drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Nikon D200 İle İlgili Sorunlar

Selam Arkadaşlar,
Nikon D200 çıkmadan ya göklere çıkarıldı (sıklıkla) ya da yerlere vuruldu (nadiren).

Şimdi bir kaç link vereceğim. Bunlardan ilki D200 ayrıntılı review'i ile ilgili.
http://www.digitalcamerainfo.com/content/Nikon-D200-Digital-Camera-Review.htm

Ama beni asıl hayrete düşüren şu site oldu ve onunla ilgili forum tartışmaları. Bulgu ve görüşleri iletiyorum.

http://www.pbase.com/norm/d200_and_20d
ve tartışması
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1021&message=16509907

Burada D200 ile 20D karşılaştırılmış. Burada temelde

1-Yüksek İSO'larda Canon kadar iyi sonuç alınamadığını kendi gözlerinizle görüyorsunuz. (Canon CMOS sensörü hala iyi görünüyor)
2-D200 fotografları "soft" görünüyor. (Uzmanların forum görüşleridir, sadece benim yorumum değil- Bu zaten yeni değil bu konuda birkaç kez daha karşılaşmıştım.Eğer isterseniz dpreview forum arama sayfasında d200, softness veya sharpness yazıp çıkanları okuyabilirsiniz. Bunların hepsi kullanıcı görüşleridir.)
Bu konuda keskinlik ayarlarının makine ayarlarında az yapıldığı ve PS CS ile sharpness artırılınca sorunun giderildiğini yazanlar da olmuş, her foto için uğraşabilecekmiyiz bununla.
3- Dinamik aralığının (parlak-gölge kısımların aynı fotoda detaylandırılmasındaki denge diyebiliriz) 20D'den kötü olması ki beklenebilir, piksel boyutu küçüldükçe günümüzdeki teknoloji ile bu kaçınılmaz.

Yorumlarınıza.
Tamer

Tarih: 2 Ocak 2006, 09:51 - İp: yok
omerk
omerk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

D200 Canon ağırlıklı sitelerde yerden yere vurulmakta bariz örneği japonyadaki şu sitede görebilirsiniz http://www.potatobear.com/ND200/D200G.htm

Bu sitedeki örnekler gerçekten çok komik bir makina ile yaptığı karşılaştırmadaki fotoğraf netliği ile diğer makina ile yaptığı karşılaştırmada abes bir fark var ortada.

Kısaca D100 uzun süre profesyonel fotoğrafçılara hizmet etti D200 D100 ün özelliklerine göre çok daha üst seviyede buda uzun bir müddet kullanılacağını göstermekte.

Canon makina olarak mükemmel ama izlediği fiyat politikası tam bir felaket. 3000 küsur Eurolardan 1300 euroya kadar birden D20 nin fiyatını düşürdü, 5D de 6 aya kalmaz yarıyarıya fiyatı inecektir. Nikonda fiyatlar bukadar bariz oynamamakta.

Tarih: 2 Ocak 2006, 10:09 - İp: 81.***.**3.225
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

Makine elimize geçip test etmeden yapılan hiçbir yorum kati fikir vermez...

Tarih: 2 Ocak 2006, 10:09 - İp: 85.***.**9.17
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

""D200 Canon ağırlıklı sitelerde yerden yere vurulmakta bariz örneği japonyadaki şu sitede görebilirsiniz http://www.potatobear.com/ND200/D200G.htm

Bu sitedeki örnekler gerçekten çok komik bir makina ile yaptığı karşılaştırmadaki fotoğraf netliği ile diğer makina ile yaptığı karşılaştırmada abes bir fark var ortada.

Kısaca D100 uzun süre profesyonel fotoğrafçılara hizmet etti D200 D100 ün özelliklerine göre çok daha üst seviyede buda uzun bir müddet kullanılacağını göstermekte.

Canon makina olarak mükemmel ama izlediği fiyat politikası tam bir felaket. 3000 küsur Eurolardan 1300 euroya kadar birden D20 nin fiyatını düşürdü, 5D de 6 aya kalmaz yarıyarıya fiyatı inecektir. Nikonda fiyatlar bukadar bariz oynamamakta. ""

Sevgili Omerk,
Fiyatlandırma politikası hakkında haklısın.
Ancak senin verdiğin sitede D200 fotografları gerek keskinlik, gerekse renk doygunluğu açısından çok daha iyi göründü bana.

Tamer

Tarih: 2 Ocak 2006, 10:35 - İp: 193.***.**2.10
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

sağolsun imalatcı firmalar makine çıkna kadar bir şet çıoktıktan saonra birşey söylüyor öteyandan tonla yeni yazılım çıkartıyorlar. Bir gelsin bakalım önümüze alalıjm elimize fotoğraf çekelim ne şam şeker olduğunu anlarız.

Tarih: 2 Ocak 2006, 10:39 - İp: 85.***.**1.151
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

""Makine elimize geçip test etmeden yapılan hiçbir yorum kati fikir vermez...""

Sevgili ozgür foto,
Evet haklısın ama, senin yazacakların da şu anda Amerikada makineyi kullananlardan farklı olmayacak yani sadece """yorum""", kat'i fikir değil bizim için. Çünkü yazanlar da bir takım karşılaştırmalarla bunu yazıyor.
Tamer

Tarih: 2 Ocak 2006, 10:41 - İp: 193.***.**2.10
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

Tamer bey,ben testini yapayım bekleyin gibi birşey yazmadım ki
Benim demek istediğim;arkadaşlar makine Türkiye'ye gelsin bizzat deneyin ondan sonra fikir sahibi olun.Çünkü o tip sitelerde birçok yanlı ve hatalı yorumlar çıkıyor...Başka bir örnek vermek gerekirse,bugün kü Akşam gazetesi ekinde bir "bilirkişi" Canon Eos 5D hakkında yorum yazmış.Hatasızmış,kötü fotoğraf çekmek mümkün değilmiş vs vs.Bunu okuyup da aldanan birçok kişi olacaktır.Geniş açılarda köşelerde renk sapmaları yaptığından hiç bahsetmemiş mesela. Prensip olarak 100 kez duyacağıma 1 kez görmeyi yeğlerim.

#ozgur foto' tarafyndan 02.01.2006 15:21:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ocak 2006, 15:15 - İp: 85.***.**9.17
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili ozgur foto,
Ben de yanlış anlamamı düzeltiyorum. Ama bizim yapacağımız yorumlar da "yorum" olarak kalacak. Sınırlı bilgiler verecek. Ayrıntılı ve objektif şartlarda yapılacak kapsamlı testler ile ne olduğunu anlamamız mümkün olacak. Ben bazı sitelere çok güveniyorum. Özellikle Nikon, Canon gibi büyük firmaların tetslerinde haksızlık yapmayacaklarını düşünüyorum.

Tarih: 2 Ocak 2006, 15:25 - İp: 193.***.**2.10
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

"Geniş açılarda köşelerde renk sapmaları" konusunu 5d nin bir kusuru olarak mi yoksa "full frame" oldugu icin mi soyluyorsunuz?

Tarih: 2 Ocak 2006, 15:26 - İp: 213.***.**3.82
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

5D nin bir sorunu sayın Juggler.Özelliklede f 2.8 ise

Tarih: 2 Ocak 2006, 15:29 - İp: 85.***.**9.17
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sn.ozgur foto'ya katılmamak mümkün değil. Yabancı bir sitede test okumuştum; Olympus'un kullandığı 4/3 oranlı sensörde kenarlarda kayıpların minimuma indiğni yazıyorlardı. Nikon Mühendisleri bu makineyi test etmeden mi sürdüler piyasaya? Kullanıcılar, hangi şartlarda ve hangi ekipman kombinasyonu ile fotoğraf çektiler acaba? Manuel kullanılmayan DSLR makinelerde bazen kompakt seviyesinde sonuçlar alınabiliyor. Profesyönel düşünceye göre üretilen makineleri, kompakt zihniyeti ile kullanırsak hayal kırıklığı da yaşayabiliriz. Yanlış ise lütfen düzeltiniz; ben böyle düşünüyorum. İlk fırsatta ozgür foto'dan, ve ilk test eden arkadaşlardan neticeleri bekliyoruz.

Tarih: 2 Ocak 2006, 15:39 - İp: 195.***.**2.86