prophoto
prophoto (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D200

Nikonun yeni DSLR makinesi D200 çok yakında satışa sunulacağı duyurulmuştur.

Tarih: 31 Ekim 2005, 17:01 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon henuz resmi bir duyuru yapmadi. Yani resmi olarak ozellikleri de belli degil. Bugun İngiltere sitesinde organize oldugu dusunulen bir kacak soz konusu ama daha fazla bisey yok. 2 saat kadar yer almis fotograflari sitede falan filan ama resmi degil belirttigim gibi. Simdilik sahip olacagi varsayilan ozellikler daha detayli olarak soyle:

Body
Magnesium alloy frame

Sensor
23.7 x 15.7 mm CCD sensor
DX format
RGB Color Filter Array
Built-in fixed low-pass filter
10.4 million effective pixels
3:2 aspect ratio
High speed cropped - NO

Viewfinder
Optical-type fixed eye-level pentaprism
Built-in diopter adjustment (-3 to +1m-1)
Eyepiece shutter provided
Eyepoint: 19.9 mm (at -1.0m-1)
Frame coverage 100%
Viewfinder magnification approx 0.86x with 50 mm f/1.4 lens

File formats
NEF (12-bit RAW)
NEF + JPEG
JPEG (EXIF 2.2)

Color space
sRGB (2 modes)
Adobe RGB (2 modes)
sYCC

Lens mount
Nikon F mount
Full size image: 1.5x field of view crop
High speed cropped: NO

Auto Focus
11 area TTL
Multi-CAM2000-ll ( 3 cross sensor)
AF working range: -1 to 19 EV (ISO 100, normal temperature)
AF Assist White light lamp

Sensitivity
Auto
ISO 100 - 1600

Metering modes
3D Color Matrix
Center-Weighted
Spot

Metering range
3D Color Matrix Metering: EV 0 to 20
Center-Weighted Metering: EV 0 to 20
Spot Metering: EV 2 to 20
[at normal temperature (20°C/68°F), ISO 100 equivalent, f/1.4 lens]
Meter Coupling CPU and AI (Automatic maximum aperture indexing)
AE Lock Locked using AE-L/AF-L button

Shutter
Combined mechanical and CCD electronic shutter
30 to 1/16000 sec
Steps of 1/3 or 1/2 EV
Flash X-Sync: up to 1/500 sec
Bulb

Metering TTL full-aperture exposure metering system
3D color matrix metering II
1005 segment RGB sensor
Center-weighted: Weight of 75% (8mm circle) given to 6, 8, 10, or 13-mm circle in center of frame, or weighting based on average of entire frame
Spot: Meters 3.5 mm circle (about 2.5% of frame) centered on active focus area

LCD monitor
2.5 ” TFT LCD
Tempered glass coating
235,000 pixels
Backlight / brightness adjustment

Shooting modes
Single
Continuous Full image - 5 fps

Price
US: $ 1750
UK: £ 1500

Tarih: 31 Ekim 2005, 17:24 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

acaba nikoncu mu olsak adosero?.. valla iyi makineye benziyor..
fiyati biraz fazla degil mi sizce? canon 20D'nin fiyati su anda 800 pound'a kadar geriledi.. 1500 pound RRP'si olursa, 1200 pound'a falan olur diye dusunuyorum piyasada.. yani %50 daha pahali.. d70s'den de %100 daha pahali.. deger mi degmez mi muammali biraz..

Tarih: 31 Ekim 2005, 17:42 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

valla insanin aklina gelmiyor degil ..
aslinda fiyat cok da pahali degil gibi 1500 € civarinda ve 20d'den yine de bir gomlek ustun izlenimi veriyor.. 5d'ye kiyasla yari fiyati neredeyse
10.4 million effective pixels
100% Frame coverage
spot about 2.5% of frame
3D color matrix metering II
11 area TTL (ki nikon af konusunda bence daha basarili )
2.5 ” TFT LCD
hmmmm her yeni makinenin piyasaya surumunde booyle bir ic cekiyorum

Tarih: 31 Ekim 2005, 17:59 - İp: yok
gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

özelliklerine göre diğer kameralarla kıyaslayınca makul bir fiyat gibi görünüyor.10.4 mp çok iyi. ıso 100 den başlamış. birde dikkatimi çeken 1/16000 shutter speed çok uçuk geldi.d2x ile nikonun diğer dslrleri arsındaki boşluk doldu. sanırım pek çok profesyonelin tercih edeceği bir kamera olacak.

#gucsav' tarafyndan 01.11.2005 03:52:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ekim 2005, 18:10 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Nikon İtalya sitesinde yayınlanan özellikler

http://fradlis.com/leak200.htm

Tarih: 31 Ekim 2005, 21:40 - İp: yok
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

nikon bunu d50 prezentasyonundan oncede yapmisti,rakiplarin satislarini dusurmek icin disari resmi degildir diyerek bilgi sizdiriyorlar. noel'e kadar piyasada olacak bence, kasim ici bence uygun bir tarih.

fiyata gelirsek, bence mukemmel. nikon d70 ve d50'nin oldugu giris seviyesi pazariyla profesyyonel makinalar arasinda bir model sikintisi yasiyordu, bu makina yerine tam oturacak gibi.

sadik nikon'cularin tercihleri yine bu makina olacaktir(noise seviyelerinde cok iyi bir performns vermemesi ihtimalinde dahi!!!!)... ancak yari profesyonel piyasasinda canon'a olusan megillenmeyi kiracak bir model olarak bakabiliriz tabi sayet mukemmel bir resim kalitesiyle gelirse!..

shutter hizi ve diger body ozellikleri profesyonelleri pek etkileyecegini sanmiyorum. noise orani, yuksek iso durumda belirli olacak.

fiyat bence cok iyi, yabanci forumlarda fiyatin bu olmayacagina daha pahali olacagina dair soylentiler var.aslinda kimsenin bu konudada pek bilgisi yok.

kit lensi olarak 18-200 gibi ucuk birseyden bahseden bir site bile gordum ama nedense bana pek olasi gelmiyor. buyuk ihtimallle 18-70 ile devam edecek. sayet yaparlarsa helal olsun diyecegim her body icin farkli lens dizayn etmek uretimin planlamak cok zor olmali.

bu cihaz ayrica nikonun yol haritasi hakkinda bir fikirde veriyor aslinda:full frame makina yok!..belki gelecek high end modellerde bile olmayacak. bekleyip gorecegiz. canonun cevabida pek yakinda gelecektir. aslindaa artik bu iki firmanin tum piyasanin nerdeyse yuzde seksenine sahip olmasida artik can sikmaya basladi. ben derimki konica minolta ve sony ortakligi cok yakinda bu seviyede bir bomba patlatabilir.

her halukarda daha yeni bir makina olmasi dolayisiyla 5d ve 20d den daha iyi bir makina olacak, canonun su anda soylentide 30d eile kapisacaklar.

Tarih: 31 Ekim 2005, 22:07 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

En iyi özelliğinden biri saniyede 5 kare üzerinden 22 nef yada 37 jpeg çekmesi bu segmentte genelde tampon bellek çok geniş olmuyordu

#kobra' tarafyndan 01.11.2005 00:18:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ekim 2005, 22:27 - İp: yok
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar başım donmeye ve ağzım sulanmaya başladı
1/16000 10.2mp saniyede 5 kare... ve eger Rivayet olan 18-200 kit lensi var ise uzrinde Gözüm döndü...Dada yardım et bana

Tarih: 31 Ekim 2005, 23:23 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Aşağıdaki linkte Almanca pdf kataloğu mevcut

http://rapidshare.de/files/7021049/D200_24pg_FINAL_DE.pdf.html

#kobra' tarafyndan 01.11.2005 00:22:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Kasım 2005, 00:22 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

İşte size makine Basından arkadaşlara yeni bir canavar geliyor. Umarım D100 kadar dayanıklı bir gövdeyede sahiptir. Bu serinin en önemli özelliği gövdenin dayanıklılığıdır. Savulun canoncular sonunuz geldi yavaş yavaş Zaten Canondan iyice soğumaya başlamıştım son çıkardığı cücük gibi makinelerden (350D, 20D) sonra

Tarih: 1 Kasım 2005, 01:03 - İp: yok