/publish/article_1006.shtml

Tarih: 2 Nisan 2006, 21:40 - İp: 85.***.**2.47
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili İlker,
Gerçekten ilgin için çok teşekkür ediyorum. Hata yapmama engel olmaya çalışıyorsun. Başlamadan biten 7D macerasından sonra, bir bakıyorum D200 çok iyi diyorum, sonra internette dolaşıyorum Canon dışında almamak lazım diyorum. Sonra Sony DSLR nasıl çıkar acaba (AS, Yüksek MP, Ucuz vs vs vs) demeden edemiyorum. Son zamanlarda da kendimi rahatsız hissediyorum, forumu meşgul ediyorum diye. Ama sonra herkesin böyle karmaşalı bir dönemden geçtiğini okuyorum, benim gibi.
Bakalım d200 için bir-iki girişimde bulunacağım ama, 1- ABD'ye gidecek arkadaşlarım olacak yakında ama orada da stok sıkıntısı var, buradan da uygun bulabilme imkanım olacak gibi 2-bunu alırsam iyi bir lens için hanımdan en az 6 ay kesik yeriz. O hala "daha yeni aldın Minolta A1'i" diyor ve içimizdeki o heyecanı tam anlamıyor sanırım. Kötü bir lens de almak istemem. 6 ay duracaksa da, 6 ay sonra ikisini birlikte almak var. O zaman da yeni modeller çelecek ve bööööööyle geçecek hayat.
Tamer

#drtamer' tarafyndan 02.04.2006 21:43:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Nisan 2006, 21:42 - İp: 193.***.**2.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tamer verdigin sitede bir de soyle paragraf var..

"In JPEG mode, the D200 ships with a default sharpening setting that is less aggressive than the 30D, which might lead you to believe that the 30D immediately produces better images. Both cameras provide control over in-camera sharpening, and you can easily adjust both to produce equivalent results."

demek ki aslinda soft gorunmesi o yuzden diyebiliriz sanirim..
.....

tamer, tabii ki vermisken en iyisi olsun istiyorsun..
ki sonucta her ikisi de cok iyi makineler.. keske deneme imkanin olsaydi, o zaman hak verirdin diye dusunuyorum fikrime..

iyi bir lensle almak istemen de gayet normal.. ama iste 17-55 alsan fiyati cok yuksek ve ileride ff ile kullanamayacaksin..
diger yandan sigma ve tamron opsiyonlari da var.. sigma 18-50 f/2.8 ile tamron 17-50 f/2.8.. her ikisinin fiyatlari bir nikon 18-70'den cok cok fazla degil.. ama kaliteleri cok yuksek sen de biliyorsun..
ben yerinde olsaydim, arkadasinin vasitasiyla bir tane d200 aldirirdim, sonrasinda da kendime bir tane sigma 18-50 alirdim..
ileride yine para olunca diger kaliteli lenslerden de alirsin..

Tarih: 2 Nisan 2006, 21:57 - İp: 62.***.**2.10
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba Dadanagast,
28-135 kötü değil, sadece istediğim kadar iyi değil, purple fringing ve CA can sıkıcı oluyor zaman zaman. Bende menzili yüzünden almıştım. Hiç kullanmıyorda değilim.
5D ile en çok kullandığım lensler 70-200 ve 17-40.
Ödünç bir 17-40 kullanıyordum, çok sevdim, ve kendime aldım bir tane.
Yüksek iso (1600 ve 3200) oldukça sık kullanıyorum %20 diyebilirim. Özellikle iç mekanlarda tripod kullanamadığım, veya yanımda olmadığı zamanlarda. Birde yüksek gren istediğimde.
Selamlar.

Tarih: 3 Nisan 2006, 13:52 - İp: 85.***.**4.47
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili İlker,
Ben bile A1 ile bazen İSO 400-800'de çekim yaptığım oluyor. Özellikle eviçi çekimlerde. Düşün A1'in İSO 800'ünü. Ama grenli foto, hiç foto olmamasından ve blurlu fotodan daha iyi. Tedavi imkanı var hiç olmazsa.
Sevgili mffoto
D200, grenli foto istendiğinde daha başarılı sonuçlar veriyormuş.
Tamer

#drtamer' tarafyndan 03.04.2006 19:58:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Nisan 2006, 19:57 - İp: 193.***.**2.10
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili drtamer,
Grenli fotografı, gren fotografı diye değiştirirsek %100 katılırım. (umarım herkes şaka kaldırır)
Bu arada, film grenini yakalayamıyorum. Kimyasalın düzensiz ve sevdiğim grenini, iyi ışık almamış pixel veremiyor.
Hala çalışıyorum.
Bu arada s/b 12000 iso ile uğraşıyorum.

Tarih: 3 Nisan 2006, 20:16 - İp: 85.***.**4.47
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili mffoto,
Düzeltiyorum, "Gren fotografı".
Ayrıca İSO 12000'i biraz açıklayabilir misiniz?
Tamer

Tarih: 3 Nisan 2006, 20:33 - İp: 193.***.**2.10
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Film kapasitesinin üzerindeki iso değerleri için daha az ışıkta pozlama yapar, filmi banyoda daha uzun tutarak over-develope ederdik. Buradada yaklaşık aynı mantık geçerli,
-2 pozlama yapıyorsunuz, sonra yazılımda +2 düzeltme yapıyorsunuz, haliyle biraz daha noise oluyor. s/b da bu daha az belirgin, 2 pozdan fazlası makine ekranımda görünmediği için henüz denemedim. Fotograf çekim planınızda çok ışık farklılığı yoksa (düşük dynamic range) biraz daha ileri gidilebilir. Canonların 6 dan biraz fazla olan dynamic range'i yüksek isoda kolay kolay yok olmuyor. Henüz tam anlamıyla bu konudaki uğraşmalarım bitmedi.
Bir örnek ilave edeceğim.

Tarih: 3 Nisan 2006, 21:10 - İp: 85.***.**4.47
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Yanlış anlamadıysam,
-2 pozlamada 1600 ile çekip, +2 pozlamaya çevirirsek, 1600-3200-6400-12800-25600 gibi mi oluyor?
Tamer

Tarih: 3 Nisan 2006, 21:18 - İp: 193.***.**2.10
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Verdiğiniz örnek -4 poz oldu. -2 ile çekip çıkana 2 poz ilave edince doğru poz oluyor. Ancak dediğinizde mümkün tabii. Ben 3200 de -2 poz ile çekiyorum. Yazılımda +2 poz verince pratik olarak 12800 iso oluyor.
Örneği hazırlıyorum, bir sanat şaheseri değil tabii.

Tarih: 3 Nisan 2006, 21:27 - İp: 85.***.**4.47